Reakcia na kritiku: Organizátori Australian Open urobili nečakaný ústupok

Na snímke šéf Australian Open Craig TileyNa snímke šéf Australian Open Craig Tiley Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

MELBOURNE - Usporiadatelia Australian Open zrušili rozhodnutie, ktoré fanúšikom zakazovalo nosiť v hľadisku tričká s nápisom na podporu čínskej tenistky Šuaj Pcheng. Opatrenie vyvolalo veľké pobúrenie a organizátorov za zbabelosť kritizovala okrem iných aj Martina Navrátilová. Šéf turnaja Craig Tiley uviedol, že diváci môžu tričká nosiť, pokiaľ nebudú v areáli organizovať rušivé zhromaždenia.

Rozhorčenie vyvolalo v sobotu zverejnené video na sociálnych sieťach, na ktorom bolo zachytené, ako ochranka zabavila fanúšikom tričká a plagát na podporu Šuaj Pcheng. Organizátori úvodného grandslamového turnaja sezóny postup obhajovali s odkazom na zákaz politických sloganov v Melbourne Parku, zožali za to ale ostrú kritiku. Skupina aktivistov podľa svojich slov chcela v areáli tento týždeň rozdať fanúšikom 1000 tričiek s heslom "Kde je Šuaj Pcheng?".

Podľa Tileyho sa usporiadatelia obávali o bezpečnosť v areáli. "Ak prídu, aby sledovali tenis, a budú pri tom mať tričká s nápisom 'Kde je Šuaj Pcheng?', potom to bude v poriadku," povedal Tiley. "Ak má niekto na sebe tričko s nápisom, nemá to žiadny vplyv na bezpečnosť. Pokiaľ sa ale začnú zhromažďovať a rušiť, nech už akýmkoľvek spôsobom, je to niečo iné," dodal.

Čínska tenistka Šuaj Pcheng Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Ng Han Guan

Kauza čínskej tenistky

O osud Šuaj Pcheng sa začala nielen svetová tenisová komunita výrazne zaujímať v novembri po tom, čo bývalá svetová jednotka vo štvorhre a dvojnásobná grandslamová víťazka obvinila na sociálnych sieťach niekdajšieho vplyvného funkcionára Čang Kao-lima zo sexuálneho napadnutia. Jej príspevok bol následne zmazaný a tenistka sa takmer tri týždne neobjavila na verejnosti. Na sociálnych sieťach sa potom "udomácnill" hashtag "Kde je Šuaj Pcheng?".

Pred mesiacom síce hráčka vo videorozhovore označila svoj novembrový príspevok za nedorozumenie a sexuálne napadnutie poprela. Tenisová organizácia WTA však opakovane vyjadrila pochybnosti o tom, či tenistka môže hovoriť slobodne, a pozastavila konanie tohtoročných turnajov v Číne.

Viac o téme: Australian Open Martina Navrátilová Šuaj Pcheng Craig Tiley
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy