Náhla diagnóza zasiahla českú olympijskú nádej tesne pred Pekingom: Toto som vôbec nečakala

Česká skeletonistka Anna FernstädtováČeská skeletonistka Anna Fernstädtová Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká skeletonistka Anna Fernstädtová má cukrovku prvého typu. Zistilo sa to pri vyšetrení po pretekoch Svetového pohára v St. Moritzi, kde sa česká reprezentantka necítila dobre. Na zimné olympijské hry do Pekingu napriek náhlej diagnóze poletí. Konkrétne ciele si ale za týchto okolností nedáva.

V polovici januára v St. Moritzi bola Fernstädtová veľmi unavená, telo ju nepočúvalo a schudla za týždeň tri kilá. "Keď sme si analyzovali rôzne tréningové ukazovatele, tak bolo vidieť čiastočné zhoršenie. Preto sme sa rozhodli, že pôjdem pre istotu na krv, aby sme prípadne mohli upraviť ďalší tréning pred olympiádou. Rozbor krvi ukázal, že mám cukrovku. Nebudem klamať, toto som vôbec nečakala," uviedla vo vyjadrení pre médiá.

Telo nefungovalo ako malo

Cukrovka mohla ovplyvniť aj jej výkony v doterajšom priebehu sezóny, kedy sa jej nedarilo podľa predstáv. "Spätne to do seba celkom zapadá. Telo nefungovalo tak, ako by v ideálnom prípade malo. Nechcem povedať, že to malo vplyv úplne na všetko, ale pravdepodobne na veľa vecí áno," myslí si.

Musí sa naučiť s chorobou žiť. "Ešte som nemala čas sa s tým naozaj porovnať. Neovplyvní to len šport, ale aj môj život. Budem sa musieť strážiť, kontrolovať si hladinu cukru v krvi, pichať si inzulín. Nejako to ale zvládnem," povedala.

Po zistení cukrovky strávila štyri dni v nemocnici. Od soboty už ale trénuje. "Mala som dva tréningy v Šumperku, bola som na trenažéri v Königssee, dala si aj pár tréningových jázd na dráhe v Innsbrucku, aby sme vedeli, ako sa teraz moje telo chová a ako zareaguje. Príprava to nebola ideálna, ale v rámci možností a okolností som urobila a stále robím maximum. Stabilizovali sme hladinu cukru v krvi, takže už sa cítim v tréningu fyzicky o dosť lepšie," uviedla.

Cukrovku má aj jej otec

Cukrovku prvého typu má jej otec, ktorý sa vrcholovo venoval gymnastike, takže o jej vplyve na športovú kariéru niečo vie. "Dá sa s tým žiť celkom normálne, keď sa všetko dobre naučím. Viem, čo ma čaká a viem, aká je to práca. Poznám aj ďalších športovcov s cukrovkou, takže to ide," povedala dvadsaťpäťročná pretekárka. So svojim tímom musela narýchlo riešiť s antidopingovým úradom výnimku na inzulín a povolenie na prevoz injekcií do Pekingu. "Pribudla mi jedna veľká starosť navyše," povzdychla si.

Keď vymenila nemecké farby za české, hovorilo sa o nej ako o medailovej nádeji pre tieto olympijské hry. Situácia sa ale zmenila. "Viem si predstaviť aj lepšie správy, než že vám tri týždne pred olympiádou, na ktorú sa pripravujete štyri roky, povedia, že máte cukrovku. Od chvíle, čo som sa to dozvedela, som snáď ešte nemala jednu pokojnú minútu. Ale musím to brať tak, ako to je. Určite do Pekingu nejdem odovzdaná a len sa zúčastniť. Ale pravda je, že toto všetko zaberie veľa času a trochu to uberá sily. Uvidíme, ako budem reagovať, keď sa k tomu pridajú aj nervy. Tréning bol týmto celkom narušený, takže konkrétne ciele si teraz nedávam," dodala Fernstädtová, ktorá bola pred štyrmi rokmi v Pcjongčangu ešte v nemeckom drese šiesta.

Viac o téme: Skeleton Anna Fernstädtová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy