VIDEO Brutálna forma domácej favoritky: V šiestich zápasoch stratila iba 21 gemov!

Austrálska tenistka Ashleigh BartyováAustrálska tenistka Ashleigh Bartyová Zdroj: SITA/AP/Hamish Blair

MELBOURNE - Austrálska tenistka Ashleigh Bartyová postúpila prvýkrát v kariére do finále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Svetová jednotka zdolala Američanku Madison Keysovú za hodinu a dve minúty hladko 6:1, 6:3. O svoj tretí grandslamový titul zabojuje 25-ročná Austrálčanka s úspešnejšou z dvojice Danielle Rose Collinsová (USA) - Iga Swiateková (Poľ.).

Najvyššie nasadená hráčka brejkla americkú súperku hneď v prvom geme úvodného setu. Keysová dokázala znížiť na 1:2, no nasledujúce dva gemy stratila a za stavu 1:4 sa jej nepodarilo využiť svoj prvý brejkbal v zápase. Bartyová tak vyhrala úvodný set jednoznačne 6:1. Začiatok druhého bol o niečo vyrovnanejší a za stavu 2:2 mala Keysová ďalšiu šancu na brejk, ktorú však nevyužila a následne stratila podanie. Austrálčanka zápas už pohodlne dotiahla do víťazného konca.

Dvadsaťpäťročná tenistka sa stala od roku 1980 prvou hráčkou z hostiteľskej krajiny, ktorá sa prebojovala do finále dvojhry v Melbourne. Naposledy sa to podarilo Wendy Turnbullovej, ktorá pred 42 rokmi podľahla v boji o titul Hane Mandlíkovej 0:6, 5:7. Predchádzajúce dva grandslamové tituly získala súčasná svetová jednotka v roku 2019 na Roland Garros a vlani vo Wimbledone.

"Podmienky boli dnes naozaj náročné, hralo sa trochu pomalšie, ale snažila som sa prispôsobiť," povedala priamo na kurte Bartyová. "Madison dokáže vziať človeku zápas, ktorý má pevne v rukách. Musela som sa snažiť zostať v hre."