VIDEO Reklama na hádzanú! Francúzi prežili klinickú smrť, napodobnili Švédov a sú v semifinále

Hádzanári Francúzska sa tešia po výhre s DánskomHádzanári Francúzska sa tešia po výhre s Dánskom Zdroj: SITA/AP/Tibor Illyes/MTI

BRATISLAVA - Hádzanári Francúzska zostali v hre o medaily na prebiehajúcich ME na Slovensku a v Maďarsku. Úradujúci olympijskí šampióni prežili v stredu "klinickú smrť" a po skvelom obrate v dueli s Dánskom skompletizovali kvarteto semifinalistov na európskom šampionáte.

Francúzi potrebovali na postupovú miestenku aspoň remízu, v súboji s už istým semifinalistom Dánskom však prehrávali počas celého zápasu. Jedinýkrát sa dostali do vedenia až v 59. minúte a to im stačilo na víťazstvo 30:29 i prvenstvo v budapeštianskej I. skupine.

"Les Bleus" zmazali v závere päťgólové manko a napodobnili tak Švédov, ktorí sa rovnakým spôsobom zachránili v medailovej hre v utorkovom stretnutí s Nórskom v Bratislave (24:23). Francúzi sa práve so Švédmi stretnú v piatok v semifinále v 20-tisícovej budapeštianskej aréne MVM Dome, druhú dvojicu tvoria obhajca titulu Španielsko a Dánsko.

"Najdôležitejšie je to, že sme v semifinále, hoci sme až na záverečných 10 minút nehrali vôbec dobre. Dáni podali vynikajúci výkon, no my sme si verili až do konca. Ja som mal zlý prvý polčas a chcel som potom ukázať viac, pretože viem, že to vo mne je," povedal po zápase autor víťazného gólu Francúzov Dika Mem, celkovo mal na konte osem presných zásahov.

Jeho tím živí šancu na štvrtý kontinentálny titul, predtým sa tešil na ME z titulu v rokoch 2006, 2010 a 2014. Výsledok zároveň znamenal ukončenie islandského sna o cennom kove, severský tím by do semifinále prešiel v prípade prehry Francúzov na ich úkor. Island bude s Nórskom bojovať o piate miesto a poslednú priamu miestenku na MS 2023 v Poľsku a Švédsku.

Úradujúci majstri sveta z rokov 2019 i 2021 Dáni mali už postup vo vrecku pred stretnutím s Francúzmi a preto šetrili najväčšie opory Mikkela Hansena i Mathiasa Gidsela. Napriek tomu mali prakticky počas celého duelu herne navrch a súpera ničili vysokou efektivitou streľby. Napokon však vyšli bodovo naprázdno.

"Sme teraz veľmi sklamaní, pretože do 48. minúty sme odohrali skvelý zápas. V závere sme však nepremenili niekoľko príležitostí, súpera podržal brankár Vincent Gerard a neubránili sme Diku Mema. Urobili sme príliš veľa chýb, aby sme tento duel vyhrali," konštatoval dánsky kouč Nikolaj Jakobsen. Dáni prehrali s Francúzmi aj vo finále vlaňajšej olympiády v Tokiu (23:25).

Kľúčové škandinávske derby

Rovnako ako Francúzom sa parádny obrat v závere podaril deň predtým aj Švédom v kľúčovom škandinávskom derby bratislavskej II. skupiny proti Nórsku. Nórom stačila na semifinále aj remíza a po zásahu Sandera Sagosena viedli ešte šesť minút pred koncom o štyri góly, no séria piatich gólov za sebou v závere znamenala obrat z 19:23 na 24:23 a víťazstvo vicemajstrov sveta Švédov.

"Neskutočný zápas. V polčase sme sedeli v kabíne a nahlas sme si povedali, že musíme hrať inak. V závere sme už pôsobili ako úplne iný tím," tešil sa po postupe švédsky krídelník Hampus Wanne.

Na snímke nástup tímov Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Španieli majú naďalej šancu nadviazať na európske tituly z rokov 2018 a 2020 a dosiahnuť zlatý hetrik, v semifinále ich čaká Dánsko. Na ME sa "Hispanos" prebojovali do semifinále už šiestykrát za sebou, miestenku medzi elitným kvartetom si definitívne zabezpečili vydretým triumfom 28:27 nad Poľskom, keď ich v poslednej minúte dvoma skvelými zákrokmi podržal brankár Rodrigo Corrales.

Pre neho bude vyvrcholenie šampionátu v Budapešti ešte o niečo špeciálnejšie, keďže na klubovej úrovni pôsobí rovnako ako reprezentačný kolega Jorge Maqueda v maďarskom tíme Telekom Veszprém. "Od začiatku turnaja som dúfal, že si na turnaji zahráme aj v Maďarsku, mojom terajšom domove. Je pre mňa úžasné, že ideme do Budapešti a zahráme si tam o medaily. So spoluhráčmi s Veszprému sme sa o tom neustále bavili a vyšlo to," povedal Corrales pre oficiálnu stránku šampionátu.