Parádna novina pre Vlhovú a celý lyžiarsky svet: Budúcu sezónu obohatí unikátny zjazd

Slovenka Petra Vlhová počas zjazdu Svetového pohára Slovenka Petra Vlhová počas zjazdu Svetového pohára Zdroj: TASR/AP/Giovanni Maria Pizzato

ŽENEVA - Seriál Svetového pohára v alpskom lyžovaní od budúcej sezóny obohatí nový zjazd, ktorý odštartuje vo Švajčiarsku a cieľ bude mať v Taliansku. Medzinárodná lyžiarka federácia v piatok potvrdila, že v ročníku 2022/2023 zaradí zjazdovku pod ikonickou horou Matterhorn do kalendára SP.

Možnými dátumami zjazdu mužov a žien sú dva za sebou nasledujúce víkendy 29.-30. októbra a 5.-6. novembra. "FIS umožní lyžiarom v rýchlostných disciplínach skorší štart sezóny bez prerušení vďaka dvom dodatočným súťažným víkendom," citovala agentúra AP oficiálne komuniké federácie.

Cezhraničné preteky sa ešte v histórii SP nikdy nešli. Trať navrhol švajčiarsky olympijský víťaz v zjazde z Vancouveru 2010 Didier Defago. Jej detaily zatiaľ nezverejnili, ale organizátori už minulý rok prezradili zámer vytvoriť najdlhšiu mužskú zjazdovku seriálu. Merať by mala až päť kilometrov a jazda na nej bude trvať približne 2 minúty a 45 sekúnd.

Ľadovcový sneh na štartovom kopci Gobba di Rollin vo výške približne 3900 mnm umožní skoršie zaradenie rýchlostných disciplín do kalendára SP, už začiatkom novembra a na európskom kontinente. Sezóna v disciplínach zjazd a super-G sa doteraz tradične začínala v zámorí, v kanadskom stredisku Lake Louise až koncom novembra alebo začiatkom decembra.

"Všetky reprezentácie dostanú tiež príležitosť trénovať na tejto zjazdovke počas roka, čo zredukuje dlhé lety a náročnú logistiku cestovania za lepšími snehovými podmienkami na južnú pologuľu," povedal prezident FIS Johan Eliasch.

Viac o téme: Taliansko FIS Švajčiarsko Zjazd Johan Eliasch Matterhorn
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy