Petre Vlhovej obrovský slalom nevyšiel, zlatú medailu získala Sara Hectorová

Švédska lyžiarka Sara Hectorová (uprostred) sa teší zo zlatej olympijskej medaily v obrovskom slalome v centre alpského lyžovania v Jen-čchingu počas XXIV. zimných olympijských hier 2022 v Pekingu v pondelok 7. februára 2022. Striebro získala Talianka FedŠvédska lyžiarka Sara Hectorová (uprostred) sa teší zo zlatej olympijskej medaily v obrovskom slalome v centre alpského lyžovania v Jen-čchingu počas XXIV. zimných olympijských hier 2022 v Pekingu v pondelok 7. februára 2022. Striebro získala Talianka Fed Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

PEKING - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v pondelňajšom obrovskom slalome na ZOH v Pekingu štrnástu priečku. Za víťaznou Švédkou Sarou Hectorovou zaostala o 2,46 sekundy.

Druhá skončila Talianka Federica Brignoneová (+0,28) a tretia bola Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,72). Už v prvom kole nedokončila preteky obhajkyňa titulu Mikaela Shiffrinová z USA. Ďalšia slovenská reprezentantka Rebeka Jančová nedokončila druhé kolo.

Dvadsaťšesťročná Vlhová otvorila úvodnú súťaž alpských lyžiarok na ZOH 2022 so štartovým číslom 1. Na zjazdovku "Ľadová rieka" v horskom stredisku Jen-čching sa od prvých bránok vrhla so svojou typickou agresivitou, no na rytmicky postavenej trati mala menšie problémy na dvoch miestach.

Musela korigovať smer a hoci opticky jej to až tak neuškodilo, časy niektorých súperiek ukázali, že do výsledkovej listiny prvého kola sa chyby premietli pomerne výrazne. Na priebežnej trinástej priečke zaostávala za vedúcou Hectorovou o 1,78 sekundy. Na druhej a tretej pozícii sa usadili Rakúšanka Katharina Truppeová (+0,30) a Brignoneová (+0,42). Rovnako rýchla ako Vlhová bola Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Omnoho lepšie než Slovenka využila možnosti trate Brignoneová, ale ani jej čistá jazda nestačila na Hectorovú. Výsledky v tejto sezóne Svetového pohára z nej robili najväčšiu adeptku na zlato, zvíťazila v troch zo šiestich súťaží a vedie aj hodnotenie disciplíny. Tieto predpoklady začala napĺňať aj na vrcholnom podujatí, keď dravou a zároveň bezchybnou jazdou odstavila väčšinu konkurencie.

Ako-tak sa k nej priblížili iba Truppeová a Brignoneová, okrem nich mala menšie než sekundové manko už len Slovinka Meta Hrovatová na priebežnej štvrtej priečke. Veľkým rozčarovaním sa preteky skončili pre obhajkyňu zlata Shiffrinovú, ktorá už v najvrchnejšom úseku nezahranila, šmykla sa po boku a nezmestila sa do nasledujúcej bránky. Talianska spolufavoritka Marta Bassinová spadla ešte skôr.

"Deň sa skončil predtým, ako sa vôbec začal. Je to veľké sklamanie, ale nebudem plakať, to by bolo iba mrhanie energie. Ako ste mohli vidieť, deje sa čokoľvek a deje sa to naozaj, naozaj rýchlo," citovala agentúra AP Shiffrinovú, ktorá išla krátko po vypadnutí trénovať na stredajší slalom.

Petra nedokázala zapnúť potrebnú dynamiku

Na ten sa bude upínať aj Vlhová, keďže ani v druhom kole sa nepriblížila k naplneniu medailových ambícií. Išla bez viditeľnejšieho zaváhania, ale na agresívnom snehu jej lyže nedržali stopercentne a v nesúrodom prejave nedokázala zapnúť potrebnú dynamiku. Po dojazde sa zaradila na piate miesto, postupne klesla na konečnú štrnástu priečku.

Gutová-Behramiová, ôsma po prvom kole, síce spravila na začiatku veľkú chybu, no dokázala ju vykompenzovať a chytila ideálny rytmus, vďaka čomu si vybudovala solídny náskok. Po pádoch Francúzky Tessy Worleyovej a najmä Američanky Niny O´Brienovej, ktorú niekoľko minút ošetrovali priamo v cieľových priestoroch a transportovali na kanadských saniach, sa päť najlepších pretekárok po prvom kole predstavilo až po dlhej prestávke.

Gutovú-Behramiovú predstihla až Brignoneová, naopak, Truppeová skončila tesne za pódiovými umiestneniami. Hectorovej náskok klesal, ale neustále sa držala v zelených číslach a v závere si čistou jazdou postrážila životný úspech. Slávi ho vo veku 29 rokov. "Je to neuveriteľné, celý život som tvrdo pracovala. Som unavená, veľa nocí som nespala. Nie je mi ani dobre od žalúdka, veľa som nejedla," citoval Švédku portál ORF.

Švédska lyžiarka Sara Hectorová Galéria fotiek (33) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Osemnásťročná Jančová sa na svoj debut pod piatimi kruhmi vydala s číslom 57. S veľkým odstupom 9,00 s figurovala po prvom kole na 48. priečke, druhú jazdu však nedokončila. Umiestnenie si pripísalo 49 lyžiarok z celkového počtu 80 štartujúcich. "Pociťovala som mierny stres, že predsa len sú zimné olympijské hry niečo iné. Snažila som sa to príliš nevnímať," uviedla Jančová pre RTVS.

ZOH 2022 v Pekingu - alpské lyžovanie

Obrovský slalom - ženy: 1. Sara Hectorová (Švéd.) 1:55,69 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,28 s, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,72, 4. Katharina Truppeová (Rak.) +0,80, 5. Ragnhild Mowinckelová +0,96, 6. Thea Louise Stjernesundová (obe Nór.) +1,20, 7. Meta Hrovatová (Slov.) +1,35, 8. Maryna Gasienicaová-Danielová (Poľ.) +1,42, 9. Wendy Holdenerová +1,63, 10. Michelle Gisinová (obe Švaj.) +1,86, ... 14. Petra VLHOVÁ +2,46, Rebeka JANČOVÁ (obe SR) nedokončila 2. kolo

Viac o téme: Petra Vlhová Obrovský slalom Peking Olympiáda Federica Brignoneová Lara Gutová-Behramiová ZOH 2022 Sara Hectorová