VIDEO Veľká smola českej hviezdy: Ledecká sa pred slalomom zranila, areál opúšťala v slzách

Česká lyžiarka Ester LedeckáČeská lyžiarka Ester Ledecká Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

PEKING - So slzami v očiach a s bolestivou grimasou opúšťala česká hviezda Ester Ledecká zjazdársky areál po svojich posledných pretekoch na olympijských hrách v Pekingu. Hodinu pred kombinačným slalomom si pri rozcvičke podľa fyzioterapeuta Michala Lešáka spôsobila zatiaľ nešpecifikované zranenie v spodnej časti tela.

"Je to veľmi bolestivé zranenie, ktoré ešte nechcem úplne špecifikovať. Musíme podstúpiť ďalšie vyšetrenia," povedal Lešák novinárom, zatiaľ čo Ledecká pomaly odchádzala po dopingovej kontrole na lanovku.

Slalom Ledecká zvládla s práškami proti bolesti. V kombinácii skončila tesne pod stupňami víťazov štvrtá a po dopingovej kontrole zamierila na vyšetrenie.

Trojnásobná olympijská víťazka dokončila kombinačný zjazd druhá a ponáhľala sa na vedľajší kopec, aby si zišla dva tréningové slalomy, ktoré nemá čas inak príliš trénovať. A hneď v prvom nastal problém. "Asi vo štvrtej bráne skončila kvôli bolestiam," uviedol Lešák. "Najhoršie bolo, že sa to stalo asi tridsať minút pred prehliadkou. Takže odhadom hodinu pred jazdou," doplnil.

Podľa Lešáka nejde o zranenie chrbta, s ktorým dvadsaťšesťročná lyžiarka a snowboardistka zápasí počas kariéry. "Ešte to nemala. Je to v dolnej časti tela. Viac to špecifikovať zatiaľ nemôžem a ani nebudem," zopakoval fyzioterapeut. Uviedol, že zranenie je súhrou okolností. "Ťažkého programu, čo tu má, plus nešťastnej náhody, čo sa stala v tom slalome. Mráz tomu určite nepridá," uviedol Lešák.

Ester je bojovníčka

O štarte v kombinačnom slalome sa Ledecká rozhodla sama až tesne pred začiatkom. "Nechali sme to na ňu," povedal Lešák. Česká hviezda zvládla jazdu výborne, ale po nej zastavila len kúsok za cieľom. Chvíľku stála v predklone. "Pri jazde je určitá dávka adrenalínu. Ester je bojovníčka, tak to chcela dokončiť za každú cenu. A bola to úžasná jazda," povedal Lešák.

Teraz čaká Ledeckú pokoj a ďalšie vyšetrenia u lekárov českej výpravy. "Ja potom na nej začnem pracovať, aby ten let domov bol aspoň príjemný," doplnil Lešák.

Odletieť z Pekingu by mala Ledecká v sobotu. Na budúci týždeň už pokračuje Svetový pohár v Crans Montane. "Zjazdový tréning je presne za týždeň. Najdôležitejšie budú nasledujúce dva-tri dni. Potom dokážeme povedať, aké to je," povedal Lešák. Verí, že zranenie si nevyžiada chirurgický zákrok. "Zvládneme to bez operácie na 99 percent."

Česká lyžiarka Ester Ledecká Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

Ledecká sa na hrách v Pekingu prakticky nezastavila - obhájila zlatú medailu v paralelnom obrovskom slalome na snowboarde, potom sa hneď preorientovala na lyže a o tri dni neskôr skončila piata v superobrovskom slalome. Nasledovali dva tréningy zjazdu - jeden sa kvôli počasiu nejazdil - a preteky, v ktorých obsadila po chybe 27. miesto. Po nich išla tréning zjazdu na kombináciu, dva tréningové slalomy a o deň neskôr preteky.

Rôzne zdravotné problémy Ledeckú vzhľadom na kombináciu snowboardingu a lyžovania sprevádzajú celú kariéru. Na olympiádu v Soči 2014 letela len so sebazaprením. Pred rokom sa v deň pretekov odhlásila kvôli komplikáciám z majstrovstiev sveta na snowboarde v Rogle.

Otázkou je, ako dlho môže náročný program vydržať. "Ako dlho bude Ester chcieť, tak dlho jej budeme pomáhať, aby to zvládala. Bohužiaľ, tieto problémy sa pri tomto zaťažení budú diať. Ako dlho sa to dá zvládať, je ťažká otázka, na ktorú nedokážem teraz odpovedať," povedal Lešák.

Viac o téme: Slalom Olympiáda Ester Ledecká ZOH 2022 Alpská kombinácia
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Facebook/Eurosport Česko & Slovensko
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy