VIDEO Zničené deti a tvrdé praktiky ruskej trénerky: Vypätá súťaž spustila lavínu kritiky!
PEKING - Po mimoriadne vypätej olympijskej súťaži krasokorčuliarok je čoraz hlasnejšie počuť názory, že deti by na olympijských hrách v tomto športe pretekať nemali. Nedospelé dievčatá môžu ľahšie skákať štvorité skoky, ale extrémna záťaž často ničí ich telo i dušu.
Hovorí sa o zvýšení vekového limitu zo súčasných pätnástich minimálne na sedemnásť rokov. Rozhodovať by sa o tom malo v júni na kongrese Medzinárodnej korčuliarskej únie. Výsledok je nejasný, pretože najmä ruská federácia je proti.
Práve Rusko z aktuálnych pravidiel ťaží. Ešte len pätnásťročnú Kamilu Valijevovú trénerka Eteri Tutberidzeová už niekoľko rokov pripravovala na zisk zlatej medaily na tejto olympiáde. Počas nej ale vyšiel najavo pozitívny dopingový test mladej krasokorčuliarky, a aj keď napriek tomu mohla pretekať, skončila v slzách štvrtá.
Vyhrala iná zverenkyňa Tutberidzeovej, sedemnásťročná Anna Ščerbakovová, pred rovnako starou Alexandrou Trusovovou. Obe sa opierajú o štvorité skoky, pre ktoré dospelé krasokorčuliarky nemajú dispozície.
Ruské dievčatá sa striedajú ako na bežiacom páse, v sedemnástich rokoch už sú skoro staré. "Chcete, aby tieto športovkyne dostali šancu, aby sa pre nich krasokorčuľovanie stalo profesiou, nie jednoročnou záležitosťou. Keby sme mali vyšší vekový limit, myslím si, že by to podporilo myšlienku dlhovekosti a niekto dvadsaťpäťročný by nebol na olympijských hrách šokujúci," povedala Mariah Bellová, ktorá sa v dvadsiatich piatich rokoch stala najstaršou americkou šampiónkou za bezmála storočie.
Skorý začiatok i koniec
Fanúšikovia krasokorčuľovania si pamätajú dlhé kariéry Michelle Kwanovej alebo Caroliny Kostnerovej. Ruské dievčatá ale posunuli technickú úroveň ženských pretekov na úplne inú úroveň, ktorej dospelé pretekárky nedokážu konkurovať. Ich kariéra však nemá dlhé trvanie.
Pätnásťročná olympijská šampiónka z Pjongčangu 2018 Alina Zagitovová o necelé dva roky neskôr povedala, že štvorité skoky by pre ňu boli príliš nebezpečné. Tlak mladších konkurentiek Ščerbakovovej a Trusovovej neustála a ukončila kariéru.
Bellová by preferovala zvýšenie vekovej hranice až na osemnásť rokov. Pre posun minimálne o dva roky do olympijských hier v Miláne a Cortine 2026 by bola aj prezidentka nórskej federácie Mona Adolfsenová.
"Myslím si, že prípad Valijevovej toto rozhodne urýchli a snáď sa to bude preberať aj s inými športovými federáciami," poznamenala. Už v minulosti olympijská kauza priniesla do krasokorčuľovania revolučnú zmenu. Po rozhodcovskom škandále na ZOH 2002 v Salt Lake City, ktorý vyvrcholil udelením dvoch zlatých medailí v kategórii športových dvojíc, sa úplne zmenil systém hodnotenia.
Zvýšenie vekovej hranice by mohlo znamenať, že by zo ženských súťaží znova zmizli štvorité skoky. "Možno by vývoj dospel k tomu, že je možné sa naučiť štvoritý skok aj neskôr, ale z celkového pohľadu to nie je v krasokorčuľovaní to najdôležitejšie. Stále si pamätáme (olympijskú víťazku z rokov 1984 a 1988) Katarinu Wittovú a nie vďaka náročným skokom, ale vďaka jej celkovému výkonu," pripomenula Adolfsenová.
Úspešné pretekárky, s ktorými by sa mohli fanúšikovia stotožniť dlhšiu dobu, v súčasnom krasokorčuľovaní chýbajú. "Keď sa pozriete na Sashu Cohenovú alebo Michelle Kwanovú, tak pretekali v dobách, kedy to robili veľa rokov a ľudia ich mohli podporovať. Myslím si, že to poskytovalo skvelý náhľad na tento šport, pretože ľudia mohli sledovať ich kariéry," povedala Bellová.
Praktiky ruskej trénerky
Pokiaľ zostane aktuálna veková hranica zachovaná, je len málo pravdepodobné, že by sme za štyri roky videli Rusky z olympijských pretekov v Pekingu vrátane nešťastnej hrdinky Valijevovej. Tutberidzeová možno obráti pozornosť k štrnásťročným Sofii Akatevovej a Adeliji Petrosjanovej, ktoré už skáču štvorité skoky. Alebo má pripravené ďalšie jedenásťročné a dvanásťročné dievčatá, ktoré by pri ZOH 2026 tesne spĺňali vekový limit.
Praktiky ruskej trénerky budú vyšetrované v súvislosti s dopingovou kauzou Valijevovej a hovorí sa o jej príliš tvrdom prístupe, čo ešte priživilo necitlivé správanie Tutberidzeovej voči zlomenej Valijevovej po jej voľnej jazde.
Americký server Slate.com prirovnal jej tréningové metódy k správaniu Bely a Marty Karolyiových voči mladým americkým športovým gymnastkám. V tvrdom tréningovom režime vtedy dievčatá nemali priestor na akúkoľvek sťažnosť, ani keď ich zneužíval lekár Larry Nassar.
"Celú dobu sa s Karolyiovými zaobchádzalo ako s celebritami a hrdinkami, ktoré dokázali urobiť z detí šampiónky. Rovnako ako v prípade Karolyiových je týranie zo strany Eteri Tutberidzeovej verejným tajomstvom," uviedol web.
- Autor: © Zoznam/
- VIDEO: YouTube/Eurosport
- Zdroj: ČTK