Američania v kauze Valijevovej prikladajú do ohňa: Žiadali o udelenie striebra!

 Len 15-ročná líderka po krátkom programe Kamila Valijevová (ROC) skončila až štvrtá v súťaži sólistiek na ZOH 2022 v Pekingu Len 15-ročná líderka po krátkom programe Kamila Valijevová (ROC) skončila až štvrtá v súťaži sólistiek na ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

PEKING - Americkí krasokorčuliari neuspeli so žiadosťou na Športový arbitrážny súd o udelenie strieborných medailí z tímovej súťaže na ZOH v Pekingu. Tie im zadržali v dôsledku vyšetrovania dopingovej kauzy v tíme Ruského olympijského výboru.

CAS o tom informoval v noci zo soboty na nedeľu pekinského času, no nezdôvodnil prečo sa tak rozhodol. Potvrdil len, že písomné zdôvodnenie poskytne v najbližších dňoch. Právnici deviatich krasokorčuliarov USA o podaní odvolania informovali v sobotu a upozornili na to Medzinárodný olympijský výbor.

"Olympijská medailová ceremónia sa nedá ničím nahradiť. Mali by oslavovať pred celým svetom, predtým, ako opustia Peking," uviedol pre agentúru AP Ramsey Baker, výkonný riaditeľ americkej strešnej krasokorčuliarskej organizácie U.S. Figure Skating.

Návrh Thomasa Bacha

Začiatkom tohto týždňa prezident MOV Thomas Bach navrhol, aby strieborným medailistom dočasne udelili olympijské pochodne. Právnici najprv počítali s prehodnotením tejto myšlienky na strane MOV, no pre naliehavosť situácie sa nakoniec rozhodli podať odvolanie na CAS.

Kauza mladej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej je najväčšou témou ZOH. Deň po skončení tímovej súťaže, v ktorej bola Valijevová súčasťou zlatého tímu ROC, informovalo akreditované laboratórium v Štokholme o jej pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín. Vzorku jej odobrali ešte 25. decembra.

 Len 15-ročná líderka Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

MOV, Svetová antidopingová agentúra, Medzinárodná korčuliarska únia a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra sa následne obrátili na CAS, aby Valijevovej zabránil štartovať. CAS po takmer šesťhodinovom posudzovaní faktov v pondelok vyriekol verdikt, že voči Valijevovej neuplatní okamžitú sankciu v podobe zákazu štartu na ZOH.

Súd v Lausanne zverejnil, že zákaz štartu by nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade. ISU v piatok oznámila, že v dôsledku kontroverzného finále štvrtkovej súťaže žien zváži návrh na zvýšenie minimálneho veku účastníkov krasokorčuliarskych súťaží na 17 rokov.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Rusko USA Krasokorčuľovanie Thomas Bach MOV Olympiáda ZOH 2022 Kamila Valijevová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy