VIDEO Vyradili ho z tímu, pracoval ako policajt: V Pekingu napísal príbeh ako z veľkej knihy

Rakúsky lyžiar Johannes Strolz triumfoval vo štvrtkovej alpskej kombinácii na ZOH 2022 v PekinguRakúsky lyžiar Johannes Strolz triumfoval vo štvrtkovej alpskej kombinácii na ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

PEKING - Lyžiar Johannes Strolz zažiaril v Pekingu najviac z celej rakúskej výpravy, hoci ešte nedávno bola jeho športová kariéra na vážkach. Po minuloročnom vyradení z reprezentačného tímu sa vrátil k dopravnej polícii, aby si na ďalšie pretekanie zarobil. Po zisku dvoch zlatých a jednej striebornej medaily ale plánuje, že službu opäť preruší, aby sa mohol naplno sústrediť na lyžovanie.

"Musím sa porozprávať s trénermi rakúskeho lyžiarskeho tímu a urobiť plán na budúcu sezónu. Potom sa uvidí, koľko času by mi zostalo na prácu policajta," vyhlásil Strolz podľa agentúry AFP už po svojom triumfe v kombinácii, po ktorom pridal striebro v slalome. 

V nedeľu navyše svoju čerstvú zbierku rozšíril o druhé zlato zo súťaže družstiev a prekonal bilanciu otca Huberta, ktorý pred 34 rokmi získal zlato a striebro na OH v Calgary. "Ale aby som bol fér, vtedy nemali žiadnu tímovú súťaž, takže to je trochu relatívne," poznamenal Strolz s úsmevom.

"Veľmi sa teším, keď prídem za svojimi kolegami na policajnú stanicu v Dornbirne a spoločne to oslávime, ale ďalej sa chcem zamerať hlavne na pretekanie," vyhlásil dvadsaťdeväťročný Rakúšan, pre ktorého je lyžovanie vysnívanou prácou.

Je to úžasný príbeh

K pekinskému prelomu sa prepracoval napriek tomu, že bol po nevydarenej sezóne 2020/21 vyradený z rakúskej reprezentácie. Kariéru ale nevzdal. Na vlastné náklady trénoval s nemeckým tímom a v decembri sa vrátil do Svetového pohára. Januárové víťazstvo v slalome SP v Adelbodene mu potom zabezpečilo miesto v olympijskej nominácii.

"Samozrejme to pre neho neboli ľahké roky," uznal tréner rakúskeho tímu Paul Schwarzacher. "Všetci z neho majú obrovskú radosť. Je to úžasný príbeh," dodal.

Strolz si s odstupom tréning s Nemcami pochvaľuje. "Počas toho leta som sa naučil veriť sám sebe, pretože som bol na prípravu pred sezónou sám. Nemecký tím mi potom veľmi pomohol. Hrialo ma pri srdci, že som mal takú podporu od súperov," povedal. "Keby som trénoval v rakúskom tíme, bol by som viac pod tlakom a cítil, že nesmiem sklamať. S Nemcami to bolo viac uvoľnené, mohol som sa sústrediť len na seba," dodal.

Aj po návrate do reprezentácie Strolz trval na tom, že si bude pred pretekmi naďalej sám pripravovať lyže, namiesto toho, aby využil služby servismanov. "Rakúsky lyžiarsky zväz mi ponúkol zase plný servis na prípravu lyží, ale rozhodol som sa, že to budem robiť ďalej sám. Potrebujem mať v štartovej bráne pocit, že je všetko tak, ako som zvyknutý. Aj keď je to veľa práce," vysvetlil .

Lyže si osobne pripravil aj na strieborný olympijský slalom, v ktorom definitívne potvrdil svoju príslušnosť k elite. "Nabrúsenie hrán, tá najdôležitejšia vec v slalome a posledný dielik puzzle, to bolo v mojich rukách," pochvaľoval si.

Viac o téme: Olympiáda ZOH 2022 Johannes Strolz
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/Eurosport
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy