Osemfinálový žreb Európskej ligy: Barcelona dostala tureckého súpera, Sevilla vyzve West Ham

Trofej pre víťaza Európskej ligyTrofej pre víťaza Európskej ligy Zdroj: SITA

NYON - Futbalisti FC Barcelona sa v osemfinále Európskej ligy 2021/2022 stretnú s Galatasarayom Istanbul. Tureckého súpera im prisúdil piatkový žreb v sídle Európskej futbalovej únie vo švajčiarskom Nyone.

Katalánsky klub vyradil v play off o osemfinále SSC Neapol po výsledkoch 1:1 (doma) a 4:2 (vonku). Galatasaray sa medzi šestnásť najlepších tímov súťaže kvalifikoval priamo ako víťaz E-skupiny, kde v konkurencii Lazia Rím, Lokomotivu Moskva a Olympique Marseille v šiestich zápasoch ani raz neprehral.

Ďalší zástupca španielskej La Ligy a rekordný šesťnásobný víťaz európskej pohárovej súťaže číslo dva FC Sevilla si v boji o postup do štvrťfinále zmeria sily s debutantom v tejto fáze West Hamom United, jeho mestský rival Betis nastúpi proti Eintrachtu Frankfurt. Ďalšími dvojicami sú Glasgow Rangers - Crvena Zvezda Belehrad, SC Braga - AS Monaco, FC Porto - Olympique Lyon, Atalanta Bergamo - Bayer Leverkusen a RB Lipsko - Spartak Moskva.

Pri žrebe platilo, že víťazi skupín EL boli nasadení a v odvete osemfinále budú mať výhodu domáceho prostredia. V rámci párovania dvojíc sa nemohlo stať, aby sa stretli kluby z jednej krajiny. Úvodné stretnutia sa odohrajú 9. a 10. marca, odvety osemfinále sú na programe 17. marca.

Finále sa uskutoční v stredu 18. mája na štadióna Ramona Sancheza Pizjuana v Seville. Od tejto sezóny sa vo vyraďovacej fáze už upustilo od pravidla zvýhodnených gólov z ihrísk súperov. Po 180 minútach sa tak v prípade vyrovnaných výsledkov hrá predĺženie 2x15 minút, ak sa nerozhodne ani v ňom, nasleduje rozstrel z 11 m.

Simon Rolfes, športový riaditeľ Bayeru Leverkusen: "Atalanta v uplynulých rokoch spravila veľký progres. Stretnú sa dva silné, útočne ladené tímy. Diváci sa majú na čo tešiť."

Markus Krösche, športový riaditeľ Eintrachtu Frankfurt: "Betis je silný protivník, aktuálne figuruje na treťom mieste v španielskej lige. Urobíme všetko pre to, aby sme postúpili do štvrťfinále."

Peter Bosz, tréner Olympique Lyon: "O sile Porta svedčí, že v tejto ligovej sezóne zatiaľ nenašlo premožiteľa, čo je úžasné. Stretli sme sa v letnej príprave a navzájom sa poznáme. Vieme, že ide o špičkový tím a jeden z najsilnejších súperov, ktorého sme mohli dostať."