Rusko zmizne z futbalovej mapy: FIFA a UEFA prijali najtvrdšie možné sankcie!

a archívnej snímke z 13. júna 2018 prezident FIFA Gianni Infantino (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú na otvorení kongresu FIFA pri príležitosti konania MS 2018 vo futbale v Moskvea archívnej snímke z 13. júna 2018 prezident FIFA Gianni Infantino (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú na otvorení kongresu FIFA pri príležitosti konania MS 2018 vo futbale v Moskve Zdroj: TASR/AP/Alexander Zemlianichenko

ZÜRICH - Medzinárodná futbalová federácia aj Európska futbalová únia vylúčili v pondelok reprezentačné tímy aj kluby z Ruska zo všetkých súťaží. Trest za ruskú inváziu na Ukrajinu platí až do odvolania. Rusko si nezahrá marcovú baráž o postup na MS 2022 do Kataru a Spartak Moskva skončil v osemfinále Európskej ligy.

Medzinárodný olympijský výbor odporučil všetkým športovým federáciám, aby vylúčili Rusko z medzinárodných súťaží. FIFA a UEFA rýchlo zareagovali spoločným vyhlásením.

"Futbalové hnutie je stopercentne jednotné a vyjadruje solidaritu ľuďom zasiahnutým na Ukrajine. Prezidenti oboch organizácií dúfajú, že situácia na Ukrajine sa rýchlo a významne zlepší, aby sa futbal opäť mohol stať nositeľom jednoty a mieru medzi ľuďmi," uvádza sa na webe uefa.com.

Rusi mali v semifinále play off nastúpiť 24. marca proti Poľsku. V prípade úspechu by v záverečnom súboji o miestenku do Kataru nastúpili proti víťazovi zápasu Švédsko - Česko. Poliaci aj obaja potenciálni súperi vo finále baráže však pre napadnutie Ukrajiny odmietli proti Rusku hrať.

Ženská reprezentácia sa nezúčastní na júlovom európskom šampionáte v Anglicku, na ktorý sa kvalifikovala. Do štvrťfinále EL podľa agentúry DPA priamo postúpil nemecký klub RB Lipsko, ktorý mal byť pôvodne súperom Spartaka Moskva.

UEFA navyše s okamžitou platnosťou ukončila sponzorské partnerstvo s energetickým gigantom Gazprom, ktorého väčšinový vlastník je Ruská federácia. Týka sa to Ligy majstrov, EURO 2024 aj ďalších súťaží. Gazprom bol jedným z najväčších sponzorov riadiacej organizácie európskeho futbalu, kontrakt, ktorý platil do roku 2024, mal údajne hodnotu približne 40 miliónov eur ročne.

Viac o téme: UEFA FIFA Spartak Moskva Rusko MS 2022
  • Autor: © Zoznam/
  • Facebook/UEFA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy