Sagan tvrdí, že mladíkom chýba rešpekt: Každý na každého močí, v pelotóne je úplná anarchia

Slovenský cyklista Peter SaganSlovenský cyklista Peter Sagan Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Peter Sagan sa nechal počuť, že v súčasnom profesionálnom pelotóne vládne "totálna anarchia". Podľa trojnásobného majstra sveta nová generácia ignoruje nepísané pravidlá cyklistiky. Hoci nikoho konkrétne nemenoval, je zrejmé, že súčasný stav ho trápi.

Slovenský cyklista sa už v minulosti posťažoval na nedostatok rešpektu v pelotóne, keď hovoril o pretekároch, ktorí "myslia iba na seba". V nedávnom rozhovore pre belgický denník Het Nieuwsblad otvorene kritizoval správanie mladších jazdcov a zaspomínal si na svoje začiatky.

"Vtedy veľa rozprávali starší jazdci, teraz to robí aj mladšia generácia. Potom si vravím, dobre, si silný, šampión, čokoľvek. Ale si mladší. Mladšej generácii tento rešpekt chýba. Vidíš, cítiš to. V minulosti ste mali v pretekoch nepísané zákony. Teraz na to zabudnite. Je tam úplná anarchia," povedal jeden z najlepších cyklistov minulej dekády. 

Tridsaťdvaročný Žilinčan narážal najmä na prestávky na močenie, ktoré kedysi boli bežnou súčasťou pretekov, ale podľa jeho slov už de facto zmizli z pelotónu.

Peter Sagan Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

"Prvýkrát som si to všimol, keď som sa ako líder v etapových pretekoch zastavil vymočiť. Neustále útočili. Prestávka na toaletu už jednoducho neexistuje. Znovu som sa o tom presvedčil na Haut Var. Kedysi ste mali pevne stanovený čas, aby ste spolu zastavili a vymočili sa," pokračoval Sagan. 

Ani sa neobťažujú ísť na okraj cesty

Podľa slov jazdca francúzskeho prokontinentálneho tímu TotalEnergies počas pretekov nie je dostatok času vymočiť sa na krajnici, pretože cyklista by riskoval, že stratí svoju pozíciu. Nepáči sa mu však, že jeho súperi si "uľavia" priamo v pelotóne. 

"Dnes všetci čúrajú priamo z bicyklov. Ani sa neobťažujú ísť na okraj cesty. Hnusné. A ak o tom niečo poviete, ste takpovediac arogantní, pretože nemôžete rozhodovať o tom, čo by mal urobiť niekto iný.  

Je to normálne? Rozumiem, ak jazdíte na konci Okolo Flámska alebo Paríž-Roubaix. Ale aj tam, kde sa nič nedeje? Tým, že sa na chvíľu zastavíš, nič nestratíš," hnevá sa majiteľ siedmich zelených dresov za víťazstvo v bodovacej súťaži na Tour de France. 

"Tourminátora" čaká najbližšie jubilejný 80. ročník cyklistických pretekov Paríž - Nice, ktoré sa budú konať od 6. do 13. marca.

Viac o téme: Peter Sagan TotalEnergies
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá