VIDEO Slovensko oslavuje prvú medailu na paraolympiáde: Farkašová má zlato v zjazde!

Slovenská zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzač Martin Motyka, ktorí získali zlatú medailu v disciplíne paraalpské lyžovanie žien počas medailového ceremoniálu v rámci XIII. zimných paralympijských hier 2022 v Pekingu. Slovenská zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzač Martin Motyka, ktorí získali zlatú medailu v disciplíne paraalpské lyžovanie žien počas medailového ceremoniálu v rámci XIII. zimných paralympijských hier 2022 v Pekingu. Zdroj: SITA/SPV/Roman Benický

PEKING - Slovenská reprezentantka v lyžovaní Henrieta Farkašová s navádzačom Martinon Motykom získali na zimných paralympijských hrách v Pekingu zlato v sobotňajšom zjazde zrakovo postihnutých žien. Ďalšia slovenská reprezentantka Alexandra Rexová skončila štvrtá.

Pre Slovensko je to v Pekingu prvá zlatá medaila, pre Farkašovú už trinásta paralympijská, z toho jubilejná desiata zlatá. Víťazka a obhajkyňa zlata z Pjongčangu na druhé miesto odsunula so stratou 2,25 sekundy Číňanku Žu, tretia skončila Britka Knightová (+3,70). Rexová za krajankou zaostala o vyše 5 sekúnd.

Slovensko má zo zimných paralympiád na konte už 56 medailí (16 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), až 52 z nich si vybojovalo v paraalpskom lyžovaní. V Číne obhajuje 11 medailí, z toho šesť zlatých. O všetky sa pred štyrmi rokmi v Pjongčangu postarali práve paraalpskí lyžiari. Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala najúspešnejšou účastníčkou Hier, čo dokázala ako vôbec prvá Slovenka.

Viac o téme: Henrieta Farkašová ZPH 2022 Martin Motyka Paraolympiáda 2022 Paraolympijské hry Peking