Prvé slová po emotívnom desiatom zlate: Farkašová cítila v Pekingu napätie

Sprava: Slovenská zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzač Martin Motyka, ktorí získali zlatú medailu v disciplíne paraalpské lyžovanie žien počas medailového ceremoniálu v rámci XIII. zimných paralympijských hier 2022 v PekinguSprava: Slovenská zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzač Martin Motyka, ktorí získali zlatú medailu v disciplíne paraalpské lyžovanie žien počas medailového ceremoniálu v rámci XIII. zimných paralympijských hier 2022 v Pekingu Zdroj: SITA/SPV/Roman Benický

PEKING - Slovensko má zo zimných paralympiád na konte už 56 medailí (16 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), až 52 z nich si vybojovalo v paraalpskom lyžovaní. Henrieta Farkašová s navádzačom Martinon Motykom získali na zimných paralympijských hrách v Pekingu zlato v sobotňajšom zjazde zrakovo znevýhodnených žien. Ďalšia slovenská reprezentantka Alexandra Rexová skončila štvrtá.

Pre Slovensko je to v Pekingu prvá zlatá medaila, pre Farkašovú už trinásta paralympijská, z toho jubilejná desiata zlatá. Víťazka a obhajkyňa zlata z Pjongčangu na druhé miesto odsunula so stratou 2,25 sekundy Číňanku Žu, tretia skončila Britka Knightová (+3,70). Rexová za krajankou zaostala o vyše 5 sekúnd.

Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala najúspešnejšou účastníčkou Hier, čo dokázala ako vôbec prvá Slovenka.

Slovenská reprezentantka Henrieta Farkašová Galéria fotiek (37) Zdroj: Profimedia

"Cítila som napätie na štarte, celú jazdu sa mi chveli nohy. Doteraz sa trasiem. Keď som počula výsledný čas v cieli, tušila som, že by to mohlo stačiť aj na víťazstvo. Po tom všetkom, čo som prežila uplynulé roky to bolo ešte emotívnejšie, než pri zlatom úspechu v Pjongčangu," citoval web Slovenského paralympijského výboru (SPV) víťazku, ktorá na prvú súťaž v paraalpských disciplínach nastupovala v pozícii jednej z hlavných favoritiek.

Na margo jubilejnej desiatej zlatej paralympijskej medaily dodala: "Pripomínali mi to viacerí, no vôbec som na to nemyslela. Lyžovanie milujem. Od sedemnástich rokov, keď som s ním začínala, je to láska na prvý pohľad."

Ešte len 16-ročná Alexandra Rexová mala pri svojej paralympijskej premiére štartové číslo tri. Na stupne víťazov jej však chýbali necelé dve sekundy. "Na prvý štart v disciplíne, ktorú sme trénovali najmenej je to skvelý výsledok," povedal tréner Martin Makovník, ktorý zaskočil na svahu za pôvodnú navádzačku Evu Trajčíkovú. Tá prišla do dejiska hier neskôr kvôli covidovým testom.

Ani v súťaži zrakovo znevýhodnených mužov nemali slovenskí reprezentanti k medailovým stupňom víťazov ďaleko. Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom skončil štvrtý a Jakub Krako za chrbtom Branislava Brozmana na piatom mieste.

"Tesne pred druhým medzičasom som pretočil lyže a stratil rýchlosť," opísal svoju chybu Krako. "Možno som mohol ešte viac riskovať, no pre nás nevidiacich je zjazdovka priúzka," zhodnotil svoj výkon Haraus.

Viac o téme: Henrieta Farkašová Zlato Peking Paralympiáda Alexandra Rexová ZPH 2022
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Facebook/Šport v RTVS
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy