Michalovce si doma poradili s Trenčínom, Liptovský Mikuláš otočil zápas so Senicou

Hráč MFK Zemplín Michalovce Takuto Ošima a hráč AS Trenčín Philip Elayo AzangoHráč MFK Zemplín Michalovce Takuto Ošima a hráč AS Trenčín Philip Elayo Azango Zdroj: TASR - Roman Hanc

MICHALOVCE - Futbalisti MFK Zemplín Michalovce zvíťazili v 1. kole skupiny o udržanie sa vo Fortuna lige nad AS Trenčín 1:0. Jediný gól sobotného zápasu strelil v 38. minúte útočník domácich Matúš Marcin. Pre Michalovčanov to bolo po troch jarných prehrách prvé víťazstvo, Trenčania vyšli po troch zápasoch prvýkrát bodovo naprázdno.

Prvý polčas priniesol vyrovnaný futbal a ani jeden z tímov nemal výraznejšiu prevahu. Úvodné dejstvo vygradovalo v závere. V 38. minúte Vaško hlavičkou predĺžil center na Marcina, ktorý pohotovo prekonal brankára Kukučku - 1:0. Hostia mohli vyrovnať v nadstavenom čase. Po faule na Hollého sa k pokutovému kopu postavil Ikoba, no brankára Kožuchara strelou do stredu brány neprekvapil.

Strelec prvého gólu domácich Marcin sa k nebezpečnej strele dostal aj v úvode druhého polčasu, ale Kukučka si jeho pokus postrážil. Futbal v druhom polčase divákov príliš nenadchol, v hre oboch tímov bolo viacero nepresností a chýbal jej spád. Gólom sa neskončila ani šanca Ikobu v 68. minúte, ktorý hlavou netrafil bránku. V závere riadneho hracieho času zmaril domácich brankár Kožuchar aj strelu striedajúceho Letenaya.

MFK Zemplín Michalovce - AS Trenčín 1:0 (1:0)
Gól: 38. Marcin. Rozhodovali: Očenáš - Ferenc, Straka, ŽK: Ntotis, Yilmaz - Ikoba.

Michalovce: Kožuchar - Kotula, Ranko, Vaško, Mendéz - Begala (86. Artabe) - Marcin (90.+1 M. Kolesár), Ntotis (62. Kanu), Ošima, Žofčák (86. Popovits) - Yilmaz (90+1. Gembický)
Trenčín: Kukučka - Yem, Pires, Pirinen, Madu - Bainovič - Tučný (46. Soares), Zubairu (46. Ibrahim), Hollý (80. Kmeť), Azango - Ikoba (74. Letenay)

Miroslav Nemec, tréner MFK Zemplín Michalovce: "Myslím si, že v zostávajúcich zápasoch prebiehajúcej sezóny sa už stratí futbal. Bude to už len o bojovnosti. Dnes musím vyzdvihnúť naše mužstvo. V prvom polčase sme sa dostali asi do štyroch dobrých šancí. Neskôr nás podržal brankár. V druhom polčase to bol boj o to, aby sme nedostali gól. Dnes sme získali veľmi dôležité tri body."

Juraj Ančic, tréner AS Trenčín: "Vedeli sme, čo a aký terén nás čaká v Michalovciach. Vedeli sme, že to bude bojovné stretnutie. V prvom polčase sme sa vôbec nedostali do tempa, chýbal tomu pohyb. Navyše sme pohrdli penaltou, takže prvý polčas nebol z našej strany vôbec dobrý. V druhom sme sa trošku dvihli, vynútili sme si platonickú prevahu, ale z nej sme vyťažili iba veľmi málo. V konečnom dôsledku nám to nestačilo na body."

Zlaté Moravce uspeli na pôde Pohronia

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce zvíťazili na ihrisku FK Pohronie 1:0. Jediný gól strelil v 29. minúte Karol Mondek. Domáci mohli ísť hneď v úvode duelu do vedenia, lenže po nedovolenej hre Čögleya v pokutovom území nepremenil nariadenú penaltu Lačný. Kopol ju veľmi zle a brankár Lukáč jeho pokus zneškodnil.

Tento moment povzbudil hostí a tí mali následne až tri nádejné strelecké možnosti, prvé dve mali Mondek a Jibril, obaja hráči dobre zakončili v šestnástke, zaskvel sa však brankár Lé Giang. Tretiu šancu obstaral Sloboda vydarenou strelou spoza šestnástky po zemi tesne vedľa pravej žrde. ViOn sa tešil napokon v 29. minúte.

Po rohovom kope sa dostala odrazená lopta k Mondekovi a ten voľný spoza veľkého vápna bez prípravy výstavne napálil do ´šibenice´ - 0:1. Hráči z Tekova boli aj naďalej aktívnejší a mohli pridať ďalší gól. Dvakrát to skúšal Jibril, ale ani centrovanou strelou a ani ´obaľovačkou´ priestor troch žrdí netrafil.

V druhom polčase sa Pohronie snažilo vyrovnať, bolo o niečo dominantnejšie na ihrisku, ale do šancí sa dostával súper. Najmä aktívny Kyziridis robil vietor v žiarskej obrane, ktorá zblokovala najprv jeho strelu a neskôr i prihrávku na voľného Neofytidisa. Domáci mali solídne možnosti v 67. minúte, keď Steinhübel sa výborne otočil v šestnástke, jeho zakončenie bolo zblokované, rovnako ako z druhej vlny strela Mihálika. Veľkú šancu na 0:2 zahodili Zlatomoravčania v 73. minúte.

Po faule Kokovasa, ktorý zneškodnil šancu ViOn-u, nasledoval pokutový kop a ten tentoraz pokazil slabou strelou Kyziridis. Duel bol tak stále otvorený, uzavrieť ho mohol druhým gólom Grodzanovski, ktorý poriadne zamestnal Lé Gianga z uhla tvrdou ranou. V nadstavenom čase mal na nohe vyrovnávajúci zásah Klabník, ale jeho tutovku z bezprostrednej blízkosti zneškodnil skvelý Lukáč.

FK Pohronie - FC ViOn Zlaté Moravce 0:1 (0:1)
Gól: 29. Mondek. Rozhodovali: Sedlák - Štrbo, Kmec, ŽK: Bangala - Čögley, 390 divákov.
Pohronie: P. Lé Giang - Šimčák (40. Kokovas), A. Štrba, Klabník, Sanneh - Bangala, J. Mihalík, Steinhübel, Šmatlák (46. Fofana) - Chrien (79. Diomandé), Lačný
Zlaté Moravce: Lukáč - Čonka, Menich, Bednár, Čögley - Grozdanovski, Neofytidis - Kyziridis (81. Suľa), A. Sloboda, Mondek (87. Chren) - Jibril (90. Ďubek)

Martin Bittengl, tréner FK Pohronie: "Išli sme do zápasu s tým, že chceme hrať futbal. Nechceli sme lopty iba nakopávať a to sa nám darilo asi päť minút. Vyústilo to pokutovým kopom, ktorý sme nepremenili. Po tomto okamihu sme boli všade druhí. V súbojoch druhí, menej sme behali, neviem, čím to bolo, možno psychického rázu. Niektorí hráči sa nám zranili, už na rozcvičke sme museli urobiť prvú zmenu, druhú počas prvého polčasu, keď odišiel krajný bek, naša veľká zbraň. Škoda, že sme do polčasu zo skrumáže nevyrovnali. Do prestávky sme, žiaľ, neboli nebezpeční. V druhom polčase chlapci bojovali, viac sa snažili, zjednodušili hru, viac sme nakopávali lopty, hrali na dvoch útočníkov a dúfali, že nám tam niečo padne, no nestalo sa tak. V tabuľke to nevyzerá dobre, ale budeme bojovať, nádej umiera posledná, hoci sme v zložitej situácii."

Ľuboš Benkovský, tréner ViOn-u Zlaté Moravce – Vráble: "Už v predchádzajúcom zápase sme i napriek prehre odviedli dobrý výkon. To sa potvrdilo aj teraz. Dobre sme sa nastavili na tento zápas počas týždňa a uverili sme tomu, že môžeme získavať body, nemusíme inkasovať veľa gólov a najmä že môžeme zvládať i ťažké zápasy. Ten ťažký bol aj v Žiari, no moje mužstvo veľmi dobre pracovalo a fungovalo na ihrisku, vytvorilo si veľa príležitostí. Mohli sme aj skôr uzavrieť zápas a vyhnúť sa možnosti, že by súper vyrovnal nejakou nakopnutou loptou v závere. Zvládli sme napokon tento zápas, získali sme tri body, neinkasovali gól a ten jeden dali, takže vládne spokojnosť."

Liptáci otočili zápas so Senicou

Liptovský Mikuláš v jarnej časti sezóny ešte neprehral a ambície na zisk troch bodov ukazoval už od prvej minúty zápasu proti Senici. Z úvodného tlaku však domáci pred Ravasovou bránkou nič nevyťažili.

Blízko ku gólu boli Liptáci v 37. minúte, Andričova hlavička orazítkovala iba žrď, pri následnej dorážke si Andrič prekážal so spoluhráčom Gerátom a gól z toho napokon nebol. Domáci sa do zakončenia dostávali pomerne často, no v koncovke im chýbal potrebný pokoj. Do šatní sa tak odchádzalo za rovnovážneho stavu.

Aj nástup do druhého polčasu vyšiel lepšie domácim. Ďalšiu z vyložených šancí spálili hráči Tatrana v 52. min. Laura z diaľky tvrdo vypálil a Ravas jeho prudkú strelu iba vyrazil pred dobiehajúceho Staša, ktorý zo sľubnej pozície prestrelil. O pár minút neskôr zostal v pokutovom území po súboji s Anabom ležať Laura, pokutový kop z toho napokon nebol.

Klúčové momenty z pohľadu hostí prišli v 67. minúte. Najprv na vzdialenejšej žrdi senickej brány neusmernil loptu do siete Švec, následne brankár Ravas rozohral na krajného obrancu Anabu, ktorý poslal dopredu dlhú 50-metrovú prihrávku na nabiehajúceho Jurdíka. Ten sa ocitol za chrbtom obrany Liptákov a poradil si aj so zakončením - 0:1.

Domácich inkasovaný gól nezlomil, naopak pridali na obrátkach. Už o dve minúty neskôr mohol po rohovom kope vyrovnať Šindelář, ale jeho hlavičke chýbala razancia i presnosť. Liptákom to vyšlo v 81. minúte. Na centrovanú loptu na vzdialenejšiu žrď si nabehli až traja voľní hráči Mikuláša, loptu za chrbát Ravasa poslal Laura - 1:1.

Početnosť streľby na bránku Senice sa každou minútou zvyšovala a v 88. minúte vytryskol gejzír radosti v domácom tíme. Po ďalšom zo Švecových centrov do pokutového územia sa hlavou presadil jeden z ťahúňov domácej ofenzívy Gerát, ktorý rozhodol o triumfe Liptákov

MFK Tatran Liptovský Mikuláš - FK Senica 2:1 (0:0)
Góly: 81. Laura, 88. Gerát - 68. Jurdík. Rozhodovali: Prešinský - Vass, Halíček, ŽK: Mihal (Senica), 220 divákov.

L. Mikuláš: Luksch - A. Krčík, Filinský (76. Flak), Šindelář, Pavúk - Gerát, Václavik - Laura, Staš (76. Voško), Káčerík (55. Švec) - Andrič (90.+1 Bielák)
Senica: Ravas - Oršula, Pavlík, Mihal, Svoboda (46. Anaba) - Totka, Halabrín (73. Mayounga) - Maulana Vikri (68. Mašulovič), Piroska (46. Ouattara), Witan - Niarchos (46. Jurdík)

Marek Petruš, tréner MFK Tatran Liptovský Mikuláš: "Myslím si, že sme podali výborný výkon. Zrodilo sa naše zaslúžené víťazstvo. Súpera sme zatlačili na vlastnú polovicu a vytvorili sme si množstvo streleckých situácií. Mužstvo sa po góle nezložilo. Svojou ochotou, bojovnosťou a aktivitou sme si vybojovali tri body. Chlapci zaslúžene vyhrali, aj keď sme zlyhávali vo vyložených gólových pozíciách."

Pavel Šustr, tréner FK Senica: "Do zápasu sme nevstúpili tak, ako sme chceli. Hráči neplnili taktické pokyny. Neadaptovali sa na to, čo nás proti súperovi čakalo. Dostali sme sa pod tlak. Gól sme dosiahli po jednej brejkovej situácii, ale vedenie sme neudržali. Súperovi sme nedokázali konkurovať v nasadení o pobiť sa o lepší výsledok."

Viac o téme: FK Senica AS Trenčín MFK Zemplín Michalovce MFK Tatran Liptovský Mikuláš