Bola vyklepaná a rozrušená: Biatlonistka zrušila štart po tom, čo jej Rusi zajali otca

Ukrajinský tím počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.Ukrajinský tím počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022. Zdroj: TASR/AP/Dita Alangkara

KYJEV - Ukrajinskí športovci sú napriek napadnutiu ich vlasti Ruskom druhou najúspešnejšou výpravou na zimnej paralympiáde v Pekingu. Rozhodne to však neznamená, že by vojne dokázali uniknúť. Kvôli zlým správam z domova svoje preteky vynechali dve reprezentantky.

Anastasija Lalentinová nenastúpila do dnešných pretekov sediacich biatlonistiek na desať kilometrov po tom, čo jej otca, ktorý slúži v ukrajinskej armáde, zajali Rusi. "Bola veľmi rozrušená, pretože ho zbili," citovala agentúra SID hovorkyňu ukrajinskej výpravy.

Už v pondelok vynechala Ljudmila Ljašenková preteky v behu na lyžiach, pretože dom jej rodiny v Charkove bol zničený pri raketovom útoku. Dnes už ale získala bronzovú medailu v biatlone za krajankami Irinou Bujovou a Oleksandrou Kononovovou.

Na snímke ukrajinská vlajka Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Chloe Knott/OIS

"Je to psychicky mimoriadne náročné, nedá sa totiž sústrediť len na šport a preteky. Srdcom, dušou i myšlienkami som neustále pri rodine a mojom dieťati," uviedla strieborná medailistka Kononovová.

"Naše výsledky a medaily chceme venovať všetkým ľuďom na Ukrajine a našim vojakom, ktorí nás bránia. Náš výkon tu reprezentuje celú krajinu, toto tu je naša bitka," pridala dvadsaťšesťročná Bujová.

Neľahká situácia sa však na výsledkoch ukrajinských športovcov v Pekingu zatiaľ nepodpísala. Po troch dňoch súťaží majú na konte šesť zlatých, sedem strieborných a štyri bronzové medaily. Lepšia je iba Čína s celkovým počtom 27 medailí (8-8-11).

Viac o téme: Rusko Ukrajina Peking Vojna Paralympiáda ZPH 2022 Anastasija Lalentinová Ljudmila Ljašenková Irina Bujová