Máte doma športový talent? Poradíme Vám čo ďalej

Zdroj: O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Talent dieťaťa je všeobecne možné považovať za niečo, čo ho robí výnimočným. V športe ide o kombináciu fyzických a psychických schopností. Ak do tejto kategórie spadá aj Vaše dieťa, pravdepodobne si kladiete otázku čo s ním ďalej, aby jedného dňa nespadlo do kategórie „premrhaný talent“. O2 Športová akadémia Mateja Tótha upozorňuje, že ak chceme športovému talentu pomôcť, je dôležité ho najprv správne identifikovať a neskôr rozvíjať a podporovať.

Každé dieťa je výnimočné, nie každé je však športový talent. V prvom rade je potrebné urobiť si jasno v pojmoch. Michal Tóth z O2 Športovej akadémie Mateja Tótha vysvetľuje: „teória športu hovorí, že z hľadiska športových predpokladov pre dosahovanie určitého športového majstrovstva poznáme tri stupne vrodených predispozícií. Sú to vlohy, nadanie a talent. Vlohy súvrodené, ale nemusia sa nikdy prejaviť. Nadanie je dispozícia, ktorá je prejavená. Napríklad dieťa má nadanie na rýchlosť, má dobrú odrazovú schopnosť alebo koordináciu. Pod samotným talentom rozumieme priaznivé zoskupenie viacerých vlôh. To znamená, že mladého športovca považujeme za talentovaného, ak spĺňa viaceré kritéria pre daný šport, a to nielen fyzického, ale aj psychického charakteru.“

O2 Športová akadémia Mateja Tótha rozvíja všeobecné pohybové schopnosti u detí do 11 rokov. Bez základu sa len ťažko nadväzuje na športovú špecializáciu. Je to ako študovať matematiku na strednej škole, ak ste nemali matematiku na základnej. Ak má dieťa pevné športové základy, dáva mu to neskôr slobodu, že bude pravdepodobne úspešné aj v iných športoch. Akadémia vie, že takýmto spôsobom dieťa získava väčšie množstvo pohybových zručností, postupne sa ľahšie učí novým pohybom. Okrem toho, talent sa dá správne identifikovať po nadobudnutí všeobecných pohybových základov, kedy dieťa ešte nie je cielene ovplyvnené špecializovaným tréningom. V celku sa tak akadémia stáva ideálnym odrazovým mostíkom budúcej športovej kariéry detí.

Ako však pokračovať po období rozvoja všeobecných pohybových zručností? V období 10. až 11. roku by mala nasledovať etapa identifikácie a podpory športového talentu. Tento vek je pri niektorých športoch, ako gymnastika alebo krasokorčuľovanie oveľa nižší. Preto treba myslieť na to, že napríklad s gymnastikou začínajú deti už vo veku približne 5 rokov.

V akadémii tréneri identifikujú športové talenty na základe diagnostických testov. Testy sú nastavené tak, aby čo najjednoduchšie obsiahli čo najviac športových zručností a schopností, ktoré sú pre vybrané športové disciplíny potrebné.

Týmto spôsobom sa akadémii podarilo identifikovať napríklad talent dieťaťa, ktoré v skoku do diaľky z miesta dosiahlo výkon 198 cm, pričom priemerná dĺžka skoku všetkých detí bola 137,14 cm. V porovnaní s jeho populačným ročníkom išlo o lepšívýkon ako u 97,9 % jeho rovesníkov. Zo spomenutého dieťaťa nemusí byť šprintér svetovej úrovne, ale jeho výsledky naznačujú nadpriemerné predpoklady v oblasti rýchlostno-silových schopností. Na druhej strane, ak dieťa dosahuje vo vybraných testoch priemerné alebo podpriemerné výsledky, neznamená to, že nemôže byť športovcom s hodnotnými výkonmi. V tomto prípade akadémia poukazuje na menej vhodné športy, v ktorých dominuje jedna pohybová schopnosť a vyzdvihne športy, ktoré sú tvorenékomplexom viacerých pohybových schopností. V tejto fáze začína cesta za športom, ktorá prináša viacrozmerné rodičovské záväzky.

Máte doma športový talent? Galéria fotiek (2) Zdroj: O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Ako sa pohnúť ďalej, ak vieme, že máme doma talentované dieťa na konkrétny šport? Úvodná investícia je takmer vždy na pleciach rodičov. Spravidla sú na Slovensku štátom podporovaní až tí mladí športovci, ktorí dosahujú nejaké športové úspechy. Ide o kategóriu športovcov, ktorá sa nazýva „talentovaná mládež“. Výchova a podchytenie detí, aby sa z nich stala športovo-talentovaná mládež je na bedrách rodičov a organizácií, akou je O2 Športová akadémia Mateja Tótha.

Množstvo rodičov nemá dostatočné ekonomické zázemie na podporu svojich detí v oblasti športovania. Sú prípady, kedy rodičia nepodporujú svoje deti v športovaní aj preto, že si to vyžaduje určitú organizovanosť a čas. Aktuálny športový výkon alebo športový vývoj dieťaťa sa tak stáva výsledkom spojenia viacerých faktorov – talentu, sociálneho a ekonomického zabezpečenia, organizácie tréningov a súťaží, adekvátneho tréningu, trénerského vedenia, prenájmov športových priestorov či služieb a podobne. A čo teda ďalej?

O2 Športová akadémia Mateja Tótha sa za päť rokov svojej existencie stáva stabilnou organizáciou, ktorá myslí nielen na športový základ detí, ale aj na ich športovú budúcnosť. Pripája sa k spoločnostiam s rovnakým záujmom, akým je aj Fond pre budúcnosť športu od spoločnosti Niké. Jeho cieľom je prispieť k rozvoju športovej budúcnosti našej krajiny a podchytiť športovcov v etape života, ktorá má pre tento cnostný cieľ najväčší zmysel – v mládežníckom veku. Fond pre budúcnosť športu prináša hmatateľnú podporu športovcov jednotlivcov ale aj športových klubov.

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy