Perfektný tímový výkon slovenských hádzanárov: Výborná pozícia pred odvetou s Belgičanmi!

Na snímke v popredí Dominik Kalafut (Slovensko)Na snímke v popredí Dominik Kalafut (Slovensko) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

TOPOĽČANY - Hádzanári Slovenska vyhrali v prvom dueli prvého kola play off kvalifikácie MS 2023 v Topoľčanoch nad Belgickom 28:26. Odveta je na programe v sobotu na palubovke súpera v Hasselte. Úspešnejší z tohto dvojzápasu si vybojuje miestenku na budúcoročný šampionát vo Švédsku a Poľsku.

Slováci otočili skóre až po zmene strán, keď v prvom polčase nezvládli úlohu favorita a po tridsiatich minútach nečakane prehrávali o štyri góly. Zverenci trénera Petra Kukučku definitívne rozhodli o svojom víťazstve až v záverečnej desaťminútovke. Ich najlepším strelcom bol Tomáš Urban s ôsmimi presnými zásahmi.

Víťaz súboja medzi Slovenskom a Belgickom mal pôvodne v druhom kole play off hrať protu Rusku, to však vylúčili z kvalifikácie po vojenskej invázii na Ukrajinu. Slováci majú príležitosť predstaviť sa po domácich ME 2022 na druhom vrcholnom podujatí za sebou. Naposledy štartovali na svetovom šampionáte v roku 2011, obsadili vtedy 17. priečku.

1. kolo play off kvalifikácie MS 2023 - prvý zápas

SLOVENSKO - Belgicko 28:26 (10:14)

Zostava a góly SR: Žernovič, Konečný - T. Urban 8, Slaninka 3, L. Urban 1, Ďuriš 2, Kalafut 1, Kováčech, Macháč, Mikita, Potisk 1, Péchy 4/3, Smetánka, Hniďák 2, Birdahič 6, Ratkovský. Najviac gólov Belgicka: Spooren 7, Van Cosen 4, De Beule a Kedziora po 3. Rozhodovali: Pirvu, Potirniche (obaja Rum.), vylúčenia: 3:2, 7m hody: 5/3 - 0, 1800 divákov.

Slováci mali rozpačitý vstup do zápas, po 82 sekundách prehrávali s papierovým outsiderom 0:2 a Tomáš Urban nepremenil dva sedemmetrové hody. Prvýkrát sa gólovo presadil až v 5. minúte a bol to zároveň prvý gól domácich, ktorí znížili na 1:2. O dve minúty už Slováci otočili skóre na 4:3, keď sa do streleckej listiny zapísal Slaninka.

Domáca ekipa však kopila technické chyby a v 10. minúte tak boli opäť "na koni" Belgičania, pretože viedli 6:4. Až potom sa v slovenskej bránke chytil Žernovič, jeho spoluhráči vpredu premieňali šance a po šnúre štyroch gólov viedli v polovici úvodného dejstva 8:6.

Hostia však o chvíľu zmazali manko, v ich drese sa v ofenzíve darilo najmä disponovanému Spoorenovi. Potisk vrátil v 21. minúte svojmu tímu dvojgólový náskok (10:8), Slováci však potom takmer desať minút neprekonali brankára Lettensa a Belgicko po sérii šiestich zásahov vyhralo polčas 14:10.

Na snímke zľava Bartosz Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Do druhého dejstva už do bránky domácich nastúpil Konečný namiesto Žernoviča, na druhej strane ihriska Birdahič a kapitán Ďuriš rýchlo skresali z náskoku súpera na 12:14. Tomáš Urban v 37. minúte z rýchleho protiútoku dosiahol kontaktný gól na 15:16 a o chvíľu neskôr Birdahič delovkou vymazal stratu slovenského tímu z prvého polčasu vyrovnávajúcim gólom na 16:16.

Belgičania išli vzápätí opäť do náskoku, ten však domáci dokonca pri vlastnom oslabení zlikvidovali a Hniďák ich v 43. minúte poslal po dlhom čase do vedenia 19:18. Hostia bojovali a držali vyrovnaný krok s favoritom, ktorý si potom dlho držal iba tesný jednogólový náskok.

Až deväť minút pred koncom Slováci po góle T. Urbana odskočili na 24:22 a v závere už nedovolili súperovi dotiahnuť sa aj vďaka zákrokom brankára Konečného. Dvojgólový náskok pred odvetou zabezpečil domácim v záverečnej minúte Tomáš Urban.

Hlasy po zápase /zdroj: Sport TV/:

Peter Kukučka, tréner SR: "Očakával som, že to nebude ľahký zápas a Belgičania potvrdili svoju kvalitu. Škoda, že v prvom polčase sme urobili toľko technických chýb, na to si musíme aj v odvete dať pozor. Našťastie to bolo v druhom polčase už oveľa lepšie a podržal nás aj brankár Konečný. Určite sa z toho poučíme a verím, že v Belgicku odohráme úplne iný zápas. Chceme postúpiť."

Tomáš Urban, najlepší strelec SR: "Nebolo to vôbec jednoduché. V prvom polčase sme urobili veľa chýb, nehrali sme svoju hru a to bol problém. V druhom sme si povedali, čo chceme hrať a rýchlou hrou a streľbou z diaľky sme otočili skóre. Zvládli sme to potom oveľa lepšie. Ide o veľa a treba dať do toho všetko."

Viac o téme: Slovensko Belgicko Tomáš Urban Peter Kukučka