VIDEO Je rozhodnuté! Petra Vlhová opäť nebodovala, veľký glóbus získala Shiffrinová

Slovenka Petra Vlhová počas finále super-G Svetového pohára alpských lyžiarok vo francúzskom stredisku Courchevel/MeribelSlovenka Petra Vlhová počas finále super-G Svetového pohára alpských lyžiarok vo francúzskom stredisku Courchevel/Meribel Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MERIBEL - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová neobhájila veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára. Vo štvrtkovom super-G vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel obsadila nebodované 17. miesto a v zostávajúcich dvoch pretekoch finále SP už nemôže dostihnúť svoju veľkú rivalku Mikaelu Shiffrinovú.

Američanka skončila na 2. priečke a svoj náskok zvýšila na 236 bodov. Triumfuje štvrtýkrát po rokoch 2017, 2018 a 2019.

Z víťazstva vo štvrtkových pretekoch sa tešila Ragnhild Mowinckelová. Dvadsaťdeväťročná Nórka si pripísala len druhý triumf vo Svetovom pohári v kariére a premiérový v super-G. Na trať vyrazila ako tretia, najmä v jej spodnej časti išla v ideálnej stope, priniesla si do nej vysokú rýchlosť a v cieli bola o 13 stotín lepšia ako dovtedy vedúca Michelle Gisinová zo Švajčiarska.

Shiffrinová vyštartovala s číslom 13, na prvom medzičase strácala len minimálne, v polovici mala manko 0,30 sekundy, no záverečnú pasáž zvládla v rýchlosti a čisto, stratu dokázala stiahnuť a do cieľa prišla len päť stotín za víťaznou Mowinckelovou.

Vlhová najlepším nekonkurovala, už na úvodnom medzičase výraznejšie zaostávala a jej strata sa postupne zvyšovala. Do cieľa prišla s mankom 1,39 sekundy, čo jej stačilo na 17. miesto z 22 štartujúcich. Pred záverečnými dvomi disciplínami tak už nemá šancu dotiahnuť stratu v celkovom poradí Svetového pohára, k dispozícii je maximálne možný 200-bodový zisk.

Rozhodujúce body v rýchlostných disciplínach

Shiffrinová rozhodla o zisku glóbusu v rýchlostných disciplínach, v ktorých získala rozhodujúce body ešte pred záverečnými dvoma súťažami - slalomom a obrovským slalomom.

Dvadsaťsedemročná pretekárka potvrdila svoju všestrannosť aj vo finále SP, keď vyhrala utorňajší zjazd, po ktorom si vypracovala náskok 156 bodov. Po 2. mieste v super-G musela jej rivalka Vlhová obsadiť najhoršie 7. priečku, aby si udržala aspoň matematickú nádej na obhajobu glóbusu, čo sa jej nepodarilo.

Slovenka Petra Vlhová (vľavo) Galéria fotiek (35) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Shiffrinová sa štvrtým celosezónnym titulom vyrovnala svojej krajanke Lindsey Vonnovej, ktorá triumfovala v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2012. Zo žien má viac glóbusov na konte len Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová, ktorá ich získala šesť.

výsledok super-G: 1. Ragnhild Mowinckelová (Nór) 1:13,68 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,05 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,13, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,34, 5. Romane Miradoliová (Fr.) +0,48, 6. Corinne Suterová (Švaj.) +0,57, 7. Marta Bassinová (Tal.) +0,69, 8. Laura Gaucheová (Fr.) +0,87, 9. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,92, 10. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,93, ... 17. Petra VLHOVÁ (SR) +1,39

celkové poradie SP (35 z 37): 1. Shiffrinová (USA) 1425 b, 2. VLHOVÁ 1189, 3. Federica Brignonová (Tal.) 955, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 873, 5. Mowinckelová 835, 6. Gisinová 834

konečné poradie SP v super-G (9 z 9): 1. Brignonová 506 b, 2. Elena Curtoniová (Tal.) 390, 3. Shiffrinová 380, 4. Mowinckelová 353, 5. Goggiová 332, 6. Lara Gutová-Behramiová 286, ... 40. VLHOVÁ 26

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Michelle Gisinová Ragnhild Mowinckelová Super-G Courchevel/Meribel