Putin jej dal vyznamenanie: Kedy sa rozhodne dopingová kauza 15-ročnej ruskej hviezdičky?

Kamila ValijevováKamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

MOSKVA - Dopingová kauza ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej sa môže ťahať mesiace, upozornila vo vyjadrení pre agentúru TASS bývalá generálna riaditeľka ruskej antidopingovej agentúry RUSADA Anna Anceliovičová.

Oficiálne sa odporúča, aby medzi informovaním športovcov o pozitívnom náleze a vynesením prvého verdiktu uplynulo maximálne šesť mesiacov. Podľa Anceliovičovej ale nie je isté, či RUSADA túto lehotu dodrží. Prípad je veľmi sledovaný a citlivý, pretože sú v hre olympijské medaily z tímovej súťaže na hrách v Pekingu.

Pätnásťročná Valijevová mala pozitívny test na zakázaný trimetazidín v decembri na národnom šampionáte v Petrohrade. Výsledky kontroly ale boli zverejnené až po tom, čo pomohla Rusku k zlatu v olympijskej súťaži družstiev. Podmienečne potom mohla štartovať aj v súťaži jednotlivkýň, kde bola pred olympiádou jasnou favoritkou na zlato. Tlak ale neustála a po pokazenej voľnej jazde skončila štvrtá.

 Len 15-ročná líderka Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

Dopingový nález vysvetľovala neúmyselným užitím dedových liekov na srdce. Jej právnici potom tiež spochybnili postup laboratória v Štokholme, ktoré vzorku vyšetrovalo, a požiadali o analýzu kontrolnej vzorky. Valijevová totiž mala pozitívny nález iba 25. decembra, ďalšie testy vykonané 13. januára a 7. februára boli negatívne.

Rozhodnutie zrejme do augusta nepríde

Ak by sa mala dodržať odporúčaná šesťmesačná lehota, mal by byť prípad Valijevovej vyriešený do 8. augusta. Podľa Anceliovičovej, ktorá bola šéfkou ruskej antidopingovej agentúry do roku 2017 v dobách organizovaného dopingu a sama hovorila o podvodoch, sa takto zložité prípady často preťahujú. "Predovšetkým pokiaľ sú nejaké vedecké štúdie na podporu športovcovej verzie. Svetový antidopingový kódex a ruské antidopingové pravidlá navyše poskytujú možnosť odovzdania prípadu arbitrážnemu súdu pre šport (CAS) ako jedinej inštancii. V tomto prípade je veľmi pravdepodobné, že rozhodnutie nie je možné očakávať do začiatku augusta Strany sa pochopiteľne môžu dohodnúť na zrýchlenom konaní, ale keď je v hre olympijská medaila, pravdepodobne sa nebudú chcieť ponáhľať,“ citoval jej slová server insidethegames.

Olympijské medaily za súťaž družstiev sa v Pekingu neudeľovali, pretože pozitívny test Valijevovej vyšiel najavo medzi skončením súťaže a slávnostným ceremoniálom. Americký tím, ktorý skončil za Ruskom druhý, žiadal o ceremoniál pred skončením olympiády, ale neuspel. Tretiu priečku obsadilo Japonsko pred Kanadou, ktorá sa môže v prípade ruskej diskvalifikácie posunúť na stupne víťazov.

Putin jej dal vyznamenanie

Valijevovú po prílete z olympiády vítali na letisku v Moskve desiatky fanúšikov, od ruského prezidenta Vladimíra Putina dostala vyznamenanie. Sama krasokorčuliarka sa k svojej kauze verejne nevyjadrila. Oddelene sa riešia, nakoľko boli do jej prípadu zapletení ľudia z jej okolia vrátane úspešnej, ale kontroverznej trénerky Eteri Tuberidzeovej.

Na účasť v medzinárodných pretekoch musí na nejakú dobu zabudnúť nielen kvôli dopingu. Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) totiž vylúčila ruských a bieloruských pretekárov zo všetkých akcií kvôli ruskej invázii na Ukrajine a bieloruskej podpore tejto agresie.

Viac o téme: Čas RUSADA Kamila Valijevová Anna Anceliovičová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy