FOTO Toto naozaj prehnala! Nepochopiteľný čin plavkyne, ruskí športovci sú pobúrení

Turecká plavkyňa narodená na Ukrajine Viktoria GünesováTurecká plavkyňa narodená na Ukrajine Viktoria Günesová Zdroj: Profimedia

LAUSANNE - Turecká plavkyňa narodená na Ukrajine Viktoria Günesová zverejnila na instagrame fotografiu, na ktorej je vidieť, ako stojí na ruskej vlajke. Majsterka Európy z dlhej polohovky na minuloročnom šampionáte v krátkom bazéne tým rozhorčila ruských pretekárov.

Medzinárodná plavecká federácia v reakcii na tento incident vydala vyhlásenie, v ktorom vyzvala športovcov na zachovávanie rešpektu.

Teraz dvadsaťtriročná Günesová začínala kariéru v ukrajinských farbách ako Viktoria Solncevová. V roku 2013 získala pre Ukrajinu európske aj svetové juniorské tituly. O dva roky neskôr už na juniorských majstrovstvách sveta reprezentovala Turecko a odviezla si štyri tituly.

Turecká plavkyňa narodená na Galéria fotiek (2) Zdroj: Instagram/viktoriagunes

Vzhľadom na jej pôvod sa jej ruská invázia na Ukrajinu veľmi dotýka a zareagovala na ňu provokatívnym príspevkom na instagrame, ktorý ruskí plavci považujú za urážlivý. "Kde sú hranice povoleného správania športovcov? Ak rozhodnete, že je ľudské vylúčiť ruských športovcov z medzinárodných súťaží, tak zakročte aj tu. Nacionalizmus je neprípustný v akejkoľvek forme," uviedli v zhodných príspevkoch Vladislav Grinev a Taťjana Belongoffová.

FINA dlho váhala

FINA s vylúčením ruských a bieloruských športovcov dlho váhala a na rozdiel od iných športových federácií niekoľko týždňov trvala na tom, že ich nechá pretekať v neutrálnych farbách. Jej benevolentný postoj ale kritizovalo viacero členských zväzov a zástupcovia Nemecka a Švajčiarska pohrozili bojkotom MS, pokiaľ na ňom budú Rusi a Bielorusi. FINA tak postoj prehodnotila a tiež športovcov z týchto dvoch krajín plošne vylúčila.

Skutok Günesovej nenechala federácia bez odozvy. "FINA vyzýva všetkých športovcov v plaveckých športoch, aby sa správali dôstojne a s rešpektom," uviedla v oficiálnom vyhlásení. O žiadnom prípadnom postihu pre Günesovú sa vedenie svetového plávania nezmienilo.

Viac o téme: Rusko Vlajka Ukrajina Viktoria Günesová
  • Autor: © Zoznam
  • Instagram/viktoriagunes
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy