Heroický výkon, po ktorom dotiahol obrat: Slovensko má majstra Európy vo voľnom štýle!

Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov sa teší po výhre nad Talianom Frankom Chamizom MarquezomSlovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov sa teší po výhre nad Talianom Frankom Chamizom Marquezom Zdroj: TASR/DUNA/MTI- Tibor Illyés

BUDAPEŠŤ - Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov obhájil titul majstra Európy vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg. V stredajšom dramatickom finále ME v Budapešti zdolal Taliana Franka Chamiza Marqueza 7:5 na body, keď dokázal otočiť stav z 0:5.

"Sú to fantastické pocity. Získať titul bolo veľmi ťažké a som veľmi rád, že sa nám to podarilo. Prežívame eufóriu, je to nádhera," uviedol pre TASR tréner slovenských reprezentačných voľnoštýliarov Erik Cap.

Dvadsaťpäťročný rodák z Osetska zažil ďalší medailový úspech na vrcholnom podujatí. Vlani triumfoval na kontinentálnom šampionáte vo Varšave, z MS má striebro z Osla 2021 a bronz z Nur-Sultanu 2019 (do 79 kg).

Salkazanov nenašiel v maďarskej metropole premožiteľa ani v jednom zo štyroch súbojov. Najprv v utorok v osemfinále zvíťazil nad Poliakom Kamilom Rybickým hladko 5:0 na body a vo štvrťfinále nedal šancu naturalizovanému Rumunovi Zurabovi Kaprajevovi, ktorého zdolal 12:1 na technickú prevahu. V semifinále pokoril Turana Bajramova z Azerbajdžanu 8:2 na body. Vo finále s dvojnásobným majstrom sveta a štvornásobným majstrom Európy Chamizom prehrával už 0:5, ale nezložil zbrane. Do konca prvej periódy znížil na 3:5, v druhej sa mu podarilo vyrovnať a v záverečných sekundách finálnym útokom zavŕšil skvelý obrat.

Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/DUNA/MTI- Tibor Illyés

"Chamizo je top európsky zápasník, má dva tituly majstra sveta. Tajmuraz ho dokázal zdolať druhýkrát, na majstrovstvách Európy vyhral nad ním aj minulý rok," pripomenul tréner Cap. "Kategória do 74 kg je kráľovská váha, všetci ju sledujú. Toto finále bolo zo všetkých v Budapešti najsledovanejšie." Salkazanov ukázal, že je veľký bojovník, nevzdal boj ani za vysoko nepriaznivého stavu: "On to robí permanentne. Vlani vo Varšave dvakrát prehrával 0:5, aj s Kentčadzem aj Žamalovom, a v oboch prípadoch dokázal zápas zvrátiť. Takže teraz vo finále som nerobil na začiatku žiadnu paniku, len som mu vravel, aby začal postupne zbierať body. Tak aj začal, robil bod po bode, dorovnal to a v závere zavŕšil obrat."

Salkazanov si napravil chuť po tom, ako mu vlani v máji tesne unikla miestenka na OH v Tokiu. Na ME 2022 zvládol prvých troch súperov s bravúrnou ľahkosťou, až finále prinieslo drámu. "Absolvoval kvalitnú prípravu, bolo to len o tom, aby ukázal na šampionáte všetko, čo má natrénované," poznamenal Cap. "Urobil všetko, ako mal. Mal dobré vyžrebovanie, až na Bajramova v semifinále. Proti nemu ukázal svoju kvalitu. Nemal proti nemu žiadne zaváhanie, nedal mu žiadnu šancu. Vo finále ukázal, že je veľký zápasník. Dokázal, že je v tejto váhe najlepší v Európe. V budúcnosti sa máme na čo tešiť."

Slovensko získalo v Budapešti už dva cenné kovy. Vo voľnom štýle v kategórii do 97 kg vybojoval už v utorok bronzovú medailu ďalší rodený Osetínec Batyrbek Cakulov, ktorý debutoval v slovenskom drese.

ME v Budapešti - voľný štýl

74 kg:

utorok

osemfinále: Tajmuraz SALKAZANOV (SR) - Kamil Rybicki (Poľ.) 5:0 na body
štvrťfinále: SALKAZANOV - Zurab Kaprajev (Rum.) 12:1 na techn. prevahu
semifinále: SALKAZANOV - Turan Bajramov (Azer.) 8:2 na body

streda
finále: SALKAZANOV - Frank Chamizo Marquez (Tal.) 7:5 na body

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Zápasenie Tajmuraz Salkazanov Frank Chamiza Marquez
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy