Frankfurt predviedol proti Barcelone nebojácny výkon: Takmer sme ich mali, ale zostávame pokorní

Futbalista Adama Traore (uprostred) z Barcelony a Filip Kostič z Frankfurtu počas prvého zápasu štvrťfinále Európskej ligy Eintracht Frankfurt - FC BarcelonaFutbalista Adama Traore (uprostred) z Barcelony a Filip Kostič z Frankfurtu počas prvého zápasu štvrťfinále Európskej ligy Eintracht Frankfurt - FC Barcelona Zdroj: TASR/AP/Michael Probst

FRANKFURT - Futbalisti FC Barcelona nenatiahli víťaznú sériu vo všetkých súťažiach na päť zápasov. V úvodnom štvrťfinále Európskej ligy remizovali na pôde Eintrachtu Frankfurt 1:1. Domáci predviedli proti španielskemu gigantovi nebojácny výkon a po konci zápasu si vyslúžili mohutné ovácie od plných tribún.

Aj v samotnom tíme panovala spokojnosť s výsledkom, i keď vyrovnávajúci gól Ferrana Torresa zo 66. minúty mrzel. "Mali sme ich na pokraji prehry, ale zostávame pokorní. Sme nesmierne šťastní z nášho výkonu. Do Barcelony pôjdeme s presvedčením, že tam môžeme zvíťaziť," citovala agentúra DPA trénera domácich Olivera Glasnera.

V prvom polčase videli fanúšikovia opatrný futbal z oboch strán. Barcelona síce tradične dominovala v štatistike držania lopty, ale obrana Frankfurtu odolávala. Päť minút pred prestávkou nariadil rozhodca jedenástku pre Eintracht, po zásahu VAR ju však odvolal, keďže Sergio Busquets zasiahol najprv loptu. V 48. minúte zahrávali domáci roh, ktorý hostia odvrátili za šestnástku, kde sa oprel do lopty Ansgar Knauff a parádnou strelou prekonal Marca Andreho ter Stegena - 1:0. Druhý úder mohli hráči nemeckého tímu uštedriť súperovi už o dve minúty. Filip Kostič si nabehol na prihrávku do vápna a ľavačkou vypálil tesne nad. Domáci svojou aktivitou zaskočili favorizovaný tím, ktorého stojaté ofenzívne vody rozhýbalo až dvojité striedanie po hodine hry. Torres si dvakrát vymenil loptu s novým mužom na ihrisku Frenkiem de Jongom a peknú akciu zakončil vnútri pokutového územia pohotovou strelou k pravej žrdi - 1:1. V 78. minúte dostal druhú žltú a červenú kartu Tuta, domáci však oslabenie ustáli a pred odvetou si uchovali šance na postup.

Za svoj výkon si vyslúžili obrovský potlesk vypredaného hľadiska s kapacitou 48.000 divákov. Chvíľami sa zdalo, akoby Frankfurt už postúpil. "Predviedli sme skvelý výkon a celých 90 minút sme im veľa nedovolili. Je až trochu nepríjemné, že sme nedokázali udržať víťazstvo, no v druhom zápase je možné všetko," povedal strelec gólu Knauff.

Radosť futbalistov Frankfurtu Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/AP/Michael Probst

Barcelone sa síce nepodarilo natiahnuť víťaznú sériu na päť duelov, ale vďaka vyrovnávajúcemu gólu pôjde do domácej odvety, ktorá je na programe 14. apríla, ako favorit. "Prehrávať a skončiť s remízou je veľmi hodnotný výsledok pred odvetou. Frankfurt bol ťažký súper, veľmi nám to komplikoval. Najdôležitejšie bolo, že sme boli trpezliví a odmenou nám bol vyrovnávajúci gól," uviedol jeho strelec Torres.

Xaviho zverenci neprehrali už 14 zápasov (10-4-0), no tréner Barcelony nebol po štvrtkovom výkone príliš spokojný. "Bolo ťažké chytiť opraty zápasu. Veľmi dobre bránili a nedali nám veľa priestoru. V druhom polčase sme sa zlepšili, no oni útočili z kontier a mali svoje šance," priznal po zápase. "V odvete budeme mať za nami našich fanúšikov a snáď sa dostaneme do semifinále," citovala ho agentúra AFP.

Tréner futbalistov FC Barcelona Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Aj v ďalších dvoch štvrťfinálových dueloch sa zrodili remízy 1:1. West Ham hral na domácej pôde proti Olympique Lyon od 45.+3 minúty bez vylúčeného Aarona Cresswella, no krátko po zmene strán išiel do vedenia zásluhou Jarroda Bowena. Hostia však využili početnú prevahu a remízu zariadil v 66. minúte Tanguy Ndombele. "Nepredviedli sme náš najlepší výkon, ale v druhom zápase sa bude hrať stále o všetko. Tréner nám cez prestávku povedal, aby sme držali hlavy hore, keďže sme, samozrejme, neboli spokojní s tým vylúčením. Podarilo sa, viedli sme 1:0 a potom to bolo už len o bránení," citovala Bowena oficiálna webstránka West Hamu, ktorý sa predstavil vo štvrťfinále európskych pohárov po 41 rokoch.

Gólová radosť futbalistov West Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Atalanta viedla v Lipsku po zásahu Luisa Muriela zo 17. minúty a v prvom polčase mohla pridať aj ďalšie góly. Nestalo sa a prišlo vyrovnanie. V 56. minúte fauloval Merih Demiral v šestnástke Christophera Nkunkua, nariadenú jedenástku Andre Silva nepremenil, ale po následnom centri Angelina vystrelil Willi Orbán a jeho pokus ešte tečoval do vlastnej bránky Davide Zappacosta - 1:1. V 82. minúte mohol Lipsku zariadiť výhodnejšiu pozíciu pred odvetou striedajúci Dominik Szoboszlai, no hlavou trafil len do brvna. "Bol to veľmi intenzívny zápas, presne ako sme očakávali. Hráči Atalanty boli dôrazní, hrali intenzívne a veľa behali, čím nám to sťažovali najmä po tom, ako išli do vedenia. V druhom polčase sme to otočili. Bol to otvorený zápas so šancami na oboch stranách, takže si myslím, že výsledok je spravodlivý," povedal tréner domácich Domenico Tedesco.

Futbalista Andre Silva (vľavo) Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/AP/Michael Sohn

Jedinú výhru v prvých štvrťfinálových súbojoch dosiahla Braga, ktorá zdolala doma Glasgow Rangers 1:0. O triumfe portugalského tímu rozhodol v 40. minúte svojím tretím gólom v prebiehajúcej sezóne EL Abel Ruiz. Braga mohla ísť do vedenia už skôr, no Ricardo Horta najprv trafil do žrde a potom mu gól neuznal VAR. "V prvom polčase sme mali dať viac ako jeden gól. Rangers bránili dobre, v Škótsku to bude ťažký zápas a výsledok 1:0 nám nedáva až takú skvelú výhodu. No pôjdeme tam vyhrať," povedal Ruiz.

Viac o téme: UEFA FC Barcelona Európska liga