Veľká zmena! Slovenky napokon budú štartovať na ME, nahradia Rusky

Slovenská reprezentantka vo vodnom póle Janka Kurucová (vľavo) a Ukrajinka Anastasia Zelenková bojujú o loptuSlovenská reprezentantka vo vodnom póle Janka Kurucová (vľavo) a Ukrajinka Anastasia Zelenková bojujú o loptu Zdroj: TASR/Agerpres-Grigore Popescu

BRATISLAVA - Slovenské vodné pólistky napokon budú štartovať na ME 2022 v Splite. Na turnaji nahradia Rusky, ktoré Medzinárodná plavecká federácia vylúčila zo svojich podujatí.

Slovenky štartovali vo februári 2022 na kvalifikačnom turnaji ME v Bukurešti, na ktorom obsadili v 5-člennej tabuľke nepostupové 3. miesto. Po marcovom vylúčení Ruska (aj Bieloruska) z vodnopólových súťaží zostali voľné miesta na záverečnom turnaji ME.

V ženskej súťaži pripadali do úvahy tímy, ktoré obsadili 3. miesta v kvalifikačných skupinách. Slovenky mali rovnaký priemer získaných bodov (1,5) ako Švajčiarky. V ich prospech však zahralo lepšie skóre aj vyšší počet strelených gólov.

"Vedel som, že sme na tom najlepšie spomedzi družstiev, ktoré pripadajú do úvahy. Dievčatám vždy prízvukujem, že keď už ideme na kvalifikačný turnaj, tak do každého zápasu treba dať maximum. Oni to dodržali a toto je odmena. V záverečnom zápase kvalifikácie proti Írsku im už takpovediac o nič nešlo, keďže bolo jasné, že nemôžu postúpiť.

Napriek tomu dali do toho všetko, zvíťazili 22:9 a aj vďaka tomu mali v konečnom dôsledku lepšie skóre než Švajčiarky. V tom zápase odviedli kvalitný výkon a tak to má byť vždy. Veľmi dôsledné boli už v príprave, preto som veľmi šťastný, že napokon postúpili na ME. Zaslúžili si to," uviedol tréner SR Szabolcs Eschwig-Hajts.

Dievčatá išli naplno 

Kormidelník SR bol rád, že sa jeho zverenkám podaril postup, keďže v kvalifikačnej skupine ich sprevádzali rôzne nepríjemnosti. "Krátko pred kvalifikáciou v Rumunsku sme sa dozvedeli, že pre Covid nemôže cestovať päť hráčok. To je citeľné oslabenie. Napriek tomu sme bojovali, dievčatá išli naplno. S domácimi Rumunkami siahali na cennú remízu, o ktorú prišli až v závere. Dúfam, že Covid sa už skončí a na ME potvrdíme, že sme kvalitne pripravení," povedal Eschwig- Hajts.

Na snímke zľava prezident Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/František Iván

V Splite by nemala chýbať ani kapitánka Janka Kurucová: "Veľmi ma teší, že sa opäť predstavíme na ME. Treba si to vážiť a poriadne natrénovať, aby sme sa v Splite ukázali v najlepšej forme a aby sme zabojovali o dobré umiestnenie. Nečaká nás ľahká príprava, ale verím, že to spoločnými silami zvládneme a na konci budeme všetci spokojní."

Prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek zablahoželal aj viceprezidentovi pre vodné pólo Pavlovi Borsigovi, ktorý nastúpil do funkcie krátko pred kvalifikačnými turnajmi mužov i žien.

"Blahoželám mu, že mu v jeho debute vo funkcii vyšla dvojnásobná účasť v kolektívnom športe, čo je na Slovensku ojedinelé. Naše ženy aj naši muži sa dostali medzi najlepšie tímy v Európe, čo je dobrý krok k úspešnosti plaveckých športov na Slovensku. Tréneri už majú určite plnú hlavu plánov, ako sa čo najlepšie pripraviť na európsky sviatok vodného póla," uzavrel Šulek.

Viac o téme: Rusko Slovensko Vodné pólo ME 2022 Split
  • Autor: © Zoznam
  • Facebook/Slovenská plavecká federácia - SPF
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy