Česká olympionička skončila po kurióznej diskvalifikácii: Stále tomu nemôžem uveriť!

Petra KuříkováPetra Kuříková Zdroj: Profimedia

MNÍCHOV - Pre českú olympioničku Petru Kuříkovú skončili preteky v halovom triatlone v Mníchove kurióznou diskvalifikáciou. Tridsaťročná pretekárka bola vyradená kvôli tomu, že si odpľula na zem.

Podnik Arena Games v Mníchove bol prvým pretekom z trojdielnej série v takzvanom superšprinte, pri ktorom triatlonisti plávajú 200 metrov v bazéne, potom idú 4 km na cyklistickom trenažéri a bežia 1 km na páse. Cyklistika a beh sa odohrávajú na platforme Zwift, ktorá sa stala populárnou počas virtuálnych závodov v dobe koronavírusovej pandémie.

Kuříková bola jednou z trinástich ženských účastníčok a vyhrala prvú rozjazdu, v ktorej porazila päť súperiek. Tesne pred štartom druhej rozjazdy jej ale rozhodcovia oznámili, že je diskvalifikovaná kvôli tomu, že si odpľula na zem, čo je pri vonkajších športoch bežné.

"Stále tomu nemôžem uveriť. Čakala som, až dievčatá dôjdu druhú rozjazdu, a potom som sa s rozhodcami snažila dohodnúť, aby mi udelili penalizáciu, ale nebolo to nič platné. Podľa pravidiel organizácie World Triathlon, ktorými sa tieto preteky riadili, je akékoľvek odpľutie zakázané,“ uviedla Kuříková v tlačovej správe Českej triatlonovej asociácie.

Hoci krátke dištancie nie sú jej špecialitou, superšprint spojený s virtuálnym svetom ju zaujal. "Myslím, že World Triathlon vkladá do tohto formátu veľké nádeje, pretože dvojhodinový olympijský triatlon je pre televíziu príliš dlhý," povedala Kuříková. "Mne sa na tomto formáte páči, že o výsledku rozhoduje iba výkonnosť daného pretekára - neovplyvňujú ho šarvátky na bójkach vo vode alebo pozície v balíku pri cyklistike. Je to skutočne férové," povedala tridsiata žena z olympijských pretekov v Tokiu, ktoré vlani prvýkrát ovládla domácu anketu Kráľ triatlonu.

Ďalšie preteky série sa uskutočnia 23. apríla v Londýne, tie ale česká reprezentantka vynechá. "Budeme s trénerom na sústredení na Kanárskych ostrovoch. Ale trochu ma to mrzí, pretože aj usporiadatelia za mnou prišli, že im môj výkon urobil radosť a že sa tešili na finále, v ktorom by som mohla pretekať proti Britke Beth Potterovej, ktorá suverénne vyhrala svoju rozjazdu. Rozmýšľam ale o tom, že by som išla na finále do Singapuru," povedala Kuříková.

Viac o téme: Petra Kuříková
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy