VIDEO Na kurte súperi, mimo neho spojenci: Zúfalé Ukrajinky čaká emotívny súboj proti USA

Ukrajinská tenistka Katarína Zavacká
Ukrajinská tenistka Katarína Zavacká Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

ASHEVILLE - Pohár Billie Jean Kingovej v americkom Asheville je pre ukrajinské tenistky možnosťou, ako skúsiť rozptýliť svoju myseľ aj myšlienky svojich krajanov počas vojny v rodnej krajine. Štyri hráčky s kapitánkou Olgou Savčukovou sa v piatok a sobotu stretnú s tímom USA v kvalifikácii o postup na finálový turnaj a všetky úspechy by vymenili za to, aby Rusko prestalo trýzniť ​​ich rodiny a ľud.

Zápas Američaniek a Ukrajiniek bude jedným zo siedmich kvalifikačných súbojov. V Severnej Karolíne v týchto dňoch Savčuková, Dajana Jastremská, Katarina Zavacká a sestry Nadija a Ljudmila Kičenokové našli dočasné pôsobisko.

"Žijeme v dvoch rôznych realitách. Ako si teraz vôbec môžem dať šálku čaju, keď moja rodina žije ako v podzemí? Mám zimomriavky, keď o tom hovorím," povedala kapitánka Savčuková. Krajanov by preto chceli aspoň trochu potešiť. "Budeme bojovať za nich. A ak by sme snáď vyhrali finále, trofej by sme veľmi radi vymenili za mier," dodala.

Zavacká, ktorej patrí v rebríčku 201. miesto, trénuje počas roka prevažne vo Francúzsku a do jej bytu sa tam počas prvého týždňa vojny nasťahovala časť rodiny. "Je to nesmierne ťažké. Nie je chvíľa, kedy by sme na nich nemysleli. Ale na druhú stranu musíme žiť. Napríklad ja, čo môžem robiť, je hrať turnaje, zarábať peniaze a posielať ich rodine, aby som jej pomohla," povedala novinárom.

Na kurte súperi, mimo neho spojenci

Finančne Ukrajinu podporili už skôr rôzne tenisové organizácie, najvýznamnejšie celkovo venovali 700-tisíc dolárov. Ďalších 50 tisíc osobne darovala tenisová legenda Kingová, po ktorej je tímová súťaž pomenovaná, a pomôcť chcú aj americkí organizátori. Ukrajinskému fondu pošlú desať percent z príjmov zo vstupeniek na zápasy v Asheville.

Podporu cítia ukrajinské tenistky v USA z mnohých strán. "Na kurte budeme súpermi, ale mimo neho sme spojenci," povedala domáca kapitánka Kathy Rinaldiová.

Viac o téme: USA Ukrajina Vojna Dajana Jastremská Oľga Savčuková Katarina Zavacká Pohár Billie Jean Kingovej
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/USTA
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy