Do Prahy zavítala veľká hviezda: Raducanuová odohrá svoj prvý profesionálny zápas na antuke

Britská tenistka Emma Raducanuová Britská tenistka Emma Raducanuová Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

PRAHA - V trinástich rokoch prežívala Emma Raducanuová v Česku jeden zo svojich prvých zahraničných tenisových výjazdov. Teraz Britka prišla do Prahy po minuloročnom senzačnom titule na US Open v úlohe hviezdy a na Štvanici zažije premiéru medzi ženami na antuke aj v súťaži družstiev.

"Bude to môj prvý profesionálny zápas na antuke. Učím sa a snažím sa čo najlepšie pripraviť," povedala svetová dvanástka po dnešnom žrebe zápasu kvalifikácie Pohára Billie Jean Kingovej, v ktorom sú Britky proti českým hráčkam outsiderkami práve kvôli minimálnym skúsenostiam na antuke.

Na antuke hrala tenistka narodená v Toronte čínskej matke a rumunskému otcovi naposledy pred štyrmi rokmi ako juniorka. V Británii veľa možností trénovať na antuke nemá, ale verí, že by jej mohla sedieť. "Baví ma dokĺzavanie," usmiala sa. Počas týždňa kĺzanie veľa trénovala.

"Verím, že antuka môže byť v budúcnosti mojím silným povrchom. Mám na ňom potenciál. Ak zlepším pohyb a zvyknem si, tak to bude dobré. Viem hrať tvrdo," povedala Raducanuová. V piatok môže naznačiť svoje schopnosti proti českej dvojke a svetovej päťdesiatke Tereze Martincovej.

Britská tenistka Emma Raducanuová Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

"Emma bude pripravená," uisťovala po tréningoch britská kapitánka Anne Keothavongová. "Jej víťazstvo na US Open bolo inšpirujúce pre mnoho ľudí v športovom prostredí, nielen pre nás. Je stále veľmi mladá a pre ňu aj pre ostatných to bude výzva," uviedla.

V Česku nie je Raducanuová prvýkrát. V minulosti tu už svoje umenie naznačila. "V Plzni. Myslím, že som mala jedenásť, ale nepamätám sa. Bol to jeden z mojich prvých zahraničných turnajov," pátrala v pamäti. Išlo o majstrovstvá Európy do 14 rokov, na ktorých dokráčala v júli 2016 v dvojhre do štvrťfinále. O pár mesiacov skôr hrala aj dva juniorské turnaje v Rakovníku.

Je otázka, či to neprestrelila

Pozornosť púta od minuloročného US Open. V New Yorku došla ako prvá hráčka v histórii z kvalifikácie až ku grandslamovému vavrínu. Strhla sa okolo nej veľká mediálna pozornosť, prilákala sponzorov a mala nespočetné množstvo aktivít mimo kurtov. "Je otázka, či to neprestrelila Je dôležité sa sústrediť na tenis, na odpočinok," hovorila Martincová o Raducanovej.

Britke sa totiž od US Open nedarí a vyhrala len štyri zápasy. Tento rok má bilanciu dvoch výhier a piatich porážok. Tú poslednú Raducanuovej uštedrila v Miami po boji Kateřina Siniaková. "Podceňovať ju ale nemôžeme," uviedla česká jednotka Markéta Vondroušová pred pražským zápasom.

Raducanuová vyzerala v českej metropole na tréningoch dobre naladená, aj keď je medzi ženami v tíme Británie prvýkrát. "Je to pekné. Tenis je individuálny šport, takže je to príjemné spestrenie. Všetci si rozumieme, tím odvádza skvelú prácu, máme v ňom výbornú atmosféru," povedala.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Petra Kvitová Česko Karolína Plíšková Veľká Británia Harriet Dartová Petr Pála Kateřina Siniaková Markéta Vondroušová Tereza Martincová Barbora Krejčíková Karolína Muchová Marie Bouzková Katie Swanová Emma Raducanuová Pohár Billie Jean Kingovej Linda Fruhvirtová Sonay Kartalová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy