VIDEO Vydreté víťazstvo proti húževnatému Kazachstanu: Osemnástka zakončila turnaj bez porážky!

Na snímke radosť hráčov Slovenska po strelení góluNa snímke radosť hráčov Slovenska po strelení gólu Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY - Slovenskí hokejisti do 18 rokov nestratili na domácom turnaji A-skupiny I. divízie MS ani bod. Vo svojom poslednom vystúpení zdolali v nedeľu v Piešťanoch Kazachstan 5:3 a s plným počtom 15 bodov obsadili prvé miesto. Druhí Nóri získali o tri body menej, ale spolu so Slovákmi si vybojovali postup do elitnej kategórie.

A-skupina I. divízie MS:
SLOVENSKO - Kazachstan 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
Góly: 12. Dvorský (Molnár, Štrbák), 27. Čiernik (Chromiak, Eperješi), 43. Honzek, 55. Čiernik (Dvorský, Molnár), 60. Nátny - 37. Jermak (Logvin, Seleznev), 48. Šaporov (Ospanov, Nurlan), 48. Logvin. Rozhodovali: Baca (Poľ.) - Mantovani (Tal.), Riecken (Rak.), vylúčení: 6:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

SR: Jurčák (48. Eliaš) – Štrbák, Žabka, Moško, Nátny, Chromiak, Eperješi – Mišiak, Repčík, Honzek – Molnár, Dvorský, Čiernik – Šotek, Suchý, Kopecký – Jenčko, Gabriel, Križan

Kazachstan: Nikitin – Breus, Avdejenko, Seleznev, Royev, Khan, Leuta, Zhussupbekov, Ponomarjov – Nurlan, Ospanov, Šaporov – Logvin, Jermak, Fokin – Beisembajev, Kitarov, Svintalskij – Ruslanuly, Ljapunov, Simonov

Zverenci Ivana Feneša mali postup vo vrecku už po piatkovom zápase s Dánskom (3:1), aj preto nechal tréner oddychovať dovtedajšiu brankársku jednotku Eliaša. Dôveru dostal Jurčák, ten si prvý zákrok pripísal po tri a pol minúte. Slováci totiž dovtedy zvierali súpera, pomohla im k tomu aj presilovka, ktorú hrali už po 13 sekundách. Prvú šancu mal až po jej skončení Honzek, jeho strelu však Nikitin vyrazil. V ďalšej početnej výhode mal ešte lepšiu šancu Repčík, ale ani on nenamieril presne. Krátko po ňom však Dvorský áno a Slováci viedli. Ďalší gól mal na hokejke opäť Repčík, ale jeho pokus skončil na hornej žŕdke. Hostia mali najväčšiu šancu v 1. tretine v jej závere, Jurčák však zneškodnil strelu Logvina.

Na snímke kapitán Slovenska Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

V druhom dejstve podal Kazachstan lepší výkon ako v prvom, v úvode niekoľkokrát zahrozil, najväčšiu šancu spálil Nurlan. Sám v nájazde netrafil bránku. Ihneď z protiútoku strelili Slováci druhý gól, keď Čiernik vyhral rýchlostný súboj s obranou a blafákom zakončil - 2:0. Hostia sa však vďaka svojej zvýšenej aktivite dočkali v 27. minúte, keď Jermak zakončil peknú kombináciu a znížil ma 1:2.

V poslednej časti hry sa diváci tešili už po 124 sekundách, keď Honzek dostal puk pred bránkou a následne ho zasunul Nikitinovi popod telo 3:1. Vzápätí si arbiter Jenčkovo zakončenie overoval u videorozhodcu, ale gól to nebol. V 48. minúte sa hostia presadili po druhý raz, Jurčáka prekonal Šaporov. Slovákom toto varovanie nestačilo a už o 7 sekúnd neskôr sa presadil aj Logvin. Po góle poslali tréneri do bránky Eliaša. Diváci si od tohto momentu želali víťazný gól a v 55. minúte ich vypočul Čiernik, keď po peknej akcii celého útoku rozhodol. Posledné slovo mal napokon Nátny, ktorý spečatil triumf Slovenska gólom do prázdnej bránky.

Hlasy po zápase:

Ondrej Molnár, útočník SR: "Bolo to náročné, ale zvládli sme to. Bolo to ťažké aj po psychickej stránke, veľa ľudí od nás čakalo len víťazstvá. Som rád, že sme sa presadili, najmä náš útok, teší ma, že sme pomohli tímu."

Alex Čiernik, strelec dvoch gólov v zápase: "Je to neuveriteľný pocit. Ešte som taký nikdy nezažil. Ľudia boli fantastickí. Dve tretiny sme to podcenili, ale povedali sme si, že nemôžeme turnaj ukončiť takto."

Dalibor Dvorský, strelec prvého gólu v zápase: "Bolo ťažké motivovať sa, ale išli sme do poslednej sekundy. Som rád, že sme turnaj ukončili víťazstvom. Veľmi si ti vážime, každý zápas bol veľmi ťažký. Sme radi, že sme vyhrali všetkých päť."