Hokejový reprezentant opísal náročný záver sezóny v KHL: Všetci od nás dali ruky preč

Švajčiar Simon Moser a Čech Jakub Jeřábek v súboji o puk na ZOH 2022Švajčiar Simon Moser a Čech Jakub Jeřábek v súboji o puk na ZOH 2022 Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

OSTRAVA - Psychicky náročný záver sezóny má za sebou český hokejový obranca Jakub Jeřábek, ktorý pôsobil v Kontinentálnej lige v Spartaku Moskva. Po ruskej invázii na Ukrajinu klub neopustil a sezónu dohral. Momentálne si však nedokáže predstaviť, že by v KHL aj naďalej pôsobil. Zmluva so Spartakom sa mu ale skončila, takže má rozhodovanie o svojej budúcnosti jednoduchšie.

"Ako náročná sezóna to bola? Myslím, že sa stalo asi všetko, čo sa stať mohlo. Bolo to veľmi stresujúce," povedal Jeřábek novinárom po dnešnom tréningu národného tímu. "Fyzicky by som asi povedal, že to asi náročné nebolo. Niektoré sezóny boli oveľa náročnejšie, ale skôr psychicky," priznal tridsaťročný bek.

Po vojenskom útoku Ruska na susednú Ukrajinu mnoho zahraničných hráčov z KHL odišlo, Jeřábek ale Spartak, rovnako ako jeho spoluhráči z Fínska a Švédska, neopustil. "Bolo to v hre od prvého dňa, preto sme boli v kontakte každý deň a hovorili sme, že uvidíme podľa situácie, čo sa bude diať. Ak urobíme rozhodnutie, tak spoločne," povedal Jeřábek.

Situáciu, v akej v Rusku bol, ale veľmi rozoberať nechcel. "Myslím, že chlapci už toho napísali dosť a netreba sa viac vyjadrovať. Jediné, čo poviem, že od nás dali všetci ruky preč," podotkol Jeřábek a poukázal na skutočnosť, že Medzinárodná hokejová federácia do dnešného dňa neumožnila hráčom s platnou zmluvou súťaž opustiť.

Frederik Storm a Jakub Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Jeřábkovi sa skončila zmluva po sezóne, čo ho teší. "Zmluvu nemám, skončila sa mi a dá sa povedať aj kvôli tomu. S chlapcami sme hovorili, že sme aj radi, že sme také rozhodnutie urobili a v pokoji sme sa rozišli. Išlo hlavne o to, že stále bola možnosť, ako sa dostať domov. O to nám išlo v prvom rade," uviedol plzenský odchovanec.

Ďalšiu budúcnosť bude riešiť až po majstrovstvách sveta. "Rokovania sú teraz všade na mŕtvom bode, každý čaká, čo bude. A či si dokážem predstaviť, že by som pokračoval v KHL? Momentálne nie," priznal.

Do reprezentácie sa teší

Jeřábek sa teraz plne sústredí na národný tím, ku ktorému sa opätovne pripojil po chorobe. "Som rád, že môžem byť s chlapcami, s novými trénermi, ktorí ma oslovili. Vždy, keď som bol zdravý, tak som do reprezentácie rád jazdil," uviedol účastník dvoch svetových šampionátov a tohtoročných olympijských hier v Pekingu.

Skúsený bek v reprezentácii prvýkrát spolupracuje s fínskym trénerom Karim Jalonenom, ktorý ju prevzal po nevydarenej olympiáde namiesto odvolaného Filipa Pešána. So zahraničným koučom problémom nemá. "Je to zmena, ale v kluboch už som zahraničných trénerov mal. Švédov, Rusov, Kanaďanov. Ide len o zvyk, nie je v tom žiadny problém," povedal Jeřábek

Momentálne sa už teší, že si zahrá proti Slovensku. "Zatiaľ som príliš netrénoval, takže sa teším. Človek sa snaží neblázniť a postupom času sa do toho dostať," pousmial sa. Náročné cestovanie mu neprekáža. Prvý zápas sa hrá až v Spišskej Novej Vsi. "Skôr by som sa na to pozeral pozitívne. Je to kopec času spolu na ceste, nebudeme stále zatvorení na hoteli. Môže sa utužiť partia," dodal.

Viac o téme: Spartak Moskva KHL Rusko Ukrajina IIHF Vojna Jakub Jeřábek
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy