VIDEO Djokovič reaguje na stopku pre Rusov a Bielorusov: Rozhodnutie Wimbledonu je šialené!

Srbský tenista Novak DjokovičSrbský tenista Novak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

BELEHRAD - Prvý tenista svetového rebríčka Novak Djokovič nesúhlasí so zákazom štartu ruských a bieloruských tenistov vo Wimbledone. Rozhodnutie usporiadateľov londýnskeho grandslamu tridsaťštyriročný Srb označil za šialené.

"Vždy budem odsudzovať vojnu a nikdy ju nebudem podporovať, pretože sám som dieťa vojny," citovala agentúra Reuters Djokoviča, ktorý v detstve zažil konflikt v bývalej Juhoslávii.

"Viem, ako vás vojna poznamená. V Srbsku si všetci pamätáme, čo sa stalo v roku 1999," pridal Djokovič. "Avšak ani tak nemôžem podporiť rozhodnutie Wimbledonu, ktoré je jednoducho šialené. Keď sa politika zmieša so športom, je to zle," dodal.

Predstavitelia Wimbledonu vylúčili ruských a bieloruských reprezentantov kvôli invázii na Ukrajinu. Odôvodnili to snahou o to, aby nebol turnaj v All England Clube zneužitý na propagáciu ruského režimu.

Navyše tým nasledovali drvivú väčšinu športových organizácií, ktoré po februárovom útoku zakázali Rusom a Bielorusom štartovať na medzinárodných akciách. Tenis bol doteraz výnimkou.

Proti rozhodnutiu usporiadateľov sa ohradilo vedenie ATP aj WTA, ale aj množstvo osobností na čele so slávnou Martinou Navrátilovou. Ukrajinskí tenisti a tenistky naopak vylúčenie Rusov a Bielorusov privítali.

"Nechceme, aby boli vylúčení úplne všetci. Ale keď sa nepostavia proti ruskému režimu, tak je zákaz na mieste," uviedla v rozhovore pre BBC 25. hráčka sveta Jelina Svitolinová.

"Len on nich chceme, aby vystúpili a povedali, že sú s nami a zvyškom sveta proti ruskej vláde," povedala. "To je pre mňa to hlavné. Ak sú proti a takú vládu nevolili, tak bude len správne, pokiaľ budú hrať," dodala.

Ich postoj je pre mňa šokujúci

Podľa dvadsaťsedemročnej Svitolinovej to ale zatiaľ neurobil nikto z ruských hráčov a hráčok. Svetová dvojka Daniil Medvedev vyzval na twitteri k mieru, rovnako ako jeho krajan Andrej Rubľov.

"Na prstoch jednej ruky spočítam, koľko ruských alebo bieloruských hráčok za mnou prišlo a spýtalo sa, ako sa mám, ako je na tom moja rodina, či je v bezpečí," vyhlásila Svitolinová. "Preto som z ich správania taká sklamaná. Sme kolegovia, čo sa stretávajú týždeň čo týždeň. Ich postoj je pre mňa šokujúci," dodala.

Viac o téme: Novak Djokovič Bielorusko Rusko Martina Navrátilová Wimbledon Vojna Andrej Rubľov Daniil Medvedev Jelina Svitolinová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Eurosport
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy