Navrátilová odmieta kolektívnu vinu, ukrajinskí tenisti ocenili krok Wimbledonu

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

LONDÝN - Tenisová legenda Martina Navrátilová označila vyradenie ruských a bieloruských tenistov z tohtoročného ročníka Wimbledonu za zlé rozhodnutie. Naopak ukrajinskí tenisti včerajšie oznámenie organizujúceho All England Clubu privítali a vyzvali na to, aby sa nemohli ruskí a bieloruskí športovci zúčastniť žiadnych športových podujatí.

"Takéto vylúčenie, vzhľadom na to, že tí hráči nenesú žiadnu vinu, nie je riešenie. Myslím, že je to zlé rozhodnutie. Tenis je demokratický šport. Je ťažké vidieť, keď to politika ničí," citovala agentúra Reuters deväťnásobnú víťazku wimbledonskej dvojhry Navrátilovú.

Šesťdesiatpäťročná pražská rodáčka považuje rozhodnutie trestať tenistov za vojenskú agresiu Ruska na Ukrajinu za prehnané. "Súcitím s ukrajinskými hráčmi a ukrajinským ľudom - je hrozné, čo sa tam deje - ale myslím si, že toto je viac, než bolo potrebné," reagovala Navrátilová na vylúčenie tenistov.

"Tenisti sa ocitli na zlej strane politiky. Snáď je to len jednorazová záležitosť a nebude sa to rozširovať. All England Club urobil toto rozhodnutie vo vzduchoprázdne a mám pocit, že nevidí celý problém globálne," dodala držiteľka celkovo 59 grandslamových titulov.

Nesúhlas s rozhodnutím All England Clubu už vyjadrili aj obe profesionálne organizácie ATP a WTA. Popri Navrátilovej ho skritizoval aj austrálsky tenista John Millman. "Myslím, že Ukrajine by bolo viac na úžitok, keby Wimbledon venoval svoj všetok zisk na humanitárnu pomoc, než aby vylúčil ruských a bieloruských tenistov," napísal na sociálnych sieťach tridsaťdvaročný hráč.

Predstaviteľov Wimbledonu podporených britskou vládou naopak ocenil bývalý ukrajinský tenista Alexander Dolgopolov, ktorý sa minulý mesiac vrátil do Kyjeva, aby pomáhal pri obrane Ukrajiny.

"Každý šport, biznis alebo čokoľvek iné by mali zaujať rovnaké stanovisko, kým Rusi nepovstanú a nezastavia svojho krvavého vodcu a všetky tie vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Wimbledon a Británia ukázali cestu, ako zastaviť celé toto šialenstvo," uviedol Dolgopolov.

Krok Wimbledonu kvitovali v spoločnom vyhlásení ukrajinské tenistky Jelina Svitolinová a Marta Kosťuková a bývalý hráč Serhij Stachovskij. "Požadujeme, aby mali ruskí a bieloruskí športovci zákaz štartu na všetkých medzinárodných akciách, tak ako to už urobil Wimbledon," napísali.

"V dobách krízy znamená mlčanie súhlas s tým, čo sa deje. Zaznamenali sme, že niektorí ruskí a bieloruskí hráči sa občas vágne zmienili o vojne, ale nikdy zreteľne nepovedali, že ju začali Rusko a Bielorusko na území Ukrajiny. Mlčanie tých, ktorí sa pre neho rozhodli, je neznesiteľné a vedie k pokračovaniu vraždenia v našej vlasti," dodalo trio ukrajinských tenistov.

Predstavitelia Wimbledonu odôvodnili vyradenie tenistov z Ruska a Bieloruska snahou o to, aby nebol turnaj zneužitý na propagáciu ruského režimu. Navyše tým nasledovali prax, ktorá je od februárovej invázie na Ukrajinu obvyklá vo väčšine športov, teda že ruskí a bieloruskí športovci majú na medzinárodných akciách zákaz štartu.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Ukrajina Martina Navrátilová Wimbledon Vojna John Millman Jelina Svitolinová Alexander Dolgopolov Marta Kosťuková Serhij Stachovskij
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Wimbledon, John Millman, Elina Monfils
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy