Americké gymnastky žiadajú ďalšie odškodnenie: Keby FBI konala, nemuselo prísť k ohavným činom

Americká gymnastka Simone BilesováAmerická gymnastka Simone Bilesová Zdroj: SITA/AP/Saul Loeb

DETROIT - Obete sexuálneho zneužívania Larryho Nassara, bývalého dlhoročného lekára amerického gymnastického zväzu, požadujú odškodnenie od FBI za zlý postup pri vyšetrovaní prípadu. Každá z trinástich žien žiada 10 miliónov dolárov. Podľa nich chybné konanie agentov umožnilo športovému lekárovi v zneužívaní pokračovať. O požiadavkách obetí informovali dnes ich právni zástupcovia.

Nassar bol v roku 2018 za zneužívanie gymnastiek a držanie detskej pornografie odsúdený v niekoľkých procesoch na viac ako 300 rokov väzenia. Svedčilo proti nemu vyše 350 žien. Medzi jeho obete patrili aj olympijské víťazky Simone Bilesová, McKayla Maroneyová, Gabby Douglasová či Aly Raismanová.

Larry Nassar Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR

Michiganská univerzita sa s viac ako tromi stovkami obetí už pred troma rokmi dohodla na odškodnení vo výške 500 miliónov dolárov. Generálny inšpektor ministerstva spravodlivosti vlani dospel k záveru, že FBI urobila zásadné chyby, keď sa v roku 2015 dozvedela o obvineniach proti Nassarovi. "Po lete 2015 nemal byť nikto napadnutý, pretože FBI mala konať," citovala agentúra AP Grace Frenchovú, zakladateľku skupiny Armáda preživších. "Vedomie, že FBI mohla niekomu pomôcť vyhnúť sa tejto traume, ma znechucuje," uviedla.

Zbytočné terorizovanie žien

Podľa právnika obetí Jamieho Whitea pokračoval Nassar v terorizovaní žien zbytočne ešte 17 mesiacov. "Nešlo o prípad s falošnými dvadsaťdolárovkami alebo o daňové podvody. Bola to obvinenie sériového násilníka, o ktorom FBI vedela, že je to lekár amerických olympioničiek s neobmedzeným prístupom k mladým ženám," povedal White. Žalobu na FBI zatiaľ nepodal.

Viac o téme: Simone Bilesová Larry Nassar McKayla Maroneyová Gabby Douglasová Aly Raismanová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy