Bielorusi varovali pred právnymi krokmi: Kategoricky odmietame rozhodnutie Wimbledonu

Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková odvracia loptičku v osemfinále ženskej dvojhry proti Kanaďanke Biance Andreescuovej na antukovom tenisovom turnaji WTA v StuttgarteBieloruská tenistka Aryna Sabalenková odvracia loptičku v osemfinále ženskej dvojhry proti Kanaďanke Biance Andreescuovej na antukovom tenisovom turnaji WTA v Stuttgarte Zdroj: TASR/DPA/Christian Kaspar-Bartke

MINSK - Bieloruská tenisová federácia vo štvrtok varovala pred právnymi krokmi v súvislosti so zákazom štartu jej hráčov na Wimbledone. Organizátori grandslamového turnaja v stredu potvrdili zákaz účasti bieloruských a ruských tenistov na tomto podujatí. Urobili tak v reakcii na vojenský konflikt na území Ukrajiny.

"Kategoricky odmietame rozhodnutie organizátorov Wimbledonu, ktorí suspendovali bieloruských a ruských tenistov," citovala AFP z oficiálneho vyhlásenia BTF. "Takéto činy vôbec neprispievajú k vyriešeniu konfliktu, navyše len podnecujú k nenávisti a neznášanlivosti na základe štátnej príslušnosti," dodala BTF, ktorá má byť v kontakte s medzinárodnými právnickými spoločnosťami.

Kingová nesúhlasí so suspendáciou

Americká tenisová legenda Billie Jean Kingová sa vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter vyjadrila proti suspendácii ruských a bieloruských tenistov z grandslamového Wimbledonu. Organizátori podujatia potvrdili zákaz v stredu v reakcii na vojnový konflikt na Ukrajine.

"Jedným z hlavných princípov pri založení WTA bolo, že ktorékoľvek dievča na celom svete bude mať možnosť súťažiť, ak bude hrať dostatočne kvalitne," uviedla víťazka 12 grandslamových titulov. "Súhlasila som s tým v roku 1973 a súhlasím s tým aj dnes. Nemôžem podporiť suspendáciu individuálnych športovcov z akéhokoľvek turnaja pre ich štátnu príslušnosť," dodala 78-ročná Kingová.

All England Lawn Tennis Club svoje rozhodnutie odôvodnil zodpovednosťou za čo najúčinnejšie obmedzenie ruského celosvetového vplyvu. Zabránil tak v štarte hráčom svetového kalibru, napríklad Daniilovi Medvedevovi, Andrejovi Rubľovovi, Arine Sobolenkovej či Victorii Azarenkovej.

Rozhodnutie AELTC kritizovali strešné organizácie mužského aj ženského tenisu, ako aj Novak Djokovič, súčasný líder svetového rebríčka ATP, či Martina Navrátilová. Bieloruská tenisová federácia navyše avizovala ohľadom tohto zákazu právne kroky.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Wimbledon Vojna Billie Jean Kingová
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Billie Jean King
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy