Tvrdý trest ho neminul: Olympijský šampión dostal dištanc za verejnú podporu Putina a invázie

Dvojnásobný olympijský víťaz z hier v Tokiu Jevgenij RylovDvojnásobný olympijský víťaz z hier v Tokiu Jevgenij Rylov Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

LAUSANNE - Dvojnásobný olympijský víťaz z hier v Tokiu Jevgenij Rylov dostal deväťmesačný dištanc za účasť na zhromaždení na podporu ruského prezidenta Vladimíra Putina a invázie na Ukrajinu.

Postih od Medzinárodnej plaveckej federácie, ktorý mu zakazuje účasť na všetkých medzinárodných súťažiach, je skôr symbolický. FINA totiž ruských a bieloruských plavcov a pretekárov v ďalších plaveckých športoch vylúčila zo všetkých medzinárodných pretekov na zvyšok roku 2022.

Rylov od začiatku podporoval inváziu na Ukrajinu, ktorú v Rusku označujú ako špeciálnu vojenskú operáciu. Kvôli sankciám pre ruských športovcov odmietol prísť na majstrovstvá sveta ešte pred tým, ako mu to FINA zakázala.

Na bunde mal písmeno Z

V marci stál spoločne s ďalšími olympijskými medailistami na pódiu obrovského podujatia na moskovskom štadióne v Lužnikách, ktorá oslavovala výročie okupácie Krymu a zároveň podporovala kroky súčasnej ruskej vlády. Na bunde mal písmeno Z, ktoré sa stalo symbolom ruskej agresie na Ukrajine.

Trest, ktorý FINA nijak podrobnejšie nezdôvodnila, si Rylov odpykáva od stredy. Vyprší mu tak v januári budúceho roku. Minimálne do decembra by ako ruský reprezentant nesmel beztak pretekať. FINA sankcie pre športovcov z Ruska a jeho spojencov Bieloruska predĺžila na celú sezónu. Doteraz boli vyhlásené len do majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnia na prelome júna a júla v Budapešti.

Viac o téme: Rusko Vladimír Putin Vojna Fína Jevgenij Rylov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy