Ester Ledecká je pyšná na seba i celý tím, prezradila plány na ďalšiu sezónu

Ester Ledecká oslavuje svoj triumf v zjazdeEster Ledecká oslavuje svoj triumf v zjazde Zdroj: TASR/AP/Giovanni Auletta

PRAHA - Cinkot medailí je pre Ester Ledeckú najkrajší zvuk. Po uplynulej zime sa z neho mohla hviezdna česká lyžiarka a snowboardistka radovať päťkrát vrátane olympijského zlata z dosky na februárových hrách v Pekingu. Preto je na celý svoj tím aj na seba pyšná a v ďalšej sezóne chce byť zase o kúsok lepšia, byť zdravá a jazdiť naplno, napríklad aj vďaka pilovaniu skokov v zjazdoch.

"Počas sezóny je ťažké hodnotiť a radovať sa z dosiahnutých úspechov, pretože pozerám na preteky, čo sú pred nami. Teraz som mala čas si znova prejsť sezónu a musím povedať, že som veľmi pyšná na svoj tím, akú odviedol prácu," povedala Ledecká na tlačovej konferencii v Prahe, na ktorú prišla celá v bielom s malým oneskorením. "Trošku to trvalo, kým zo mňa urobili princeznú," podtokla s úsmevom.

Ledecká v decembri vyhrala na snowboarde preteky v paralelnom obrovskom slalome v Cortine d'Ampezzo a predtým bola druhá v Carezze. Na lyžiach patrila do špičky v zjazdoch - v Cortine došla v januári tretia a v Crans Montane po olympiáde vyhrala a skončila druhá. Na hrách v Pekingu obhájila na snowboarde zlato v paralelnom obrovskom slalome a na lyžiach bola štvrtá v kombinácii a piata v superobrom slalome; v zjazde skončila po chybe na 27. priečke.

Každého člena svojho tímu teraz ocenila slovom fantastický. "Povedala som to teraz asi desaťkrát," všimla si sama, keď hovorila o fyzioterapeutovi Michalovi Lešákovi, ktorého sa snaží presvedčiť, aby s ňou ďalej čiastočne spolupracoval, zjazdárskych tréneroch Franzovi Gamperovi z Talianska a Tomášovi Bankovi, americkému koučovi snowboardu Justinovi Reiterovi aj servismanovi MIlošovi Machytkovi.

Ester Ledecká Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Očakáva sa, že všetci budú s Ledeckou aj naďalej, aj keď to samotná zimná „obojživelníčka“ ešte nepotvrdila. "Je jar a deje sa veľa vecí. Je to vec rokovania. Zmluvy bežia a uvidíme, ako sa to vyvrbí. Zostavu na ďalšiu sezónu budem vedieť na ďalšej tlačovke," povedala.

Mala radosť, že na olympiáde štartovala v dvoch športoch a štyroch disciplínach. "A vo všetkých som išla reálne o medailu," uviedol dvojnásobná zlatá olympijská medailistka z hier v Pjongčangu 2018, kde vyhrala na doske a k tomu aj superobrovský slalom na lyžiach. "Minulú olympiádu bolo super-G prekvapivo pre všetkých, ale tentoraz s nami viac počítali v lyžovaní. Na snowboarde som obhájila a aj po štyroch rokoch som v špičke, čo je skvelé. K tomu robím druhý šport, v ktorom mi príde, že sa zlepšujem. Myslím si, že som celkom dobrá, takže som pyšná aj na seba."

Rezervy v skokoch

Na otázku o ambíciách do ďalších rokov povedala najskôr, že nevie. "Chcem byť zase o kúsok lepšia, než som bola doteraz," dodala vzápätí. K výkonnostnému posunu sa bude snažiť nájsť čo najlepší materiál, zlepšiť techniku ​​aj psychiku. "Je toho veľa. Napríklad Red Bull mi zaisťuje testovacie pisty, aby som sa naučila skákať. Tam mám rezervy a potrebujem si to naskákať na budúcu sezónu," povedala.

Základom bude jej zdravotný stav. V zime mala niekoľkokrát problémy, vrátane olympiády, na ktorej takmer nenastúpila do slalomu v kombinácii. "Boli problémy, ale to by nebol vrcholový šport, keby neboli, to k tomu patrí. Mám okolo seba výborných ľudí a budem pracovať, aby som bola konzistentná a vyhla sa úrazom. Priorita číslo jedna, aby som mohla ísť všetky preteky naplno."

Česká lyžiarka Ester Ledecká Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Trojnásobná olympijská víťazka Ester Ledecká si po úspešnej sezóne oddýchla krátko v Londýne. Už má za sebou prvé testovanie lyží na ďalšiu zimu, spriada tréningové plány, ale teší sa aj na formulu 1 v Monaku a má pozvánku na windsurfingové preteky.

"Chvíľu som si oddýchla v Londýne. Nepovedala by som, že som sa flákala, ale mala som voľnejší režim. Trénovala som hlavne kondičku," povedala, ako trávila uplynulé dni.

Veľká cena Monaka a diplomova práca

Pred sebou má predovšetkým tréning na ďalšiu sezónu, ale aj radosti. V máji pôjde vďaka svojmu sponzorovi na Veľkú cenu Monaka monopostov formuly 1. "Pozývajú len olympijských víťazov. Nikdy som formulu 1 na vlastné oči nevidela a veľmi sa na to teším," povedala Ledecká, ktorá sleduje seriál Drive to Survive na Netflixe. "Svet formuly je v niečom podobný tomu nášmu. Tiež riskujú život - samozrejme o dosť viac ako my. A tiež veľmi záleží na materiáli, u nich na aute, v našom prípade na lyžiach."

Koncom mája sa chystá na pozvánku ďalšieho zo svojich partnerov na windsurfárske preteky Défi Wind vo Francúzsku. "Plachtím od piatich rokov, ale preteky som zatiaľ absolvovala len dvakrát medzi inštruktormi na Lefkáde," povedala Ledecká. Ešte nevedela, či naozaj pôjde, alebo sa len pozrie. Ak by štartovala, išla by naplno. "Pôjdem na krv a buď vyhrám, alebo zomriem," povedala.

Dvadsaťsedemročná pražská rodáčka by rada dokončila aj štúdium na Vysokej škole finančnej. V odbore marketingová komunikácia začína pracovať na diplomovej práci. "Na tému Branding športovcov. Snáď to zvládnem. Snažím sa využívať znalosti a skúsenosti z mojej kariéry. A naopak. Je zábava zisťovať všetky veci okolo, ktoré sú v brandingu potrebné," uviedla.

Česká lyžiarka Ester Ledecká Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Robert F. Bukaty

Najviac času vyplní ako vždy tréningom. V pláne má testovacie kempy na európskych ľadovcoch a letnú kondičnú prípravu tradične v Grécku. Potom by sa chcela s tímom vrátiť na prípravu do Čile, kam sa v uplynulých dvoch rokoch kvôli koronavírusu nedalo ísť. "Je tam všetko na jednom mieste, nie je tam veľa rozruchu okolo a skvele sa tam sústredí. Dúfam, že to vyjde," priala si Ledecká.

Sezónu by mala odštartovať začiatkom decembra v Lake Louise. Vrcholom budú svetové šampionáty a Ledeckú bude čakať rozhodovanie, pretože MS na lyžiach bude v talianskej Cortine a na snowboarde v Gruzínsku. "A majú kolidovať. Budem dúfať, že si na mňa niekto spomenie a posunú na snowboarde moje disciplíny na začiatok, aby som mohla stíhať lyžiarsky svet," vyhlásila.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Ester Ledecká
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy