Putin sa zastal Valievovej: Taká dokonalosť nemôže byť dosiahnutá nečestne

Krasokorčuliarka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila ValijevováKrasokorčuliarka Ruského olympijského výboru (ROC) Kamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin sa zastal krasokorčuliarskej hviezdy Kamily Valievovej, ktorá mala v decembri pozitívny dopingový test. Je presvedčený, že k jej vynikajúcim výkonom jej zakázané látky nemohli pomôcť.

Čerstvo šestnásťročná Valievová vo svojej premiérovej seniorskej sezóne do olympijských hier neprehrala jedinú súťaž a prekonávala historické maximá. Bola jednoznačnou favoritkou na olympijské zlato, ale po súťaži družstiev v Pekingu vyšlo najavo, že mala v decembri pozitívny test na zakázaný trimetazidín. Napriek tomu mohla podmienečne pretekať v súťaži jednotlivkýň, ale náročnú situáciu neustála, pokazila voľnú jazdu a skončila štvrtá.

Ani medailu zo súťaže družstiev zatiaľ nemá, pretože Medzinárodný olympijský výbor ceremoniál odložil do vyriešenia jej kauzy, čo môže trvať mesiace. Napriek tomu dnes prezident Putin ocenil jej výkony.

 Len 15-ročná líderka Galéria fotiek (38) Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

"Svojou prácou posunula svoj šport na úroveň určitej formy umenia. Taká dokonalosť nemôže byť dosiahnutá nečestne s pomocou zakázaných látok. Veľmi dobre vieme, že tieto látky v krasokorčuľovaní nie sú potrebné," povedal Putin počas ceremoniálu, na ktorom sa stretol s úspešnými olympionikmi i paralympionikmi .

Po olympiáde už Valievová na medzinárodnej scéne nepretekala, pretože bola rovnako ako ostatní ruskí športovci vylúčená zo všetkých medzinárodných súťaží pod hlavičkou ISU. Medzinárodná korčuliarska únia Rusko aj jeho spojenca Bielorusko potrestala kvôli ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.

V pondelok ISU odobrala Rusku aj usporiadateľstvo novembrových pretekov Grand Prix v krasokorčuľovaní. Sankcie pre obe krajiny platia do odvolania.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 38
Viac o téme: Vladimír Putin Krasokorčuľovanie Peking Olympiáda ZOH 2022 Kamila Valievová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy