Z trestu si ťažkú hlavu nerobí: Rylov označil zhromaždenie na Putinovu podporu za koncert

Ruský plavec Jevgenij Rylov získal svoju druhú zlatú medailuRuský plavec Jevgenij Rylov získal svoju druhú zlatú medailu Zdroj: SITA/AP/Gregory Bull

MOSKVA - Ruský plavec Jevgenij Rylov označil zhromaždenie na podporu prezidenta Vladimíra Putina a invázie na Ukrajinu, kvôli ktorému bol potrestaný, za koncert. K účasti dvojnásobného olympijského víťaza viedla vrodená národná hrdosť. Znovu zľahčoval deväťmesačný dištanc, ktorý mu udelila Medzinárodná plavecká federácia.

Rylov sa podobne ako ďalší olympijskí medailisti v marci zúčastnil akcie na štadióne v Lužnikách zvolanej pri príležitosti výročia anexie Krymu. Konala sa pod heslom Za svet bez nacizmu, pričom denacifikácia Ukrajiny je oficiálnou ruskou obhajobou "špeciálnej vojenskej operácie", ktorú na území susedného štátu vykonáva. Rylov politický kontext odmieta. "Bol som pozvaný na koncert. Prišiel som a odišiel som, to je všetko," komentoval akciu, počas ktorej viali ruské vlajky.

Nezastiera však, že svoju vlasť podporuje. "Vždy som ich podporoval. Je nemožné povedať, kedy sa to začalo, je to vo vnútri," povedal televíznej stanici Russia-24. Z trestu od plaveckej federácie si elitný znakár nerobí veľkú hlavu. Napriek nemu preteká na národnom šampionáte a účasť na medzinárodných akciách by mal do konca roka ako ruský reprezentant zakázanú aj bez neho. Distanc mu vyprší v januári.

"Myslím, že tých deväť mesiacov prežijem. Beztak nie sú žiadne medzinárodné štarty do konca roku 2022. Môžem povedať, že teraz toho veľmi nestrácam," poznamenal.

Súťažná pauza dáva dvadsaťpäťročnému plavcovi možnosť premýšľať o svojej budúcnosti. "Musím sa zamyslieť, čo chcem, keď mám tú príležitosť," dodal.

Viac o téme: Rusko Vladimír Putin Ukrajina Vojna Fína Jevgenij Rylov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy