Peter Sagan kritizoval mladých cyklistov: Je zatrpknutý, reaguje bývalý rival

Slovenský cyklista Peter SaganSlovenský cyklista Peter Sagan Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Slovenský cyklista Peter Sagan sa pred dvomi mesiacmi posťažoval, že v súčasnom profesionálnom pelotóne vládne "totálna anarchia" a nová generácia pretekárov ignoruje nepísané pravidlá cyklistiky.

Trojnásobný majster sveta nikoho konkrétne nemenoval, ale je nad slnko jasnejšie, že súčasný stav ho trápi. V rozhovore pre belgický denník Het Nieuwsblad otvorene kritizoval správanie mladších cyklistov a zaspomínal si na svoje začiatky.

"Mladšej generácii chýba rešpekt. V minulosti platili v pelotóne nepísané zákony. Teraz na to zabudnite. Vládne tam úplná anarchia," nechal sa počuť tridsaťdvaročný Žilinčan, ktorý narážal najmä na nedostatok prestávok na toaletu.

Hviezdny jazdec francúzskeho prokontinentálneho tímu TotalEnergies tvrdí, že počas pretekov nie je dostatok času uľaviť si na krajnici, pretože cyklisti by riskovali, že stratia svoju pozíciu. Namiesto toho sa vymočia priamo v pelotóne, čo sa rekordérovi v počte zelených dresov na Tour de France vôbec nepáči.

"Prestávka na toaletu už jednoducho neexistuje. Hnusné. Kedysi ste mali pevne stanovený čas, aby ste spolu zastavili a vymočili sa. Dnes všetci čúrajú priamo z bicyklov. Ani sa neobťažujú ísť na okraj cesty. Je to normálne?" hnevá sa Sagan. 

Doliehajú naňho roky, tvrdí Saganov rival

Kritika trojnásobného Športovca roka na Slovensku neostala bez povšimutia cyklistickej verejnosti. Podľa jedného z jeho bývalých súperov, ktorý si neželal byť menovaný, sa Sagan týmito výrokmi pripomína.

"Pretože mu nič iné nezostáva. Je zatrpknutý. Doliehajú naňho roky, môžem vám povedať, že v mladosti nemal vždy rešpekt. Ten v pelotóne nie je o nič menší ako predtým. No keď ste starší, zmeníte svoj pohľad," citoval ostré slová "anonymného cyklistu" francúzsky web RMC Sport.

Svoj pohľad na vec poskytol aj športový riaditeľ cyklistických nádejí významnej profesionálnej stajne, ktorý si tiež prial zostať v anonymite. Podľa jeho slov to Sagan "preháňa".

"Cyklisti vždy močili počas pretekov, je pre mňa ťažké uveriť, že to niektorí robia uprostred ostatných. Nie je potrebné povedať mladým ľuďom, aby to nerobili v strede pelotónu. Samozrejme, ak urobíte niečo zlé, môžete to odčiniť, ale zvyčajne sa to nestane. Je to otázkou výchovy, ktorá presahuje hranice cyklistiky," dodal nemenovaný športový riaditeľ.

Viac o téme: Peter Sagan
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/RMC Sport
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články