Česi vstúpili do turnaja v Ostrave vyrovnaným zápasom: Duel s Fínmi rozhodli až nájazdy

Ilustračná fotografia - Radosť hokejistov ČeskaIlustračná fotografia - Radosť hokejistov Česka Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

OSTRAVA - Fínsko zvíťazilo vo štvrtkovom zápase Českých hokejových hier v Ostrave nad domácim Českom 2:1 po nájazdoch. Rozhodujúci premenil vo ôsmej sérii Sakari Manninen.

Českí hokejisti prehrali úvodné stretnutie Českých hier v Ostrave s Fínskom 1:2 po samostatných nájazdoch. Až v ôsmej sérii nájazdov rozhodol Sakari Manninen.

Oba tímy sa počas základnej hracej doby presadili len jedinýkrát vďaka gólom v presilovke, inak kraľovali obaja gólmani Štefan Lukeš a Jussi Olkinuora. Fínov poslal do vedenia v 16. minúte Teemu Hartikainen, vyrovnanie zariadil 75 sekúnd pred koncom druhej tretiny Jiří Černoch.

V ďalších zápasoch sa zverenci kouča Kariho Jalonena stretnú v sobotu so Švédmi a v nedeľu nastúpia proti Rakúsku. Obidva duely začnú o 16. hodine.

Česi sa v oslabení nepoučili

Po obojstranne opatrnejšom úvode prišla v piatej minúte prvá sľubná šanca, v ktorej Blümel len tesne nedosiahol na Špačkovu prihrávku. Dianie potom rozprúdil v šiestej minúte prehrešok Pesonena, ktorý dostal za faul vysokou hokejkou trest na 2+2 minúty. V presilovke mal Olkinuora plné ruky práce. V strehu musel byť pri Jiříčkovej bombe od modrej čiary, potom zakončoval Červenka z prvej, dobre mierenou ranou z kruhu, ale strážca fínskej bránky predviedol fantastický zákrok lapačkou.

V končiacej 14. minúte sa proti pravidlám previnil Budík a Severania hrali prvú presilovku. Po peknej súhre mal medzi kruhmi nabité Hartikainen, ale Lukeš skvele zareagoval ľavým betónom. Lenže český tím sa nepoučil. O chvíľku neskôr už sa totiž Hartikainen z rovnakej pozície trafil pod hornú tyčku a otvoril skóre.

Česi vyrovnali taktiež v presilovke

V druhom dejstve prišla veľmi dlhá pasáž, kedy sa hralo bez prerušenia. Českí hokejisti počas nej mali lepšie príležitosti, tú najvýraznejšiu potom Špaček, keď zblízka zakončoval proti ležiacemu Olkinuorovi, toho však zachránila ľavá tyčka. Lukeš si po polovici základnej hracej doby poradil s Frimanovým pokusom.

V končiacej 36. minúte fauloval Vatanen, čoskoro potom ale aj Červenka a sily sa vyrovnali. Presne s koncom trestu českého kapitána musel na trestnú lavicu Manninen a tentoraz už to českému výberu vyšlo, keď Červenka ideálne našiel Černocha, ktorý z priestoru medzi kruhmi vyrovnal na 1:1. Vzápätí mohol úspešný strelec po súhre so Smejkalom dokonať obrat, lenže tentoraz nedal – pri pokuse o blafák do bekhendu vytesnil puk Olkinuora.

Nerozhodlo posledné dejstvo ani predĺženie

Blümel sa s koncom dohrávaného oslabenia dostal po krásnej akcii na začiatku tretieho dejstva za chrbát Fínov, na Olkinuore však nevyzrel. Rovnako dopadol o pár minút aj Jiříček. Budík potom v obrane vypomohol Lukešovi pri možnosti Fínov, na druhej strane tesne minul Červenka. Rozhodnúť nedokázal ani Filppula.

Pretože oba gólmani už zostali nepriestrelní, zápas pokračoval aj po 60 odohraných minútach. V úvode predĺženia mal obrovskú šancu Černoch a potom sa hralo viac v pásme Fínov, ale rozhodnutie neprišlo. Na rad tak prišli aj nájazdy.

Manninen napálil tyčku, Černoch nedal, Vatanen áno, Stránsky opečiatkoval hornú tyčku. Potom boli neúspešní Ojamäki a Špaček, ale Kaski zvýšil. Červenka krásne odpovedal, a keď Innala nedal, Smejkal využil šancu na vyrovnanie. Ďalšie pokračovanie začal neúspešne Červenka, nasledovali ho Vatanen, Smejkal, Kaski a Zdráhal, Manninen už potom rozhodol.

Vo Viedni si Švédsko poradilo s domácim Rakúskom 1:0. Jediný gól strelil v 46. minúte v presilovke Linus Karlsson. Shutoutom sa blysol švédsky brankár Marcus Hogberg.