Budú nasledovať príklad Wimbledonu? Roland Garros oznámilo, či zakážu štart Rusom a Bielorusom

Novak Djokovič s trofejou pre víťaza Roland GarrosNovak Djokovič s trofejou pre víťaza Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Organizátori grandslamového turnaja Roland Garros nebudú nasledovať príklad Wimbledonu a nezakážu štart individuálnych tenistov z Ruska a Bieloruska na podujatí.

Prezident Francúzskej tenisovej federácie Gilles Moretton oznámil, že budú môcť štartovať v "režime prísnej neutrality". "Naša pozícia sa nezmenila. Doteraz sme v súlade s deklaráciou všetkých ministerstiev športu Európskej únie a ďalších signatárskych krajín z 9. marca 2022, ktorej cieľom je zaviesť voči ruským a bieloruským športovcom režim prísnej neutrality. Takže žiadna vlajka a žiadna hymna. Bodka. Zostávame pri tomto postoji," citoval Morettona portál www.insidethegames.biz.

Organizátori Wimbledonu minulý týždeň potvrdili zákaz účasti bieloruských a ruských tenistov na tomto podujatí. Urobili tak v reakcii na ruskú inváziu na územie Ukrajiny s podporou Bieloruska. All England Lawn Tennis Club svoje rozhodnutie zdôvodnil zodpovednosťou za čo najúčinnejšie obmedzenie ruského celosvetového vplyvu. Zabránil tak v štarte hráčom svetového kalibru, napríklad Daniilovi Medvedevovi, Andrejovi Rubľovovi, Arine Sobolenkovej či Victorii Azarenkovej.

Rozhodnutie AELTC kritizovali strešné organizácie mužského aj ženského tenisu, ako aj Novak Djokovič, súčasný líder svetového rebríčka ATP, či Martina Navrátilová. Bieloruská tenisová federácia navyše avizovala ohľadom tohto zákazu právne kroky.

Viac o téme: Roland Garros Novak Djokovič Bielorusko Rusko Wimbledon Vojna Andrej Rubľov Daniil Medvedev
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy