Klopp varuje pred odvetou proti Villarrealu a nič nechce podceniť: Vieme, že to nebude ľahké

Brankár Villarrealu Geronimo Rulli (vľavo) zasahuje pred Mohamedom Salahom z LiverpooluBrankár Villarrealu Geronimo Rulli (vľavo) zasahuje pred Mohamedom Salahom z Liverpoolu Zdroj: TASR/AP/Jon Super

BRATISLAVA - Futbalisti Liverpoolu smerujú do tretieho finále Ligy majstrov za uplynulých päť rokov a stále majú šancu na zisk štyroch trofejí, čo sa v histórii anglického futbalu ešte nestalo. "The Reds" zvíťazili v úvodnom semifinále nad Villarrealom 2:0 a pred utorňajšou odvetou (21.00 h) na pôde španielskeho klubu sú v pozícii veľkého favorita na postup.

Zverenci trénera Jürgena Kloppa v prvom zápase jednoznačne dominovali, čo dokumentujú aj štatistiky. Držanie lopty bolo 71%:29% v ich prospech, strely 20:1 a na bránku 5:1. Obrana španielskeho tímu odolávala do 52. minúty, keď si Pervis Estupinan zrazil do bránky center Jordana Hendersona. Už o 133 sekúnd neskôr zvýšil na 2:0 Sadio Mane po prihrávke Mohameda Salaha. "Je to 2:0 v polčasovej prestávke. Musíme zostať stopercentne ostražití, stopercentne správne nastavení, aby sme druhý polčas odohrali rovnako ako ten prvý," povedal Klopp, ktorého zverenci strelil v prebiehajúcej sezóne vo všetkých súťažiach už 136 gólov. V tomto ročníku zároveň ani raz v 56 vystúpeniach neprehrali dvojgólovým alebo vyšším rozdielom. Aj táto štatistika nahráva ich postupu do finále.

"Červení" sú stále v hre o historický zisk štyroch veľkých trofejí v jednej sezóne. Triumfovali už v Ligovom pohári, v najvyššej anglickej súťaži zaostávajú o jediný bod za vedúcim Manchestrom City a 14. mája sa vo finále FA Cupu stretnú s FC Chelsea. O dva týždne neskôr je na Stade de France na programe finále LM, v ktorom môže byť ich súperom práve Manchester City. V prvom semifinálovom zápase zdolal Real Madrid 4:3.

Oslavujúci Virgil van Dijk Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Klopp nechal cez víkend oddychovať viacerých hráčov. Pri výhre nad vo forme hrajúcim Newcastlom 1:0 nastúpili len z lavičky Mohamed Salah, Fabinho a Thiago Alcantara, Ibrahima Konate či Trent Alexander-Arnold nehrali vôbec. "V týždni nás čaká nesmierne dôležitý zápas, takže je super, že si môžeme dovoliť, aby doň išli niektorí hráči s čerstvými nohami. V semifinále je to ešte len polčas, takže vieme, že to nebude ľahké," povedal pre oficiálnu stránku obranca Joe Gomez. Klopp priviedol anglický klub k víťazstvu v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži v roku 2019. Rok predtým prehral Liverpool pod jeho taktovkou vo finále s Realom Madrid.

Hráč Villarrealu Raúl Albiol Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Jon Super

Villarreal v prebiehajúcej sezóne LM vyradil Juventus Turín i Bayern Mníchov, no defenzívna taktika trénera Unaia Emeryho neslávila proti Liverpoolu úspech. Po prehre 0:2 sa na ňu nemôže spoliehať ani v domácej odvete a musí otvoriť hru. Na Estadio de la Cerámica sa mu to však darí, v 17 ligových dueloch strelil Villarreal 38 gólov a v najvyššej španielskej súťaži sa v tomto ukazovateli delí o prvé miesto s ďalším semifinalistom LM Realom Madrid. Doma skóroval aj proti Bayernu (1:0) a Juventusu (1:1). "Výsledok 2:0 z prvého zápasu je z pohľadu Liverpoolu zaslúžený. Pre nás to mohlo dopadnúť ešte horšie, ale takto stále máme šancu. Chcem, aby sme v odvete predviedli, že v domácom prostredí vieme hrať odlišným štýlom," povedal Emery.

Tréner Villarealu Unai Emery Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Aj ten vo víkendovom zápase nechal odpočívať viacerých hráčov, no jeho zverenci prehrali v Alavese 1:2 a štyri kolá pred koncom súťaže im patrí až 7. priečka. "Kľúčové bolo, kto strelí prvý gól. Dali ho oni a dostali zápas tam, kam chceli. Spravili sme pár zmien, ale čakali sme lepší výsledok," dodal Emery.