Český hokej v rukách mafie? Majiteľ Pardubíc podáva trestné oznámenia: Takto to už nemôže fungovať!

Petr DědekPetr Dědek Zdroj: Profimedia

PARDUBICE - Majiteľ extraligových Pardubíc Petr Dědek vyjadril opätovne nespokojnosť s fungovaním hokejového zväzu a pomermi v českom hokeji.

Štyridsaťosemročný miliardár sa domnieva, že práve vedenie českého zväzu je zodpovedné za športovo neúspešnú poslednú dekádu. A pripustil, že na niektorých členov výkonného výboru zvažuje podanie trestného oznámenia.

Hokejová mafia?

"Hokejový zväz je chobotnica, povedal by som až hokejová mafia," vyhlásil Dědek počas tlačovej konferencie Českej asociácie hokejistov, kde bol v úlohe hosťa, na tému nevýhodných zmlúv hráčov. Asociácia sa kvôli nim obrátila na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže.

"Môžeme chcieť zmeny v zmluvách, ale ja myslím, že treba zmeniť, ako to chodí v celom českom hokeji a ako je nastavený. S tými vecami potom súvisia strašidelné výsledky českého hokeja za poslednú dekádu. Príčinou je zväz a jeho vedenie, sedia tam ľudia, ktorí tú prácu nerobia dobre a ani nechcú odísť,“ uviedol Dědek.

"Stačí sa pozrieť na dochádzku pána prezidenta Tomáša Krála, viceprezidentov a členov na rokovaní výkonného výboru. Tí ľudia tam chodia ako do trafiky. A práve títo ľudia, ktorí doviedli český hokej tam, kde je, teraz chcú kandidovať na pozíciu prezidenta - Petr Bříza, Aleš Pavlík, Milan Hnilička ...," čudoval sa Dědek.

"Zväz utratil z verejných peňazí 50 miliónov korún do obchodného lietadla nazvaného WSM. A tých vecí na zväze je oveľa viac, nepriehľadné nákupy, právne služby... Pán Král si z toho urobil - pokojne by som až povedal - privatizáciu ČSLH. Je tam štyri volebné obdobia. Právne služby zariaďujú ním spriaznené firmy. Pán Urban (generálny sekretár zväzu) kupuje od svojej súkromnej firmy letenky pre zväz rok dopredu a potom ich zväzu predáva," uviedol Dědek.

Sú na hrane trestnoprávnej zodpovednosti

"Veci, ktoré sa na zväze dejú, tamojším ľuďom pripadajú normálne. Ale to predsa nie je normálne. Tam až príde audit, niektorí sa budú čudovať. Tí páni vôbec nechápu, že sa nechajú navoliť do výkonného výboru a myslia si, že sa nič nedeje. Lenže z titulu ich funkcie sa máte správať ako správny hospodár, keď spravujete cudzí majetok. Tí páni sú na hrane trestnoprávnej zodpovednosti," dodal kriticky Dědek.

Preto zvažuje na niektorých členov výkonného výboru podanie trestného oznámenia. "To, čo sa tam deje a ako funguje český hokej, je za hranou ľudského chápania. Takto to už nemôže fungovať ďalej," vyhlásil Dědek s tým, že trestné oznámenie chce smerovať na šéfa zväzu Tomáša Krála a viceprezidentov, ktorými sú Petr Bříza, Aleš Pavlík a Libor Zábranský.

"Naši právnici už to analyzujú a vyzerá to, že podnet orgánom činným v trestnom konaní naozaj dáme. Myslím, že polícia by mala konať, pretože z českého hokeja sa strácajú desiatky miliónov korún," domnieva sa Dědek.

Český zväz obvinenia rázne odmieta

Český zväz ale podobné úvahy o netransparentnosti rázne odmieta. "Hospodárenie ČSLH je každoročne auditované podľa českých a medzinárodných štandardov nezávislými kanceláriami. Dotácie sú pravidelne kontrolované ministerstvom financií, ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy, Národnou športovou agentúrou a ďalšími úradmi. A sme možno jediným zo športových zväzov, v ktorom prebehli všetky tieto kontroly bez výhrad," reagoval za zväz tlačový hovorca Zdeněk Žigmund.

Dědek by chcel vidieť zásadné zmeny vo vedení českého hokeja. S nádejou preto vzhliada k júnovej voľbe prezidenta zväzu. "Pán Král pod ťarchou tlaku médií nakoniec ustúpil a povedal, že rezignuje. Pôvodne ani nechcel, naopak chcel dovládnuť svoje volebné obdobie. Všetci vieme, že sa blížia majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave a oni pri tom chcú byť. Ich motivácia je zhýralá. Im nejde o český hokej, ale o rozobratie si peňazí alebo iných výhod,“ povedal Dědek.

Vyzýva k ich odstúpeniu

"Všetci by mali urobiť všetko pre hromadnú výzvu všetkým členom výkonného výboru ČSLH, aby odstúpili, pretože sú spoluzodpovední za športový neúspech. Ale aj za to, že sa na zväze kradne a míňajú peniaze, ktoré patria hokeju. Verím, že sa prihlási kandidát, ktorý to s českým hokejom myslí vážne, aj keď o ňom doteraz neviem. Zatiaľ sú všetci možní kandidáti, Pavlík, Bříza a Hnilička spätí s tou existujúcou érou," povedal Dědek.

Šéfom českého zväzu po Královi by podľa jeho názoru mal byť manažér, ktorý má vystupovanie, ekonomické vzdelanie a ovláda jazyky. "Pod sebou by mal mať športovú radu. Je potrebné zmeniť štruktúru zväzu. Pán Král sa obklopoval ľuďmi, ktorí mu neodporujú, len pre neho hlasujú. A to je zle. Jediný z možných kandidátov mimo súčasného systému je Alois Hadamczik. Pardubice ho podporia vo chvíli, keď tam nebude iný kandidát ako tí spojení so zväzom. Verím ale, že sa prihlásia ešte ďalší, aby bolo z čoho vyberať," prial si Dědek.

Viac o téme: Česko HC Dynamo Pardubice Petr Dědek
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy