Vlhovej súperka v slalome ukončila kariéru: Emotívne vyznanie na sociálnej sieti!

Kanadská lyžiarka Erin MielzynskáKanadská lyžiarka Erin Mielzynská Zdroj: Instagram/erinmielzynski

BRATISLAVA - Dva mesiace po talianskej zjazdárke Francesce Marsagliovej zavesila lyže na klinec ďalšia známa osobnosť zo zasnežených svahov. Koniec svojej aktívnej činnosti oznámila Kanaďanka Erin Mielzynská.

Tridsaťjedenročná slalomárka a dlhoročná súperka slovenských lyžiarok Petry Vlhovej a Veroniky Velez-Zuzulovej končí kariéru po trinástich sezónach v kolotoči Svetového pohára.

Nepresvedčili ju ani solídne výsledky z uplynulej zimy, počas ktorej sa raz prebojovala do elitnej desiatky a zúčastnila sa aj ZOH v Pekingu. Budúcoročný svetový šampionát v Courcheveli bude už bez nej.

Mielzynská dáva bodku za profesionálnou kariérou ako 22. najlepšia slalomárka Svetového pohára 2021/2022. V celkovom hodnotení obsadila 61. priečku.

"Dva mesiace pred tým, ako som oznámila svoje rozhodnutie, boli turbulentné a plné nerozhodnosti. Po olympijských hrách som nemala dosťatok energie a úprimne povedané, toto obdobie mi pripadalo ako malá forma mučenia.

Na jednej strane som si chcela užiť každý jeden deň a preteky, ak budú moje posledné, no zároveň ma ten pôžitok ešte viac zmiatol. Raz som si bola istá, že sa lúčim, no následne som nadobudla presvedčenie, že pokračujem. Niekedy to boli slnečné a krásne dni, ktoré ma prinútili pokračovať, inokedy výzva a náročnosť toho všetkého, čo sa ma zmocnilo," uviedla na svojom konte na Instagrame sympatická blondínka.

Rodáčka z Bramptonu v Ontariu debutovala vo Svetovom pohári v novembri 2009 a zúčastnila sa štyroch zimných olympijských hier a šiestich majstrovstiev sveta.

Mielzynská bola súčasťou prvého kanadského tímu, ktorý sa umiestnil na stupňoch víťazov v tímovej súťaži na MS.

Bola to krásna kapitola môjho života 

Svoje jediné víťazstvo dosiahla v marci 2012 v Ofterschwangu a stala sa prvou Kanaďankou po dlhých 41 rokoch, ktorá ovládla slalom Svetového pohára. Pred prelomovým výsledkom v nemeckom stredisku viackrát bodovala, ale nikdy ani len v prvej desiatke.

Druhé a posledné pódium v kariére dosiahla pred deviatimi rokmi v chorvátskom Záhrebe. Práve slávna zjazdovka Sljeme jej najviac prirástla k srdcu, zaznamenala na nej hneď štyri umiestnenia v top 10, naposledy vlani. 

"Mám pocit, že opúšťam nedokončenú prácu? Áno. Budú mi chýbať krásne aspekty súťaženia? Áno. Cítila som, že je to ideálny čas? Nie. Dokážem nájsť slová, ktoré dokonale vysvetlia moje rozhodnutie? Nie. Možno raz.

Ale v tejto chvíli vedzte, že sa mám dobre. Som šťastná, zdravá a nadšená. Niekedy príde nečakane stres, alebo vidím fotku svojho tímu a jediné, čo chcem, je byť s nimi na snehu. Sedím s vedomím, že všetko, čo bolo doteraz, ma pripravilo na čokoľvek, čo príde," pokračovala v úprimnej spovedi špecialistka na najtočivejšiu disciplínu.

V emotívnom statuse nezabudla poďakovať rodine, priateľom, sponzorom, ale aj kolegom a súperom zo svahov. Zároveň priznala, že je desivé pomyslieť na to, čo bude nasledovať. Ako však uviedla, pri lyžovaní plánuje zostať a fanúšikovia o nej určite budú ešte počuť.

"Bola to neuveriteľne krásna kapitola môjho života plná úžasných vrcholov a ťažkých pádov. Odchádzam so silou a hrdosťou, výsledkami, o akých som mohla len snívať, a s vedomím, že som svojej prvej láske a najväčšej vášni dala vždy maximum.

Nie som si istá, kto som bez lyžovania, ale som naozaj nadšená, že ´ju´ stretnem, že môžem povedať áno veciam, ktorým som predtým hovorila nie. Bude mi však chýbať tá krásna sila a rytmus Svetového pohára v lyžovaní.

Nepochybujem, že nasledujúce mesiace prinesú širokú škálu emócií, z ktorých mnohé už teraz cítim, no nad všetkým je vďačnosť, hrdosť a láska k tomuto športu. Lyžovanie bude navždy v mojej krvi a som nadšená, že sa tejto vášni môžem venovať iným spôsobom. Tentoraz neviem, aký bude môj konečný cieľ, ale viem, ako sa tam dostanem. Písanie novej kapitoly si budem užívať," zakončila účastníčka 138 pretekov SP. 

Viac o téme: Erin Mielzynská
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Instagram/erinmielzynski
  • Zdroj: Športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy