VIDEO Nezabudnuteľný večer! Frankfurt je vo finále po 42 rokoch, Rangers prekazili nemeckú radosť

Futbalisti Glasgowa Rangers sa tešia z góluFutbalisti Glasgowa Rangers sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Scott Heppell

FRANKFURT/GLASGOW - Futbalisti Glasgowa Rangers prekazili nemecké finále Európskej ligy. Vo štvrtkovej odvete semifinále triumfovali na domácom štadióne nad RB Lipsko 3:1 a zvrátili prehru 0:1 z úvodného stretnutia na pôde súpera. Bundesligovú česť zachránil Eintracht Frankfurt, ktorý vyradil West Ham United, keď po víťazstve 2:1 v Anglicku uspel aj doma (1:0).

Frankfurt sa prebojoval do svojho prvého finále niektorej európskej súťaže po 42 rokoch. V roku 1980 hrali o trofej v Pohári UEFA, predchodcovi dnešnej EL, dva nemecké kluby a Eintracht zdolal Borussiu Mönchengladbach. "Sen sa konečne stal skutočnosťou. Mesto si to zaslúži a my túto trofej získame," vyhlásil prezident "orlov" Peter Fischer pre agentúru AFP.

Eintracht sa dostal o krok ďalej ako v roku 2019, keď ho v semifinále vyradil v jedenástkovom rozstrele ďalší londýnsky klub FC Chelsea. "Bol to nezabudnuteľný večer. Celý tím podal mimoriadny výkon," radoval sa tréner Oliver Glasner, no starosti mu robí zdravotný stav Martina Hintereggera.

Kľúčový obranca vynechal pre zranenie jeden z predzápasových tréningov a nútene striedal už v úvodnej desaťminútovke. Pri schádzaní z trávnika sa držal za stehno a je otázne, či stihne záverečné dve kolá najvyššej nemeckej súťaže. "Veľmi ma mrzelo, že som musel striedať tak skoro," dodal Glasner.

Jediný gól odvety strelil Rafael Borre v 26. minúte, krátko po tom, ako videl červenú kartu hosťujúci obranca Aaron Cresswell. Na lavičke nedokončil duel tréner "kladivárov" David Moyes, ktorého hlavný rozhodca Jesus Gil Manzano poslal na tribúnu dvanásť minút pred koncom za kopnutie lopty do podávača lôpt.

"Kopol som mu ju naspäť, za čo sa ospravedlňujem, hodil mi ju veľmi jemne. Sme naozaj sklamaní, nevyšlo nám to. Detaily nehovorili v náš prospech, ale na chlapcov som skutočne hrdý. V desiatich hrali fantasticky a až do konca sa držali v zápase," povedal Moyes.

Prvé finále od roku 2008

Rangers si v stredu 18. mája na Štadióne Ramona Sancheza Pizjuana v Seville zahrajú prvé finále v európskych súťažiach od roku 2008, keď v Pohári UEFA podľahli Zenitu Petrohrad. Môžu získať prvú trofej na medzinárodnej scéne po polstoročí, v roku 1972 dobyli Pohár víťazov pohárov.

"Je to neuveriteľný pocit, o takýchto chvíľach snívate. Do posledného súboja pôjdeme s plnou sebadôverou. Frankurt sa do finále nedostal náhodou, ale je to o jednom zápase a my si veríme. Sme v tejto súťaži, aby sme v nej zvíťazili," povedal kapitán škótskeho klubu James Tavernier.

Domáci viedli vo frenetickej atmosfére Ibrox Stadium pomerne rýchlo 2:0. Christopher Nkunku dal v 71. minúte na 1:2 z pohľadu Lipska a za tohto stavu smeroval duel do predĺženia. O desať minút neskôr však o postupe rozhodol John Lundstram. "Na naše doterajšie úspechy som veľmi pyšný, ale keď už sme vo finále, musíme urobiť všetko, aby sme uspeli aj v ňom," uzavrel tréner "jazdcov" Giovanni van Bronckhorst.

Lipsko prehralo od januára do apríla jediný raz v devätnástich vystúpeniach, teraz však utrpelo v najnevhodnejšom čase tri prehry z predchádzajúcich štyroch zápasov.

Viac o téme: Európska liga West Ham United Glasgow Rangers David Moyes Eintracht Frankfurt RB Lipsko Aaron Cresswell Christopher Nkunku James Tavernier Oliver Glasner