Nahnevaný Hamilton sa vyhráža vedeniu FIA: Nemusím jazdiť, máme náhradného jazdca

Lewis Hamilton provokuje vedenie FIA príchodom s bižutériouLewis Hamilton provokuje vedenie FIA príchodom s bižutériou Zdroj: SITA/AP/Darron Cummings

MIAMI - Sedemnásobný majster sveta vozidiel F1 Lewis Hamilton pripustil, že by kvôli pravidlu o zákaze nosenia šperkov, hodiniek, piercingu či náušníc v kokpite mohol vynechať víkendovú Veľkú cenu Miami. Britský pilot tímu Mercedes uviedol, že má na tele minimálne dva kovové predmety, ktoré nedokáže odstrániť. Je preto pripravený za seba prevziať osobnú zodpovednosť. Pokiaľ by mu Medzinárodná automobilová federácia FIA neudelila výnimku, prenechá svoje miesto náhradnému jazdcovi.

"Celé je to hrozná malichernosť. V tomto športe som šestnásť rokov a rovnakú dobu v ňom nosím aj šperky. Príde mi zbytočné, aby sme sa dostávali do takéhoto sporu," citovala Hamiltona agentúra Reuters.

Britský jazdec je známy svojimi módnymi doplnkami. Od Veľkej ceny Miami však FIA od tímov vyžaduje vyplnený bezpečnostný formulár, kde potvrdzujú, že jazdci nosia nehorľavú spodnú bielizeň a nemajú vo vozidle šperky. V prípade Hamiltona to Mercedes pred pretekmi v USA nepotvrdil.

Dve veci nedokážem odstrániť

"Dve z tých vecí určite nedokážem odstrániť. Pri jednej ani nemôžem povedať, kde je. Všetko je z platiny, takže to nie je magnetické. V minulosti som s tým nikdy nemal problém," povedal Hamilton. "Som ochotný podpísať výnimku, aby som z nich sňal zodpovednosť. Keby mi ale zakázali štartovať, nech je. Máme náhradného jazdca a tu v meste sa dá robiť veľa vecí," doplnil Hamilton.

Lewis Hamilton provokuje vedenie Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Darron Cummings

Pravidlo zakazujúce pilotom šperky pri pretekoch bolo z bezpečnostných dôvodov obnovené v roku 2005, doteraz sa k nemu ale pristupovalo benevolentne. Jeden z nových riaditeľov pretekov Niels Wittich však upozornil jazdcov na jeho dodržiavanie.

"Nosenie šperkov počas závodného víkendu môže brániť tak lekárskym zásahom, ako aj následnej diagnostike a liečbe, pokiaľ by bola po nehode nutná. V prípade, že je pre stanovenie diagnózy po nehode nutné vykonať lekárske vyšetrenie, môže prítomnosť šperkov na tele spôsobiť značné komplikácie a zdržanie," uviedla FIA, podľa ktorej by mohli šperky spôsobiť aj ďalšie zranenia.

Lewis Hamilton provokuje vedenie Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Darron Cummings

Tridsaťsedemročný Hamilton, ktorý už predtým vyjadril s pravidlom nesúhlas, sa medzi novinárov v Miami dostavil na protest s radom prsteňov, tromi hodinkami, náramkom a náušnicami. Piercing v nose mu zakrývala rúška. Nariadenie nazval "krokom späť."

Hamilton sa neúspešne snažil celú záležitosť prediskutovať s prezidentom FIA Muhamadom Sulajímom. Uviedol však, že by chcel byť v tejto veci skôr spojencom než protivníkom. "Skúsim sa s ním porozprávať ešte pred pretekmi," dodal víťaz rekordných 103 pretekov vo formule 1.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Lewis Hamilton FIA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy