Slovenský talent Libor Nemec sa stal po druhý raz majstrom Fínska: Najbližší cieľ je reprezentácia!

Libor NemecLibor Nemec Zdroj: Archív Libor Nemec

BRATISLAVA - Mladý talentovaný 18-ročný hokejista Libor Nemec je rodákom z Bardejova, ktorý väčšiu časť života prežil na opačnej strane Slovenska v Bratislave. Spoločne so starším bratom začínal v hokejovej akadémii Zdena Cígera. Momentálne však pôsobí vo fínskej lige, kde dosiahol veľký úspech. Jednoducho nám rastie nový talent! Iba 18-ročný útočník Libor Nemec sa stal nedávno čerstvým majstrom fínskej juniorskej ligy do 20 rokov s tímom Lukko Rauma.

Libor, vy ste vyrastal v akadémii Zdena Cígera v Bratislave...Dokonca ste tam pôsobili deväť rokov... Ako spomínate na tie roky, trénera Cígera a čo vám dala jeho akadémia?

V akadémii som vyrastal v podstate od samotného začiatku a naučil som sa tam hrať hokej, ktorý mi prirástol k srdcu. Tréner Cíger je skvelý trener a človek, naučil ma toho veľmi veľa, čo sa týka samotného hokeja, ale taktiež aj mimo neho. Na tieto mládežnícke roky spomínam len a len v dobrom.

Zo Slovenska ste sa presunuli do Škandinávie, konkrétne do tímu Tingsryds AIF, kde ste hrali najvyššiu švédsku ligu J18 Elit. Aký bol prechod mladého športovca do neznáma?

Keď som mal 15 rokov, chcel som sa posunúť zo Slovenska na vyššiu úroveň a Švédsko bola idealna možnosť na zlepšovanie sa, napredovanie a hokejovy rast. Mal som možnosť sa na sezónu po try-oute presunúť do Tingsrydu, kde som pôsobil dve sezóny. Bolo to veľmi náročné v tak mladom veku žiť a starať sa sám o seba a hlavne rozlúčiť sa s rodinou na dlhšie obdobie. Rodičia sa snažili navštevovať ma pravidelne.

Švédsky hokej je na svetovej úrovni. Čo vám dal a ako ste ho vnímali? Čo bolo najhoršie, čo vám robilo problémy a naopak, čo ste sa naučili?

Švédsky hokej patrí k najlepším na svete a je založený na výbornom korčuľovaní. Tento štýl hry mi veľmi sedel. Akurát som si musel zvyknúť oveľa viac korčuľovať ako som bol zvyknutý v súťažiach u nás. Mali sme veľmi veľa “skills” tréningov, ktoré boli skvelé na rozvoj individuálnych zručností. Vo Švédsku som sa naučil všetko robiť oveľa rýchlejšie, pretože v zápasoch som nemal čas veľmi dlho premýšľať.

Pred dvoma rokmi prišla ďalšia zmena. Odišili ste do krajiny tisícich jazier, do krajiny hokejových majstrov sveta! A s klubom Lukko Rauma ste získal v U20 druhýkrát po sebe majstrovský titul - paráda! Prečo Fínsko?

Po dvoch rokoch vo Švédsku mi skončila zmluva a chcel som ísť hrať najvyššiu súťaž do 20 rokov, ktorá v Tingsryde nebola. Rozhodoval som sa s mojim agentom pánom Augustínom. A prišla mi ponuku zo susedného Fínska od tímu Lukko Rauma. Po týždni v Raume mi ponúkli zmluvu, podmienky v klube boli na vysokej úrovni a preto som dlho neváhal. Určite by som nečakal, že po dvoch rokoch vo Fínsku budem mať dva majstrovské tituly s tímom U20. Som nesmierne rád!

Libor Nemec Galéria fotiek (5) Zdroj: Archív Libor Nemec

Aký je rozdiel medzi švédskym a fínskym hokejom. Je v niečom rozdiel? A je rozdiel aj v živote v súkromí?

Rozdielov medzi Fínskom a Švédskom je veľmi málo, ale rozdiel, ktorý som si najviac všimol, bol v nahadzovaní pukov za červenú čiaru. Vo Fínsku je oveľa viac nahodených pukov za zápas, než vo Švédsku. Chvíľu som si zo začiatku musel zvykať a prekážalo mi to. Na druhej strane, nikdy som vo Švédsku nehral najvyššiu súťaž U20, takže viem to porovnať len so švédskou U18. Čo sa týka ľudí, tak z môjho pohľadu sú Fíni veľmi chladní a konzervatívni, kým Švédi sú viac otvorenejší a pripravení kedykoľvek pomôcť.

Ako sa pozeráte na ukončenú sezónu a zisk majstrovského titulu. Ako sa vám v sezóne darilo? Získali ste aj nejaké ocenenie?

Začiatok sezóny som nemal vobec vydarený, nedarilo sa mi a mal som ťažšie obdobie. Od novembra po reprezentačnej prestávke sa mi začalo oveľa viac dariť. Začal som sa presadzovať a užívať si radosť z hry. Aj keď koncom základnej časti prišli nejaké zranenia, tak som si dokázal preniesť formu do play off, v ktorom som patril medzi dôležitých hráčov tímu. Osobné ocenenie som v tejto sezóne nedostal, ale to mi vôbec neprekážalo, keďže sa mi podarilo pomôcť tímu k zisku majstrovského titulu, ktorý je oveľa viac cennejši.

Zostávate ešte aj ďalšiu sezónu vo fínskom klube Lukko Rauma?

Ano, v Lukko Rauma zostávam aj ďalšiu sezónu, v ktorej by som sa chcel určite presadiť v mužskom tíme.

Aký je život mimo ľadu vo Fínsku? Čo ste robili vo voľnom čase? Máte tam aj priateľov?

Život vo Fínsku je veľmi kľudný. Žijem v meste, ktoré sa nachádza pri mori, takže sa chodím často prechádzať k moru, kde je aj prístav lodí. Veľa času trávim s kamarátmi, ale aj doma napríklad pozeraním filmov. Cez voľný čas sa stále snažim čo najviac zregenerovať, oddýchnuť si od hokeja a nabrať novú pozitívnu energiu.

Libor Nemec Galéria fotiek (5) Zdroj: Archív Libor Nemec

Starostlivosť v klube - aká je pre športovca?

V klube máme starostlivosť na vysokej úrovni. Máme kustóda, ktorý je na štadióne prvý a odchádza z neho ako posledný, takže ideálne prostredie a podmienky plne sa sústrediť a koncentrovať na tréningy a zápasy.

A čo slovenská reprezentácia. V auguste je odložený šampionát v zámorí a v decembri už ďalšie MS 20-ročných.

Na majstrovstvách sveta by som si chcel určite veľmi zahrať. Budem tvrdo trénovať cez letnú prípravu, aby som bol v čo najlepšej forme pripravený zabojovať o miesto v tíme.

Každý športovec má svoj sen, ktorý sa snaží naplniť... O čom sníva Libor Nemec?

Sny a ciele mám tie najvyššie a to dostať sa do NHL. Som si na 100% vedomý, že inak ako tvrdou prácou tam cesta nevedie a urobím maximum, aby som si sen naplnil!

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Libor Nemec
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy