Smutné výročie tragickej nehody: Kariéru talentovaného jazdca ukončila smrť na trati

Gilles Villeneuve Gilles Villeneuve Zdroj: Profimedia

ZOLDER - Kanaďan Gilles Villeneuve preukazoval už ako dieťa talent na riadenie rozličných motorových vozidiel. Čoskoro začal pretekať a dotiahol to až do formule 1, kde platil za jedného z najnadanejších pilotov. Jeho sľubnú kariéru však ukončila 8. mája 1982 tragická nehoda počas kvalifikácie pred pretekmi v belgickom Zoldere.

Nemecký pilot Jochen Mass, ktorého sa chystal predbehnúť, sa mu snažil uhnúť tak nešťastne, že sa zrazili. Villeneuveov voz bol vymrštený do vzduchu a sám pilot vyletel z kokpitu a dopadol o niekoľko desiatok metrov od zrážky. V bezvedomí bol prevezený do nemocnice, kde večer zomrel.

Šesť Grand Prix s Ferrari

Rodák z quebeckého mesta St-Jean-sur-Richelieu, ktorý sa údajne učil pretekať aj na Škode 1000 MB, sa najprv presadil na snežných skútroch (zvíťazil vo Svetovej sérii) a neskôr v zámorských seriáloch Can-Am a Atlantic, ktoré tiež vyhral. Vo formule 1 debutoval v roku 1977 v stajni McLaren, za ktorú ale odjazdil iba jednu Veľkú cenu, pretože už v tom istom roku ho zlákalo Ferrari.4

Gilles Villeneuve Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Červeným monopostom potom zostal verný celú kariéru, vyhral s nimi šesť Grand Prix. V roku 1978 skončil v celkovom hodnotení majstrovstiev sveta druhý, pričom pomohol tímovej jednotke Jodymu Scheckterovi k titulu.

Najväčší diabol

Až do svojej predčasnej smrti nastúpil Gilles Villeneuve do 67 pretekov formule 1, v ktorých okrem šiestich víťazstiev dosiahol aj sedem ďalších umiestnení na stupňoch víťazov. "Bol to ten najväčší diabol, s ktorým som sa kedy vo formule 1 stretol," povedal o ňom legendárny Rakúšan Niki Lauda. Villeneuve, ktorého meno nesie montrealský okruh, získal úspešného nasledovníka vo svojom synovi, jednom z mála potomkov, ktorí dokázali tiež uspieť v kolotoči F1. A v prípade Villeneuva dokonca otca prekonať, Jacques to dotiahol až k titulu majstra sveta. Celkové víťazstvo v sezóne 1997 však bolo zároveň jeho labuťou piesňou v F1.

Viac o téme: Formula 1 Ferrari McLaren Gilles Villeneuve Jochen Mass