Nie je dieťa, ale monštrum: Alcaraz si podmanil svet, Nadal a Djokovič mu vystrúhali poklonu

Španielsky tenista Carlos AlcarazŠpanielsky tenista Carlos Alcaraz Zdroj: SITA/AP/Paul White

MADRID - Za zázračného chlapca, ktorý môže rozbiť dlhoročnú nadvládu "veľkej trojky" považujú médiá a experti španielskeho tenistu Carlosa Alcaraza.

Devätnásťročný rodák z Murcie korunoval cez víkend životný týždeň, počas ktorého porazil na turnaji v Madride grandslamového rekordéra Rafaela Nadala, svetovú jednotku Novaka Djokoviča a vo finále tretieho muža rebríčka Alexandra Zvereva. K historickému úspechu mu telefonicky zablahoželal španielsky kráľ Felipe VI. 

"Práve teraz sa v sebe snažím spracovať všetko, čím prechádzam. Je mi jasné, že ma ľudia budú po tohtoročných výkonoch brať za jedného z favoritov na víťazstvo na Roland Garros. Nevnímam to ako tlak, ale ako motiváciu. Naozaj sa teším, až pôjdem do Paríža a budem bojovať o grandslamový titul. Teším sa, že aj tam ukážem, čo viem," citovala Alcaraze agentúra Reuters.

Čerstvo devätnásťročný hráč získal v tomto roku štvrtý a celkovo piaty triumf na turnaji ATP. Pred rokom nebol talentovaný mladík ešte ani v prvej stovke rebríčka, teraz poskočil na šieste miesto. Vlani debutoval ako kvalifikant na Australian Open, teraz bude pri svojej druhej účasti na French Open jednou z hlavných hviezd.

Komplimenty od velikánov

V Madride uspel Alcaraz ako najmladší hráč v histórii a stal sa prvým tenistom, ktorý na jednom antukovom turnaji vyradil dvadsaťjedennásobného grandslamového šampióna Nadala aj svetovú jednotku Djokoviča. Zároveň sa stal po Nadalovi druhým najmladším tenistom, ktorý v jednom roku vyhral dva tituly na Masters 1000. V apríli uspel v Miami.

"Je neuveriteľné, aký je vo svojom mladom veku pokojný a vyrovnaný," chválil ho Djokovič. Podľa Nadala je Alcaraz kompletne vybaveným hráčom. "Mám z neho radosť," uviedol Nadal. K triumfu tenistovi telefonicky gratuloval aj premiér Pedro Sánchez, ktorý na twitteri písal o "veľkom Alcarazovi" a jeho "epickom" úspechu.

Denník La Vanguardia referoval o tom, že Alcaraz "nie je dieťa, ale monštrum". Podľa El Munda je španielsky mladík na ceste stať sa svetovou jednotkou.

Aj keď je Alcaraz ako Španiel považovaný za nástupcu Nadala, štýlom hry sa zverenec bývalého grandslamového víťaza Juana Carlosa Ferrera podobá Rogerovi Federerovi. Na kurte sa prezentuje výbornou obranou a je schopný pod tlakom rôzne kombinovať hru.

"Práve teraz si najlepším hráčom sveta," povedal mu po finále porazený Zverev. "Tento centrálny dvorec patril pätnásť rokov Rafaelovi Nadalovi. Ďalších pätnásť bude pravdepodobne patriť Carlosovi Alcarazovi," doplnil nemecký tenista, ktorý predtým v Madride dvakrát triumfoval.

Alcaraz bral komplimenty s rezervou. Z ďalšieho turnaja v Ríme sa kvôli ľahkému zraneniu členka ospravedlnil a bude sa pripravovať na Roland Garros, ktorý sa začne v Paríži 22. mája.

"Pozrite sa na Rafu, Djokoviča alebo Federera. Všetci sa stále učia a majú čo zlepšovať. Preto sú takí dobrí, a preto sú hore tak dlho, pretože na sebe neustále pracujú. To isté chcem robiť aj ja," dodal Alcaraz.

Viac o téme: Rafael Nadal Novak Djokovič ATP Masters 1000 v Madride Alexander Zverev Carlos Alcaraz
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Tennis TV; Twitter/Tennis TV
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy