Legendárna Moravcová o množstve problémov, ktoré trápia slovenské plávanie: Takto to nemôže byť!

Martina MoravcováMartina Moravcová Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Legendárna Martina Moravcová, ktorá je dvojnásobnou striebornou medailistkou z OH a suverénne našou historicky najúspešnejšou plavkyňou, v zaujímavom rozhovore pre Denník Šport priniesla detailný a tiež kritický pohľad do "kuchyne" slovenského plávania. Aktuálne funkcionárka a členka Rady Slovenskej plaveckej federácie poukázala na viaceré problémy, ktoré sužujú tento šport.

Moravcová na úvod obsiahleho rozhovoru priznáva, že viac ako polročné pôsobenie v novej funkcionárskej pozícii je niečo iné ako očakávala a hlavne je to časovo mimoriadne náročná práca na plný úväzok. 

Slovenské sklamanie a organizačné fiasko

Naša plavecká legenda sa v rozhovore pre Denník Šport vrátila k minuloročnému slovenskému sklamaniu a poriadnemu rozčarovaniu z MS v krátkom bazéne, kedy pozitívne testy na koronavírus našu výpravu vyradili v Abú Zabí predčasne z hry: "Situácia nebola ľahká pre nikoho. Nový, rýchlo sa šíriaci variant omikron najskôr poslal do karantény vedúcu výpravy a následne sa objavili pozitívne testy pretekárov, pričom niektorí napokon museli strávili Vianoce v karanténe v Abú Zabí. Situáciu v mnohom ovplyvnili aj komunikačné problémy, lebo opatrenia riešila nielen svetová federácia FINA, ale aj úrad zdravia v Emirátoch a celú situáciu navyše skomplikoval rýchly spád udalostí a zmien. Vedúca výpravy a generálna sekretárka SPF Ivana Lange sa snažila riešiť situáciu z karantény čo najoperatívnejšie, a športovci boli nervózni, chceli súťažiť. Prioritou všetkých, SPF aj vedenia výpravy, však bolo zdravie, až v druhej fáze možnosť pretekať. Zodpovednosť za výpravu nenesie športovec, ale národná federácia, a tú na MS zastupovala šéfka výpravy. Pokiaľ by to situácia dovoľovala, určite by naši pretekári súťažili. Pravidlá FINA však hovorili jednoznačne: po troch pozitívnych testoch musela výprava odstúpiť z MS.“

Silnú kritiku následne pridal aj úspešný slovenský plavec Richard Nagy, ktorý vzniknutú situáciu označil až za organizačné fiasko. "Ak je človek nahnevaný a sklamaný, je náchylný vidieť veci horšie, než sú v skutočnosti, a hľadá vinníka, aby si mohol ventilovať vlastné pocity bezmocnosti a hnevu. Nič sa však nemá riešiť horúcou hlavou. Treba jasne povedať, že našu prípravu na tento šampionát organizačne zastrešoval bývalý športový riaditeľ SPF, ktorý pár týždňov pred MS prestal komunikovať, chodiť do práce, a odmietal spolupracovať a poskytovať informácie novej generálnej sekretárke. Richard však celú vinu za nedostatky pripisoval jej, aj za veci, ktoré jej jednoducho neprináležali. Nemyslím si, že MS boli naše organizačné fiasko, ale športovci boli kruto zasiahnutí pandémiou. Žiaľ, táto skúsenosť bola povestná čerešnička na ‚otrasnej covidovej torte’, ktorú v predošlých dvoch rokoch upiekli protipandemické opatrenia na Slovensku. Pevne verím, že táto situácia sa nebude opakovať a bazény sa viac nebudú zatvárať,“ uviedla pre Denník Šport Moravcová. 

Martina Moravcová Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Kauza Reichová

Úspešná slovenská olympionička sa následne vyjadrila aj ku najväčšej kauze, s ktorou sa muselo vyrovnať nové vedenie SP. Tá bola spojená s akvabelou Viktóriou Reichovou, ktorej spor s vedením synchronizovaného plávania riešil až Športový arbitrážny súd v Lausanne. "Ak by tento spor bol len o víťazstve na súde a finančnom vyrovnaní, bolo by to veľmi jednoduché. Nie je to však vôbec o víťazstve na súde, ale o pomýlených princípoch a hodnotách nastavených v tomto športe, ktorých absencia má za následok nezdravú atmosféru v medziľudských vzťahoch a vznik bariér v prirodzenom rozvoji základne. Nie je to iba záležitosť na úrovni vedenia, vidím to ako systémové zlyhanie. Problémy, ktoré v súčasnosti spôsobuje tento šport s dvojpercentnou členskou základňou, žiaľ, zaberá 98 percent úsilia a pozornosti,“ uviedla Moravcová. 

Kauza viceprezidentky SPF

Synchronizované plávanie nedávno muselo čeliť ďalšej kauze, o ktorú sa postarala viceprezidentka SPF Lívia Dulová Allárová. Tá na súťaži Svetovej série v Paríži údajne zanedbala povinnosti pri výprave a pomáhala reprezentantke inej krajiny, a to v súprave so štátnym znakom Slovenska: "Táto umelo vyvolaná kauza je príklad, ako sa členovia tohto športu dokážu prezentovať a prekrútiť skutočnosti. Skutok, ktorý sa v športových kruhoch zvyčajne považuje za úplne bežný a normálny, vykreslili ako nehorázny čin, za ktorý má byť tréner alebo funkcionár lynčovaný. Čin ‚prepierali’ na sociálnych sieťach, ba i v jednom účelovom mediálnom článku. Pritom za takéto skutky, ako je nezištná pomoc športovcovi v núdzi, sa pravidelne udeľujú ceny fair play. Som z toho smutná, rozčarovaná. Byť na mieste osôb, ktoré tento skutok spochybnili a znevážili, cítila by som sa veľmi zahanbene. Lívia pritom bola v Paríži ako osobná trénerka, nie ako viceprezidentka SPF. Ale aj keby tam bola ako zástupkyňa federácie...! Veď jedna športovkyňa, bez osobného trénera, ju slušne požiadala o pomoc – podržať jej osobné veci počas vystúpenia. Vyjadriť sa o takomto kroku ako o niečom nehoráznom a na základe toho vykonštruovať ponižujúci článok do novín, to u mňa prerazilo najspodnejšie dno.Veľa dievčat z vedenia synchra poznám osobne a nemám problém s nimi otvorene komunikovať a vyjadriť názor, ktorý sa im možno nepočúva ľahko, nepáči, či dokonca sa s ním niektorá nestotožňuje. Tento príbeh je len zrkadlo toho, čo sa dnes odohráva v tomto športe, aké pomýlené hodnoty a princípy sa vyznávajú – na míle vzdialené od športových. Mimochodom, spomenutá zahraničná akvabela, keď sa dopočula o článku a o vyjadreniach na sociálnych sieťach, nám napísala krásny, ľudský príspevok ako poďakovanie a na obhajobu Lívie Dulovej Allárovej, ktorá sa napokon vzdala postu viceprezidentky.“

Martina Moravcová Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

"Áno, napokon sa vzdala postu viceprezidentky pre synchro plávanie, preto jeho fungovanie dočasne na niekoľko týždňov padlo na moje plecia. Vďaka tomu som doň hlbšie prenikla a prišla som na skutočnosti, ktoré ma ako zástupkyňu všetkých športovcov SPF veľmi netešia. Napríklad, že tento šport je – z pohľadu aktívnej členskej základne – finančne päťnásobne zvýhodňovaný voči zvyšným trom športom patriacich do SPF. Je to najmenší šport v rámci SPF a treba ho v rozvoji podporiť viac, ale tak, aby podpora napĺňala tento cieľ. Do mojich očí bije tiež fakt, že po zavedení centralizovanej prípravy sa už i tak malá členská základňa zmenšila o ďalšiu takmer štvrtinu, ale aj to, že súčasná najlepšia seniorská reprezentantka si celú prípravu a pôsobenie hradí zo svojich vlastných peňazí,“ dodala.

Znechutená zo situácie panujúcej v naśom synchronizovanom plávaní skončila partnerka úspešnej Nadi Daabousovej Diana Miškechová: "Nada napísala dopis, v ktorom vyjadrila stratu motivácie pokračovať a za vinníka označila novozvolenú sekciu synchro plávania. Mne osobne jej dôvod nedáva zmysel. Diana Miškechová, ktorá tvorila tradičné duo práve s Daabousovou a ktorú tesne pred minuloročnou olympijskou kvalifikáciou bez objektívneho výkonnostného argumentu nahradili inou pretekárkou, odišla z tohto športu veľmi znechutená. Skončila práve pre zlé medziľudské vzťahy a autokratické princípy v tomto športe, pošliapajúce práva športovcov.“

Nelogické pravidlo v našom synchronizovanom plávaní

Jedným z veľkých nedostatkov v našom synchronizovanom plávaní je tiež nelogické pravidlo, ktoré hovorí, že v reprezentácií nemôže byť akvabela, keď nie je zaradená do centralizovanej prípravy v Bratislave, aj keby trénovala v nejakom klube mimo hlavného mesta a mala lepšiu výkonnosť a predpoklady. "Nie je to normálne. Smernica o centralizovanej príprave, ktorou sa synchronizované plávanie riadi od roku 2018, porušuje základný etický princíp – rovnosť príležitostí - pre zaradenie do reprezentácie a pôsobenie v nej. Tým, že je centralizovaná príprava spojená s reprezentáciou, výber do oboch sa nedeje iba na základe splnenia objektívnych kritérií, ale až následne na základe subjektívneho výberu jediného človeka – reprezentačného trénera. Jedinci mimo Bratislavy sú vlastne vylúčení z reprezentácie. A tak sa stáva, že dievčatá, ktoré sa nedostanú do výberu, strácajú motiváciu a končia s týmto športom príliš skoro. Takto to nemôže byť! Záujem SPF je spravodlivo nastaviť finančné pomery, zmeniť princípy, ktoré sú v súčasnosti diskriminačné, alebo porušujú princípy fair play. Nie je to jednoduché najmä v synchronizovanom plávaní, v ktorom súčasný koncept vyhovuje úzkej skupine a má pocit, že netreba nič meniť, lebo pre nich to funguje dobre. A tí, ktorí sa snažia tento systém zmeniť, sú napádaní, a reprezentanti boli dokonca disciplinárne stíhaní a niekoľko rokov im bola znemožnená reprezentačná činnosť. Alebo iná ‚výnimočnosť’ synchronizovaného plávania: na majstrovstvách Slovenska, ktoré sú vo všetkých športoch záležitosť klubov, nesúťažia reprezentanti za svoje kluby, ale ako reprezentácia proti ostatným členom – klubovým športovcom. Dokonca účasť reprezentantov na tomto domácom šampionáte sa hradí ako prípravná súťaž. Apropo, slovenskú reprezentáciu v synchronizovanom plávaní dnes tvorí približne 30 percent aktívnej členskej základne. Tento súčasný systém nepodporuje základný princíp pyramídy, ktorý hovorí o širokej základni, kde na špici je malý výber elity, pretože svojím terajším nastavením vytvára bariéry aj pre rozvoj členskej základne. Pri aktuálne evidovanej členskej základni 75 športovcov je výber talentov nutne veľmi malý, pričom z nich až 24 máme v reprezentácii,“ rozobrala nelogické pravidlo piešťanská rodáčka a držiteľka 67 medailí. 

Martina Moravcová Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Ivan Majerský

Viac o téme: Martina Moravcová Plávanie Fína Slovenská plavecká federácia
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: Športky, Denník Šport

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy